Ukrajina nadále provokuje Rusko na Krymu a Donbasu
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2021/12/8961-ukrajina-nadale-provokuje-rusko-na-krymu-a-donbasu.htm
Lucas Leiroz
Nedávné vojenské manévry ukazují, že Kyjev je ochoten pokračovat v politice neustálých provokací vůči Rusku.
Slovo "provokace" nejlépe vystihuje ukrajinské dějiny po roce 2014. Současný režim se zrodil z provokativních postojů, když vezmeme v úvahu střelbu neznámých elitních odstřelovačů proti demonstrantům v Kyjevě, která vyvolala radikální reakce, jež vyvrcholily převratem na Majdanu. Od té doby se provokační praktiky udržují, zejména ve vztahu k Rusku.
A právě jako novou provokaci můžeme chápat nedávný ukrajinský manévr obnovit činnost jedné z hlavních lodí národní flotily s názvem "Donbass", která 9. prosince opustila přístav Mariupol a plula směrem ke Kerčskému průlivu. Na své trase loď opustila hranice ukrajinského území a při plavbě kolem Krymu vplula bez předchozího povolení do ruského výsostných vod, což nepochybně představuje jasné porušení norem mezinárodního práva. Po provedení několika manévrů v regionu se loď vrátila na původní pozici.
Loď Donbass je jednou z největších námořních zbraní na Ukrajině, má délku 122 metrů, výtlak více než 5 000 tun a širokou škálu zbraní, jako jsou moderní komunikační zařízení a těžké dělostřelecké projektily. Vzhledem ke svému útočnému potenciálu se loď obvykle nepoužívá k průzkumným operacím, což z její plavby kolem Krymu učinilo záležitost krajně znepokojivou, Rusko následně přistoupilo k aktivaci několika mechanismů námořního doprovodu v průběhu plavby ukrajinského plavidla.
I kdyby šlo o jedinou nedávnou provokaci, byl by to dostatečný důvod ke kritice ukrajinského postoje, ale bohužel šlo jen o jeden z mnoha pokusů poškodit Rusko. Ve stejnou dobu, kdy loď na Donbasu operovala, několik západních letadel nebezpečně provokovalo v blízkosti ruských hranic, za spolupráce ukrajinských sil. Americká a francouzská letadla byla zachycena ruskými stíhačkami Su-27 a opatrně odkloněna z pohraniční oblasti. Ve vzdušném prostoru regionu v té době kroužilo také několik dalších průzkumných letadel a vojenských bezpilotních letounů.
Navíc již před všemi těmito událostmi byly zaznamenány provokační aktivity i na druhé straně Kerčského průlivu. Přinejmenším od roku 2018 se v tomto regionu stále častěji objevují námořní třenice a bylo dokonce zaznamenáno mnoho epizod přímého násilí mezi ruskými a ukrajinskými vojenskými loděmi. Role Ukrajiny skutečně znemožňuje zaručit pevný námořní mír ve východní Evropě - a tento scénář se zřejmě v dohledné době nezmění.
A kromě námořní problematiky lze stále hovořit o ukrajinských vojenských provokacích nejrůznějších forem, především v oblasti Krymu, který neustále trpí pokusy o invazi agentů rozvědky, žoldáků a dalších diverzantů ve službách Kyjeva. Ruské bezpečnostní složky několikrát zachytily infiltraci ukrajinských občanů na Krym vyzbrojených výbušninami, zápalnými látkami a dalšími sabotážními aparáty. Ve skutečnosti se ukrajinští agenti neustále snaží nějakým způsobem poškodit ruský Krym, ať už poškozováním silnic, zakládáním lesních požárů, útoky na stavby nebo únosy a vraždami ruských úředníků. Kromě toho se stalo běžným i podněcování rasismu a mezietnického napětí mezi ukrajinskými a ruskými občany. Více než ke "kultuře provokací" se Ukrajina na Krymu přimkla ke skutečnému terorismu a nesnášenlivosti.
Všechny tyto činy lze interpretovat jako druh "tajné války", kterou Kyjev vede proti Moskvě. Vzhledem k ruské vojenské převaze není možné vyvolat přímý ozbrojený konflikt, a proto se Ukrajinci snaží vyprovokovat Rusko menšími a tiššími akcemi s využitím technik bojkotu, zpravodajských služeb a dokonce i terorismu. Tyto praktiky někdy vedou ke smrtelným zraněním, kdy v důsledku teroristických manévrů umírají nebo jsou zraněni ruští civilní občané, což je dostatečný důvod k odvetným opatřením ze strany Moskvy (která projevuje velkou trpělivost, aby se vyhnula nejhoršímu scénáři).
Je třeba poznamenat, že ačkoli se pozornost soustředila na Krym - především kvůli nedávnému námořnímu napětí - všechny tyto faktory lze dokonale aplikovat i na konflikt v oblasti Donbasu, kde ruskojazyční obyvatelé trpí brutální agresí ukrajinských sil v jednom z největších případů etnické perzekuce v současném světě. Vzhledem k tomu, že autonomní republiky Lugansk a Doněck jsou regiony s ruskou etnickou většinou - v nichž žije celkem asi 700 000 obyvatel -, lze jakýkoli ukrajinský vpád do těchto regionů považovat za urážku Ruska a ruských zájmů, i když se nachází mimo svrchované území Moskvy. A takové vpády jsou i nadále neustálé, což by Rusko mohlo považovat za causa belli, ale Moskva řeší případ z mírového hlediska a dává přednost soudnímu sporu u Evropského soudu pro lidská práva.
Ve skutečnosti tuto "tajnou válku" vede Kyjev jen proto, že Západ falešně poskytuje ukrajinské vládě pocit bezpečí. NATO slibuje ochranu a zásah v případě ruské odvety a Kyjev, jistý si spoluprací, stále častěji útočí. Existuje několik důvodů, proč považovat takový příslib ochrany za pochybný a falešný. Zdá se, že integrita ukrajinské vlády má pro NATO stále menší význam. Kyjev lze skutečně definovat jako nástroj NATO na jedno použití.
Ukraine continues to provoke Russia in Crimea and Donbass vyšel 15.12.2021 na infobrics.org. Překlad v ceně 350 Kč Zvědavec.
Článek byl publikován 17.12.2021
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.