Domnívám se, že k dalšímu jedenáctému září zatím nedojde

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2004/07/892-domnivam-se-ze-k-dalsimu-jedenactemu-zari-zatim-nedojde.htm

Vladimír Stwora

Několikrát jsem zde vyjadřoval obavy, že Bush zahnaný do kouta se bude bránit. Že bude-li směřovat k volebnímu debaklu, nebude se rozpakovat vyvolat další "teroristický útok" nejspíše na americkém území, nastolit stanné právo, zrušit ústavu a poslat armádu proti vlastním lidem.

Bush k volebnímu debaklu nejspíše směřuje. Ale přesto se začínám domnívat, že "teroristé" do voleb nezaútočí. Vyjádřit to číselně, řekl bych, že s pravděpodobností jedna ku dvěma. Stále ještě existuje těch 33 procent, může mu prdnout v bedně, šílený je na to dost, ale udělá-li to, bude to mít chlapec těžké.

O víkendu jsem shlédl Moorův film Fahrenheit 9/11. Tak ostře propagandistický film jsem už dlouho neviděl. Moore skutečně nenechal na Bushovi nitku suchou. Film je v podstatě mistrná slepenina retrospektivních záběrů, přičemž střih je komponován s jedinou myšlenkou: postavit do ostrého světla rozpory v tom, co Bush říká a jak koná. Muselo to dát práce, projít kilometry a kilometry starších záznamů a vybrat z nich kousky tak, aby později formulovaly jasnou myšlenku, totiž že Bush je lump a lže.

V březnu vyšla ve Spojených státech kniha Richarda Clarka Proti všem (Against all enemies). Ani Clark, podobně jako Moore, si nebere servítek. Usvědčuje Bushe a jeho tým sekerníků z inkompetence, nedostatku předvídavosti, ze slepé posedlosti Irákem.

Co má společného Moorův film s Clarkovou knihou? Obě díla jsou ostře protibushovská. Obě díla naznačují, že důvodem agrese byly zájmy ropných a vojenských lobby. Obě díla slepě akceptují oficiální verzi jedenáctého září. Bez nejmenších pochyb.

A hlavně obě díla úplně ignorují skutečnost, že existuje nějaký stát Izrael. A že nelze porozumět dění uplynulých let bez jeho role.

Jak je to možné? Clark není hlupák. Slyšel jsem ho mluvit v televizi. Hovoří (na rozdíl od vládnoucí garnitury) koherentně, logicky, je vidět, že je inteligentní. Ani Moore není žádný blbec.

Mohla by Clarkova kniha vyjít, kdyby v ní poukázal na stopy vedoucí k Mossadu? Mohl by Moorův film být natočen, kdyby naznačil, že za útokem z 11. září možná nejsou Arabové? Domnívám se, že ani jedno dílo by nebylo uvolněno do distribuce.

A to mě přivádí k jiné myšlence. Totiž, že jak Clarkova kniha, tak Moorův film možná nevznikly náhodou jako nějaký zoufalý výkřik pravdy, ale na objednávku. Jinými slovy, skuteční vládcové Ameriky už Bushe odepsali. Obětovali ho. Bush udělal, co udělat měl. Z hlediska Izraele byla akce v Iráku skvělý úspěch. Znamenala zničení nepřítele, kterého se bál, vyvolání chaosu na Středním východě, odvedení pozornosti od genocidy prováděné na Palestincích a konečně i tu ropu pro USA (a tedy pro Izrael). Je čas, aby šel. Příliš se při tom ušpinil. Zprofanoval se. Je třeba ho vyměnit. A ostatně izraelská lobby už má za něj důstojného nástupce. Dokud nebylo jasné, kdo bude místo něj, museli se ho držet. Nebezpečí, že by se do úřadu dostal někdo, kdo by neskákal, jak oni pískají, pominulo, a není už žádný důvod, aby při Bushovi setrvali.

Samozřejmě stále ještě existuje těch třicet procent pravděpodobností, že Bush podnikne něco na vlastní pěst, ale udělá-li to, podřeže si sám větev, na které sedí. Bez podpory sionistů nemá jeho akce příliš naději na úspěch.

Článek byl publikován 5.7.2004


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.