Australská vláda nutí obyvatele, aby předložili fotografie prokazující jejich polohu, jinak zakročí policie
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2021/09/8838-australska-vlada-nuti-obyvatele-aby-predlozili-fotografie-prokazujici-jejich-polohu-jinak-bude-reagovat-policie.htm
Liz George
Jihoaustralská vláda minulý týden zavedla novou politiku domácí karantény, která vyžaduje, aby si občané stáhli aplikaci se softwarem pro rozpoznávání obličeje a geolokaci, aby prokázali, že dodržují dvoutýdenní karanténu, jinak budou čelit policejní reakci.
Podle ABC News Australia zavedl Steven Marshall, premiér státu Jižní Austrálie, koncem srpna mobilní aplikaci, která kontroluje, aby ti, kteří se do státu vrátí z Nového Jižního Walesu a Victorie, byli po dobu 14 dnů v karanténě a hlásí ty, které nachytá.
Pokud si cestující stáhnou aplikaci, kterou vyvinula jihoaustralská vláda, mohou být v karanténě raději doma než v hotelu. (Nevím, jak je to v Austrálii, ale v Kanadě je po příjezdu vyžadována povinná 14 denní karanténa, přičemž u neočkovaných musí první 3 dny dotyčný strávit ve vládou určeném hotelu; pobyt si platí ze svého a ceny jsou kolem 1000 dolarů za noc. Stojí za zmínku, že průměrná normální cena za noc v hotelu je kolem 200 dolarů. Poznámka editora) Aby se osoby kvalifikovaly pro domácí karanténu, musí prokázat, že mají místo, kde se mohou izolovat, a musí být také plně očkovány.
Aplikace pomocí geolokace a rozpoznávání obličeje sleduje uživatele v karanténě tak, že je náhodně kontaktuje a požádá je, aby do 15 minut poskytli důkaz o své poloze.
"Neříkáme jim, jak často a kdy, náhodně musí odpovědět do 15 minut," řekl Marshall.
Pokud obyvatel v karanténě nemůže na požádání prokázat svou polohu nebo totožnost, kontaktuje jihoaustralské ministerstvo zdravotnictví policii, která následně osobně ověří, zda osoba zůstává v karanténě.
Marshall uvedl, že žádné z informací poskytnutých do aplikace nebude vláda uchovávat a že doufá, že národní zkušební verze bude v "následujících týdnech" aplikována i na zahraniční cestovatele.
"Používáme ji pouze k ověření, zda jsou lidé tam, kde uvedli, že budou během domácí karantény," řekl Marshall.
Podle premiéra je další využívání zdravotních hotelů pro mezinárodní příjezdy "nepravděpodobné" a vláda doufá, že technologie aplikace jednak zvýší kapacitu karantény, jednak sníží závislost na policistech potřebných ke sledování osob v karanténě.
"Snažíme se zbavit některých nákladů spojených s domácí karanténou," řekl pan Marshall. "V minulosti, kdy jsme měli tuto možnost pro lidi přicházející z mezistátních území a v prvních dnech ze zámoří, vyžadovalo to velmi silnou přítomnost policie, která je chodila kontrolovat."
"Nyní jsme zaznamenali velký ohlas aplikace pro odbavení pomocí QR kódu zde v Jižní Austrálii, lidé říkají, že je nejlepší v zemi, myslím, že mají pravdu, a nyní jsme vybraným národním pilotním projektem pro tuto aplikaci pro domácí karanténu," dodal.
Marshall uvedl, že první člověk, který používá aplikaci pro domácí karanténu, je již na místě a první části pilotního programu se zúčastnilo "asi 50 lidí".
"Myslím, že každý Jihoaustralan by měl být docela hrdý na to, že se účastníme pilotní aplikace domácí karantény pro celý národ," řekl.
Australian gov’t app forces residents to submit photos proving their location or police will respond vyšel 3.9.2021 na americanmilitarynews.com. Překlad v ceně 171 Kč Zvědavec.
Článek byl publikován 5.9.2021
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.