Si Ťin-pching přednesl v Davosu nařízení o multilaterálních nepokojích

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2021/01/8587-si-tin-pching-prednesl-v-davosu-narizeni-o-multilateralnich-nepokojich.htm

Pepe Escobar

Konečně je na programu téměř úplná agenda Davosu, a to celý tento týden, od pondělí do pátku, v rámci Světového ekonomického fóra (WEF).

Ne, nejde o Great Reset. Alespoň prozatím ne. Tato agenda je aperitivem těsně před glorifikací Great Resetu na zvláštním výročním zasedání WEF, které se uskuteční na jaře v Singapuru.

Téma agendy pro rok 2021 je „Klíčový rok pro vystavění důvěry“.

Jejda. Davosi, máme problém: důvěra se dá pouze získat, nikoli stavět.

Každopádně důvěra, v řeči Davosu, vždy musí vést - no k čemu jinému - ke Great Resetu, který je uveden v tomto klipu Tik Tok s chytlavými slogany, jako např. „nový řídicí panel pro novou ekonomiku“ nebo „správní lidé, správné místo, správný čas “.

Poselství s přesvědčivým argumentem „naladit, zapnout, zapojit se“ si nestydatě vypůjčili od Timothy Learyho z 60. let (ale vynechali „vypadnout“).

Producentům klipu očividně uniklo, že jejich opus PR nepřímo připouští zmanipulované volby a plošnou cenzuru na sociálních sítích.

Blesková PR akce v rámci agendy musí mít jistě potíže s vyvrácením převládajícího pohledu, že tohle všechno je o „mužích z Davosu“ - a ženách - kteří ani nemohou spát kvůli globální nerovnosti bohatství, zatímco jim nadšeně tleská banda sociopatů z řad celebrit.

Zpět k zasedání.

Zde je vaše nová sociální smlouva

Během prvního dne „panel čelních představitelů“ zkoumal, jak obnovit růst, radil veřejnému a soukromému sektoru, jak vytvořit „novou ekonomickou agendu“. Vyčpělé uspávací fráze byly normou.

Na zasedání nemůže agenda WEF sdělovat „zlaté pravidlo“: imploze starého ekonomického řádu, zamaskovaná ekologií, kterou řídí samozvaní subplatoničtí mudrci, patřící k největším boháčům na světě, bude užitečná pouze pro těchto 0,0001%.

Great Reset není organickým hnutím obyčejných lidí, koordinovaným a prospěšným pro více než 99% obyvatel. Povede to nevyhnutelně k techno-feudalismu, jak jsem již uvedl. Pan Schwab, „věštec“ z Ravensburgu a šéf Davosu, neúnavně ve svých spisech hlásá, že „nebudete vlastnit nic“.

Klaus Schwab je zakládající prezident Světového ekonomického fóra, které už padesát let pořádá davoskou konferenci.

Graf ze zasedání WEF - Desítka nejpravděpodobnějších důsledků pro svět - by měl být ve skutečnosti interpretován jako konečné cíle Great Resetu. Tohle není varování: to je podrobný plán.

Porada o pokročilé nové sociální smlouvě se šikovně propojila s diskusí o „kapitalismu zainteresovaných subjektů“. To je chytrá PR reklama - na co jiného, než na novou knihu pana Schwaba: Stakeholder Capitalism (Kapitalismus zainteresovaných subjektů), která prosazuje „dlouhodobě udržitelnější, odolnější a inkluzivnější“ globální ekonomiku a argumentuje - pro co jiného - pro „jasně definovanou sociální smlouvu“, která umožní „vládám, firmám i jednotlivcům dosáhnout těch nejoptimálnějších výsledků“.

Funguje to takhle. Nezískáváte důvěru: vy ji znovu vystavíte (kurzíva moje). Tato důvěra metastázuje do sociální smlouvy - což je absolutně nezbytné pro Great Reset. Prodat tuto novou sociální smlouvu je otázkou vytvoření celosvětového nového image turbo-kapitalismu jako „kapitalismu zainteresovaných subjektů“ nebo kapitalismu s lidskou tváří.

Ani pípnutí o Great Resetu coby mechanismu bezuzdné expanze mega-korporátní síly, hermeticky zabezpečující/sloužící 0,0001% těch, kteří nikdy nepocítí důsledky velké hospodářské krize.

Odřít až na kost, to je také jedno z klíčových témat „čtvrté průmyslové revoluce“: konsolidovat, rozdrtit a vehnat masy dělnické třídy do nestabilní gigové ekonomiky pod vedením „emocionálně inteligentních“ vůdců.

Kapela The Who to vystihla už před půl stoletím: seznamte se s novým šéfem, který je stejný, jako starý šéf.

Ohromující reálpolitika

Stále není jasné, co pro změnu navrhnou Čína, Rusko a Írán - tři skuteční svrchovaní vládci v tomto statečném Novém světě a klíčové uzly progresivní integrace Eurasie - až budou čelit Great Resetu.

Do této toxické směsi nevstoupil nikdo jiný, než prezident Si Ťin-pching, vůdce světové velmoci ve výrobě. Místo otřepaných frází Resetu byl jeho projev v rámci agendy Davosu docela ohromující reálpolitikou.

Si Ťin-pching zdůraznil, že „budování malých skupin nebo zahájení nové studené války, odmítání, vyhrožování nebo zastrašování ostatních, úmyslné vnucování rozdělování, přerušování dodávek nebo zavádění sankcí, vytváření izolace nebo odcizenosti pouze svět postrčí do rozporů a dokonce konfliktů (...). Nemůžeme napadat společné výzvy v rozděleném světě, konflikt nás jen přivede do slepé uličky.“

Si Ťin-pchinga lze interpretovat podobně jako pana Schwaba - ale ne tak docela. Si Ťin-pching zdůraznil, že řešení naší současné situace musí být multilaterální; klíčem je, jak to realizovat geopoliticky.

Není jasné, jak nové vedení v USA - humanitární imperialisté, demokratičtí oligarchové, Big Tech, Big Pharma, Big Media - zareagují na výzvu Si Ťin-pchinga: „Scestný přístup antagonismu a konfliktu, ať už ve formě studené války, opravdové války, obchodní války nebo technologické války, by nakonec poškodil zájmy všech zemí (...). „Rozdíl sám o sobě není důvodem k panice. Alarmující je arogance, předsudky a nenávist.“

Si Ťin-pching zdůraznil přímou definici multilateralismu: „Řešit mezinárodní záležitosti prostřednictvím konzultací, o budoucnosti světa budou rozhodovat všichni na základě spolupráce (...). Ožebračit svého bližního, jít do toho sám a spadnout do arogantní izolace, to vždy selže.

Si Ťin-pching opět naprosto jasně poukázal na ostrý kontrast mezi relativní asijskou vyrovnaností a stabilitou a vulkanickým chaosem, který pohltil hlavní mocenská centra Západu. Jak se tohle prolne - v termínech reálpolitiky - se statečným Novým světem pana Schwaba, to se ještě uvidí. V tuto chvíli Si Ťin-pching právě v Davosu přednesl nařízení o multilaterálních nepokojích. Celý globální Jih tomu věnuje pozornost.

Xi reads the Multilateral Riot Act at Davos vyšel 26.1.2021 na thesaker.is. Překlad v ceně 338 Kč Zvědavec.

Článek byl publikován 28.1.2021


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.