Kdo jak hlasoval o novele zákona napravující znevýhodnění českých zemědělců vůči EU

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2021/01/8580-kdo-jak-hlasoval-o-novele-zakona-napravujici-znevyhodneni-ceskych-zemedelcu-vuci-eu.htm

Poslaneckou sněmovnou prošla 20.1.2021 těsnou většinou novela zákona o potravinách a tabákových výrobcích. O klíčovém bodu se muselo hlasovat dokonce nadvakrát. Nyní míří do senátu. Zde však není nic jisté.

Klíčovým bodem novely zákona bylo ustanovení o povinném podílu českých potravin na našich pultech. Bod se projednával pod pořadovým číslem 10.

[(Kliknutím...]
(Kliknutím na obrázek zobrazíte interaktivní zasedací pořádek poslanců Parlamentu České republiky)

Po prvním hlasování č. 49 návrh přijat nebyl. Při 102 přítomných, bylo zapotřebí, aby pro přijetí novely hlasovalo nejméně 52 poslanců. Výsledek hlasování však dopadl: pro 49, proti 34. Návrh přijat nebyl.

Výsledky prvního neúspěšného hlasování č. 49 naleznete zde.

Toto hlasování však zpochybnil pan poslanec Roman Kubíček slovy „Já zpochybňuji hlasování, hlasoval jsem pro. Na sjetině mám zdržel se. Zpochybňuji hlasování.

Následovalo hlasování č. 50 o tom, zda bude poslanci Kubíčkovi vyhověno. Ze 104 přítomných, bylo pro 99 poslanců. Jediný, kdo byl proti opravnému hlasování, byla paní poslankyně Pavla Golasowská.

Opětovně se o návrhu povinného podílu českých potravin na našich pultech hlasovalo pod pořadovým číslem 51. Hlasování bylo tentokrát přítomno 100 poslanců. Minimální počet hlasů pro přijetí novely byl v tuto chvíli 51.

Výsledek opravného hlasování byl 57 hlasů pro, 35 proti. Toto hlasování již nikdo nezpochybnil, novela zákona byla tímto přijata.

Kdo jak hlasoval v druhém opravném hlasování č. 51 je k nahlédnutí zde.

K usnesení portál tn.nova.cz napsal:

Poslanecká sněmovna na středečním jednání schválila návrh SPD ohledně stanoveného minimálního podílu tuzemských potravin v obchodech s plochou nad 400 metrů (nejméně 55% českých potravin). Schválila také pokutu až 50 milionů korun za prodej potravin dvojí kvality. Tedy podobných jako výrobky ze zahraničí, ale s jiným, často „horším“ složením. Novelou se bude nyní zabývat Senát.

Europoslanec za SPD MUDr. Ivan David CSc. na portálu Nová republika mimo jiné přijetí novely zákona komentoval slovy:

„Novela zákona dnes prošla v Poslanecké sněmovně. Stále ještě většina poslanců dokáže jednat ve prospěch občanů vlastní země. Největší média ovšem patří zastáncům té menší poloviny. A právě tak Senát zvolený většinou z 16% voličů.“

„Návrh podpořili poslanci SPD, ANO, ČSSD a KSČM – a někteří nezařazení.“

„Kdo hlasoval proti českému zemědělství a ve prospěch zahraničních dovozců a obchodníků? – Abychom věděli, k čemu by vedlo jejich vítězství ve volbách: Byli to poslanci ODS, Pirátů, Lidovci, TOP09 a Starostové. Budeme si to pamatovat.“

Dále přijetí klíčového ustanovení komentoval: „Bakalovy Hospodářské noviny bijí na poplach. Bijí se jako lvi za cizí zájmy a proti zájmům České republiky.

Bakalovy Hospodářské noviny jsou protektorátní tiskovina bojující za upevnění nadvlády nadnárodních firem, které na naší republice parazitují.„

Hospodářské noviny k usnesení uvedly titulek: Čeští poslanci schválili kvóty na prodej českých potravin navzdory „bezprecedentnímu“ varování klíčových zemí EU

Pod ním čtenáře mimo jiné informují: Nejdůležitější země Evropské unie varují Česko, aby nezavádělo povinné kvóty na podíl českých potravin v obchodech. Podle klíčových států EU včetně Německa, Francie či Polska by se ale jednalo o jasnou diskriminaci zahraničních výrobků, která je na jednotném trhu v rámci Evropské unie nepřípustná.

Portál Pravý prostor přinesl k přijaté novele komentář Lubomíra Vylíčila, který mimo jiné zveřejnil kopii výhružného dopisu zaslaného v prosinci Jaroslavu Faltýnkovi

Ten začíná slovy: „V souvislosti s dnešním projednáváním návrhu na povinný podíl českých potravin v obchodech, vyplaval na povrch jeden zajímavý dokument. Jde o dopis, odeslaný počátkem loňského prosince Jaroslavu Faltýnkovi. Osm velvyslanců velkých zemí EU mu v něm hrozí, že v případě schválení podobného návrhu by Česko mohlo čelit žalobě za diskriminaci zahraničních výrobců. Která je v solidární a rovnoprávné EU nejen neslušná, ale i příslušnými zákony zakázaná.

Dále mimo jiné komentuje: „Navrhovaná novela zákona, o kterou ve sporu jde, se má týkat jen cca. 120 základních položek. Tedy zhruba jednoho procenta sortimentu, nabízeného potravinářskými obchody. A přesto tolik křiku. Proč? Inu, zemědělci v zemích západní Evropy mají až čtyřikrát vyšší dotace než zemědělci v České republice. Kam asi míří jejich nadprodukce, kterou nelze doma prodat, a to za ceny, kterým nelze v tuzemsku konkurovat?

Článek vyšel 21.1.2021 na www.jckuryr.cz

Článek byl publikován 23.1.2021


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.