Varovné signály jsou všude

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2004/04/841-varovne-signaly-jsou-vsude.htm

Bob Chapman

V dubnovém čísle finančního poradce International Forecast napsal jeho editor Bob Chapman, že začíná být bolestně zřejmé, že ceny ropy jsou výrobci uměle zvyšovaný, aby vyrovnaly ztráty vzniklé propadem dolaru.

"Jsme si jistí, že ostatní zainteresováni v obchodě s dolary dělají totéž. Jak jsme už dříve řekli, soukromí investoři opustili dolarový trh se státními obligacemi a jiné centrální banky skupují 80 % amerických dluhopisů."

Zjevné slabiny jsou nyní díky obrovskému zadlužení viditelné a rizika s tím spojena podlomily u globálních investorů důvěru v americkou ekonomiku, která dříve bývala pevnější. Jak víte, nebýt asijských zemí, konkrétně Japonska a Číny, dolar by dávno prošel očistou.

Americká ekonomika je velmi nestabilní a obtížená rizikem a to způsobuje, že jiné krajiny začínají pochybovat o schopnosti amerického vedení ukočírovat situaci.

Státní moci v USA se od roku 1989 dařilo vyhnout se plné recesi prostým tištěním peněz, půjčkami a obrovským zadlužením. Tak odpovědna vláda nejedná.

Ameriku čeká ekonomický propad z toho důvodu, že elity a politikové za vydatného přispění Wall Street odmítaly pohlédnout do tváře ekonomické realitě. A v dohledu navíc není konec této finanční rozmařilosti. Situace je nadále zhoršena zahraniční politikou preventivních invazí, která není nic jiného, než snaha zamaskovat ekonomické problémy.

Tuto situaci jsme předpovídali před čtyřmi roky. Vedla nás k tomu historická perspektiva. Každá vláda ve finančních a ekonomických potížích dělala stejné chyby, pokud naše záznamy sahají.

Ekonomický základ Ameriky nabral svůj destruktivní směr už téměř před sto lety. Od té doby prochází Amerika nekonečným řetězcem finančních a ekonomických selhání vždy následovaných válkou.

Teď, když bylo dílo zkázy dovršeno, Spojené státy a svět čelí stoupajícím cenám nafty a zemního plynu - jeden z důvodu invaze v Iráku a možná další invaze ve Venezuele.

Neschopnost USA vyprodukovat dostatek nafty a zemního plynu nejenže vedla k závislosti (na jiných), ale také způsobila stálý růst účtu za dovoz těchto surovin.

Nedostatečná produkce nafty ... naši spotřebu kryjeme z 56 % dovozem ... nás staví do velmi nevýhodné role zvlášť vůči Rusku, které má značné rezervy této suroviny.

Rusko navzdory tomu, že se potyká s dědictvím minulosti, dělá pokroky a postupuje na ekonomickém žebříčku; buduje si finanční rezervy v zahraniční měně a vyplácí dluhy zděděné po Sovětském svazu. Nebude to trvat dlouho a bude znovu nepřehlédnutelným ekonomickým i vojenským rivalem Spojených států.

Není pochyb o tom, že závislost Ameriky na zahraniční naftě je jednou z jejich největších slabin. V budoucnu budou takové ceny nafty, jaké si řeknou země jako Saúdská Arábie, Írán, Rusko či Venezuela.

Rozhodnutí velkých producentů nafty přichází v době pro Ameriku už tak obtížné. Spojené státy jsou zranitelné díky unilaterální invazi a okupaci Iráku. USA i Británii hrozí politická izolace zapříčiněná jejich podněcováním k válce.

Možná jsou Spojené státy stále dominantní sílou ve světě, ale to může velmi rychle skončit. Mnoho národů, které dříve nespolupracovalo, přistoupilo na vzájemnou kooperaci ve snaze vytvořit protiváhu.

V dřívějších dobách byly národy ochotny uznat dominantní postavení Spojených států i když tato ochota často balancovala na hraně akceptovatelného. 11. září a Irák způsobily, že podle mínění mnoha států hranice akceptovatelného byla překročena. Svět se definitivně změnil.

Varovné signály jsou všude... Američané by udělali nejlépe, kdyby se se probudili a něco s tím začali dělat.

Prvým krokem by mělo být zbavení se Georga Bushe a jeho neo-konzervativců.

Bude trvat generace, než se znovu obnoví mezinárodní pořádek. Dnešní lidé v Bílém domě zasadili naši zemi hluboké rány. Pomohla jim v tom federální rezervní banka, Wall Street a média.

Z toho důvodu probíhá posledních par roků přesun majetku ve správě soukromých finančních domů ven ze Spojených států.

Americká moc se bohužel promrhává a země vstupuje do největší finanční krize ve své historii. A její potápějící se dolar strhne se sebou i světovou ekonomiku.

To je malá útěcha ve velkém soužení, které přichází.

Článek Warnings are everywhere ... Americans had best wake up and do something about it vyšel 8. dubna na serveru www.vheadline.com.

Článek byl publikován 9.4.2004


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.