Vykonstruovaný proces s Julianem Assangem: USA a UK na lavici obžalovaných

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2020/03/8218-vykonstruovany-proces-s-julianem-assangem-usa-a-uk-na-lavici-obzalovanych.htm

Extradiční proces pro novináře a vydavatele Juliana Assangeho není ničím jiným, než fraškou. Brutální perzekuce ze strany amerických a britských orgánů je šokujícím svědectvím o těchto západních státech a jejich pokrytecké samolibosti ohledně demokratických práv a respektování zákonů.

Assange může být ten, kdo usedne na lavici obžalovaných. Ale celý svět uvidí, že to není on, kdo je ve skutečnosti souzen, ale spíše tak zvané vládní orgány, které ho perzekuují.

48letý zakladatel WikiLeaks, narozený v Austrálii, je stíhán z jednoho prostého důvodu. Odhalil válečné zločiny a celosvětovou korupci, kterých se dopouští vláda USA a jejich západní spojenci. Otřesný osud, který ho potkal, pramení z této stručné pravdy.

Od té doby, co Assange zveřejnil informace o válečných zločinech, které spáchaly USA v Iráku a Afghánistánu v letech 2010–2011, je z pomstychtivosti pronásledován. Navzdory tomu, že se Assange po dobu sedmi let ukrýval na ambasádě v Londýně, kde našel azyl, pokračoval v odhalování ještě kolosálnější korupce ze strany USA - nelegální celosvětové špionáže proti vládám a občanům. Za tyto „zločiny“ byl Assange nemilosrdně dopaden.

Americká vláda chce konečně tuto frašku ukončit, takže se domáhá toho, aby byl Assange vydán z Británie do USA, kde bude čelit obvinění ze špionáže a za počítačové hackování. Pokud bude Assange vydán, o čemž rozhodne další soudní jednání v Británii, hrozí mu uvěznění až na 175 let. Tento týden byl zahájen extradiční proces.

Jak zdůraznil bývalý britský diplomat Craig Murray, právní argumenty a procesní zneužití proti Assangeovi jsou „za hranicí karikatury“. Murray a mnoho dalších lidí, kteří veřejně podporují Assangeho, se tento týden zúčastnili soudních jednání. Je třeba si přečíst jeho zasvěcené komentáře.

Od prvního dne bylo jasné, že se novinář nedočká spravedlivého procesu. Ještě než začal soud, tak mu několikrát během cesty na jednání - kam byl dopraven z vězení s maximální ostrahou v Belmarsh poblíž Londýna, kategorie A, kde byl téměř rok držen v izolaci - nasadili želízka a provedli mu důkladnou osobní prohlídku bez oděvu. S Assangem, který je inteligentní, má klidnou povahu, a říká pravdu, se zachází jako s nebezpečným teroristou. Tato děsivá okolnost sama o sobě naznačuje jakémukoli běžnému pozorovateli, co se ve skutečnosti děje.

Neskrývaná předpojatost a nepřátelství vůči obžalovanému ze strany soudkyně Vanessy Baraitserové ukazují, že neprobíhá řádný a náležitý soudní proces. Rozsudek viny je v jejích očích již hotová věc. Skutečnost, že Assange byl po celý týden slyšení uzavřen na lavici obžalovaných za skleněnou stěnou, kde nemohl komunikovat se svým týmem obhajoby, a kde mu soudce několikrát přikázal, aby se posadil, když se pokusil protestovat proti absurdním okolnostem, ukazuje, a není o tom žádných pochyb, že se nejedná o spravedlivý proces. Toto je vykonstruovaný soudní proces.

Soudní řízení proti Assangeovi má stejné fluidum jako v Alence v říši divů. Jak poznamenal Craig Murray a další pozorovatelé, trestní stíhání je plné rozporů, iracionálnosti a irelevancí, konstrukcí klamů, opírajících se o pomstychtivou zaujatost a rozmary.

Pokud by existovala spravedlnost, měl by být případ proti Assangeovi okamžitě zamítnut. Ale není tomu tak, případ se vleče pod rouškou právní závažnosti a zjevné tajné dohody mezi americkými a britskými orgány. Jelikož cílem je zničit Assangeho za to, že se odvážil odhalit válečné zločiny, zločiny proti lidskosti a klasifikovat globální korupci z Washingtonu a Londýna.

Nejde jen o vendetu proti jednomu jedinci. Důsledkem vyšetřování, které je vedeno proti Assangeovi, je destrukce jakéhokoli zbytku základních demokratických práv, o nichž se občané USA a Británie domnívají, že je mají. Pokud bude Assange vydán, pak je v sázce svoboda slova a základní právo na řádný právní proces. Bez těchto zásadních práv je základ demokracie zastaralý.

Dosáhli jsme bodu v dějinách, kdy pachatelé zločinných válek a monstrózních zločinů otevřeně pohlížejí na sebe tím způsobem, že jsou nad zákonem. Můžou beztrestně ničit národy a zabíjet miliony nevinných lidí. Julian Assange by měl být chován v úctě za to, že odhalil zločiny díky své odvážné a etické novinařině. Mučení a pronásledování, jakému je vystavován, jen poukazuje na to, jak domnělé demokratické vlády zdegenerovaly. Každý, kdo se odváží odhalit tyto pachatele a jejich systematické zločiny, bude podobným způsobem čelit stejnému trestu, jako Assange.

Obzvláště znepokojující - a přesto hodně odhalující - aspekt, k němuž došlo tento týden, bylo téměř naprosté ticho v západních mainstreamových zpravodajských médiích o Assangeově případu. Žádný z hlavních amerických nebo britských sdělovacích prostředků neuvedl žádné zprávy o soudním procesu - navzdory šokujícímu zneužití řádného procesu a nezměrným hanebným dopadům na demokratická práva.

Julian Assange, jeho kolegové z WikiLeaks a stateční informátoři, jako jsou Chelsea Manningová a Edward Snowden, ti všichni pracovali pro veřejné dobro, neboť odhalili pravdu a zveřejnili informace o korupci ze strany americké a britské vlády, což se zapíše do dějin. Udělali to, co se naprosto nepodařilo korporátně řízeným zpravodajským médiím v těch zemích. Mlčení médií o perzekuci Juliana Assangeho je tak jejich ostuda.

USA, Británie a jejich poslušné mediální nástroje byly - a jsou - odhaleny díky úsilí Juliana Assangeho. Miliony lidí na celém světě pořádají shromáždění a požadují jeho svobodu.

Díky Assangeovi totiž vidí, že rádoby císaři a média, tj. jejich podlézaví přisluhovači, nemají žádné šaty; že tito rádoby císaři postrádají svou údajnou morální autoritu, a že jsou odhaleni ve svých lžích a pokrytectví.

Julian Assange Show Trial: U.S. and UK in the Dock vyšel 28. února 2020 na Strategic Culture Foundation. Překlad v ceně 345 Kč Zvědavec.

Článek byl publikován 5.3.2020


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.