Zvítězí cenzura nad prvním dodatkem Ústavy USA?

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2020/02/8206-zvitezi-cenzura-nad-prvnim-dodatkem-ustavy-usa.htm

Paul Craig Roberts

Vzpomínám na dobu, kdy byla cenzura v Americe omezeným úkazem. Používala se během válečného období - „dejte si pozor na neopatrné řeči“ (loose lips sink ships). Používala se v případě pornografie. Také se používala na nadávky ve veřejném vysílání a ve filmech. Používala se na násilí ve filmech. Mohlo tam být násilí, ale ne na takové úrovni, jaká byla běžná.

Dnes je cenzura všudypřítomná. Je prostě všude. Ve Spojených státech je cenzura zaváděna seshora, a zároveň proudí zespoda. Cenzuru zavádějí seshora například televize a tištěná média, Google, Facebook, Twitter, dále zákony ve 28 státech, zakazující kritiku a zapojení se do bojkotování Izraele, a také výkonný příkaz prezidenta Trumpa, zabraňující federálnímu financování vzdělávacích institucí, které by dovolovaly kritiku Izraele. Cenzura proudí zespoda například ze strany lidí, chráněných díky své rase, pohlaví a sexuální preference, kteří tvrdí, že jsou pohoršeni či se jich něco dotklo.

Všudypřítomná cenzura, která je dnes pro Spojené státy charakteristická, umlčela komiky a baviče. Umlčela kritizování lidí, kteří nejsou bílí, homosexuálů, transsexuálů, feministek a Izraele. Oficiální vysvětlení jsou chráněna tím, že kritici jsou označováni za „konspirační teoretiky“. Všudypřítomná cenzura ve Spojených státech zaznamenává mimořádný rozvoj, zatímco Ústava USA zaručuje svobodu projevu a svobodu tisku.

Musíme být zavázáni novinářce Abby Martinové za to, že nám připomněla naše právo na svobodu projevu. Abby žaluje americký stát Georgia, jeden z 28 států, které porušily ústavní ochranu svobody projevu.

Abby měla pronést hlavní řeč na konferenci na univerzitě Southern University ve státě Georgia. Novinářka ovšem zjistila, že aby mohla na půdě univerzity veřejně pronést řeč, musela by podepsat příslib loajality, že nebude kritizovat Izrael. Odmítla to podepsat, což vedlo ke zrušení konference.

Zde je článek o tom, že stát Georgia brání svobodě projevu, neboť nepodpoří postavení Izraele vůči Palestině: Journalist Abby Martin Sues State of Georgia Over Law Requiring Pledge of Allegiance to Israel. A také zde: Filmmaker who wouldn’t sign Georgia’s oath not to boycott Israel sues US state

Přemýšlejte o tom chvíli. Více než polovina z 50 států, které tvoří Spojené státy, přijaly zákony, které jsou jasným porušením americké Ústavy. Navíc těchto 28 států uvalilo cenzuru jménem cizí země. Američané mají ústa ucpaná roubíkem, protože všech 28 státních vlád upřednostnilo zájmy Izraele nad prvním dodatkem americké Ústavy. Když se samotná vláda staví proti svobodě projevu, co se stane s demokracií a zodpovědností vlády?

Proč by 28 států vydávalo zákony, které jsou v rozporu s americkou Ústavou? Jedním z možných vysvětlení je, že si státní vlády koupila izraelská lobby za černé peníze, a slíbila jim dary na politické kampaně, nebo jim pohrozila, že bude financovat jejich soupeřící kandidáty. Jak jinak si vysvětlit, že 28 státních vlád uvalilo cenzuru jménem cizí země?

Abby Martinová je osoba, která toto nemíní tolerovat. Podala žalobu, která - pokud je tedy nejvyšší soud USA stále ochráncem prvního dodatku Ústavy - bude mít za následek zrušení těchto zákonů ve 28 státech a také zrušení Trumpova výkonného příkazu. Ochrana Izraele před bojkotováním je obdobou státních zákonů, které byly schváleny v 50. letech, jež měly zabránit tomu, aby hnutí Martina Luthera Kinga bojkotovalo společnosti, praktikující rasovou segregaci. Nejvyšší soud tyto zákony zrušil.

Výsledky žaloby Abby Martinové nám potvrdí, zda je Ústava USA stále „živý“ dokument.

Will Censorship Prevail Over The First Amendment? vyšel 18. února 2020 na ICH. Překlad v ceně 239 Kč Zvědavec.

Článek byl publikován 24.2.2020


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.