Global restart button - aneb fiktivní otevřený dopis Gretě Thunbergové

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2019/11/8089-global-restart-button-aneb-fiktivni-otevreny-dopis-grete-thunbergove.htm

Aleš Stebel

Milá Gretko,

jsi-li vystrašená a rozhořčená, máš zajisté právo nepokrytě vyjádřit tyto pocity, které pak může sdílet významná část tvé generace. Můžeš se tak stát ikonou generačního konfliktu, ve kterém bude zajisté i dost prostoru pro různá neporozumění, nepochopení i pro klikaté cestičky do pekel, dlážděné dobrými úmysly. Nechci ti vyjádřit podporu, ale ani ti nechci odporovat. Chci ti vyjádřit porozumění, spojené s jistou útěchou. Jsem totiž součástí skupiny lidí, která již delší dobu analyzuje rizika pro tuto planetu, z nichž jedno je předmětem tvé vášnivé snahy přimět mocné tohoto světa brát právě toto riziko nanejvýš vážně.

Víme, jak tuto planetu zachránit a překročí-li naplňování rizik kritickou mez, zachráníme ji s rozhodným a neochvějným odhodláním.

Mocní lidé, na které se obracíš, nejsou tím, čím se zdají být. Jejich moc je v mnoha ohledech iluzorní. Hovoříš často k loutkám, které nemohou nic změnit, i kdyby chtěly. Nadto platí, že některé změny není schopen prosadit nikdo. Ani žádná globální instituce, či nejmocnější imperátor na této planetě.

Jsi součástí civilizačního okruhu, který je díky své vyspělosti nejmocnější, nejbohatší a spotřebitelsky nejdravější impérium světa. I když nevím jak, můžeme si představit možnost, že bychom přiměli země tohoto impéria snížit radikálně spotřebu jejich obyvatel. Stačilo by přece, aby cena za energii, vodu a nerosty byla v násobcích vyšší. Téměř každý jednotlivec našeho civilizačního okruhu by se choval spotřebitelsky uvědoměle. Nemusel by ho nikdo přemlouvat k ekologicky šetrnému způsobu života. To by teoreticky šlo zařídit, i když by nás to bolelo a mnohým ekologickým aktivistům by vyprchalo nadšení.

Ovšem klima planety je globální a náš civilizační okruh není jeho největším znečišťovatelem. Daleko větším, početnějším a nenasytnějším globálním znečišťovatelem jsou země, kterým jen stěží upřeme dosažení stejné úrovně vyspělosti a spotřeby. A to již v nedaleké budoucnosti!

Kupříkladu si představ, že se v rámci ekologického hnutí podaří zavřít nějakou tu evropskou čmoudící huť. „Hurá“, zvolá ekologický aktivista. Sníží-li se však výrobní kapacita dvanáctiprocentního znečišťovatele s poměrně striktními emisními limity, přesune se při nesnížené globální poptávce tento díl výrobní kapacity do zemí, které se emisními limity příliš netrápí. No a je-li klima globální, nedojde k jeho zlepšení, nýbrž se ekologická zátěž planety radikálně zvýší. Je to jen silnými konturami načrtnutý příklad, ale bude-li jich globálně mnoho, naroste míra negativních klimatických důsledků v přímé úměře k míře úspěchu prosazování obdobných ekologických snah tvého civilizačního okruhu a tvé strany generačního konfliktu.

Ještě podstatnější však je, že nikdo neumí prosadit globální udržitelnou míru spotřeby na obyvatele všech zemí planety. V našem civilizačním okruhu by to, i když jen teoreticky, možná i šlo. Snížili bychom spotřebu třeba o jednu třetinu. Ale jak nedovolit, aby spotřeba v mnohem početnější části planety nevzrostla, byť jen na takto určenou míru? Nedosažitelný konsenzus! Ani ten by však nepostačoval k odvracení negativního vlivu člověka na globální klima.

No a touto úvahou se dostáváme k tomu, abychom nepokrytě identifikovali a definovali hlavního viníka vzrůstající klimatické hrozby. Je jím radikálně se rozšiřující okruh bohatnoucích, technologicky vyspělejších a spotřebitelsky dravějších obyvatel této planety, která již stěží snese technologickou vyspělost a spotřebitelskou dravost pouze našeho civilizačního okruhu.

Vrátím se obloukem na začátek a uvedu znovu, že jsem součástí skupiny lidí, která již delší dobu analyzuje rizika pro tuto planetu, z nichž jen jedno je předmětem tvé vášnivé snahy přimět mocné tohoto světa brát právě toto riziko nanejvýš vážně. Těch rizik je však celá řada a ční nad nimi třeba i riziko sklapnutí Thukydidovy pasti. Pro stručnost se jimi nebudeme vůbec zabývat, aniž by při tom byly méně děsivé.

Víme, jak tuto planetu zachránit a překročí-li naplňování rizik kritickou mez, zachráníme ji s rozhodným a neochvějným odhodláním.

Zachráníme planetu pro lidi a současně ji uchráníme před nimi samotnými. Vždyť by ji svou nezkrotnou žravostí zcela zničili. Pokud tě to uklidní, planeta přežije! Pouze ubyde několik miliard lidí. A pouze v té nejpesimističtější variantě zbyde na planetě jen jedna. Tento děsuplně efektivní zásah vyřeší vše. Pominou všechny rizika!

Tento zásah není kupodivu nijak zvlášť technicky náročný. V poslední fázi jen stisknutí Global restart button. Nikdo nebude nikdy nikoho ani podezírat! Nemusíš se obávat ani kontaminace planety při globální jaderné válce, jejíž potenciální hrozba bude rovněž zažehnána. Iniciovaná přírodní katastrofa s radikálně ochlazujícími účinky vulkanické zimy učiní planetu po dobu několika let obtížně obyvatelnou, což způsobí globální chaos značně redukující počet obyvatel této planety. Jakmile však tento globální chaos opadne, bude planeta čistá a zbavená, mimo jiných, i příčiny klimatické hrozby.

Věz, že jsme se nanejvýš důkladně zabývali možnostmi jak tyto rizika zmírnit, ale z globálního hlediska nedisponujeme takovou mocí a víme bezpečně, že jí nedisponují ani tebou oslovení mocní tohoto světa. V naší moci je pouze naše vlastní přežití a doufáme, že i dalších skupin lidí na celé planetě, byť by toto přežití obnášelo jejich přežívání v podzemních komplexech s vlastními energetickými zdroji, vodou, atmosférou a potravinovou produkcí. Každé semínko a veškerý genetický materiál této planety bude rovněž uchován. Pokud ti jde o přežití planety a o její zdraví, nemusíš mít obavy. Tímto tě zbavuji právě tohoto strachu, jenž tě tolik trápí.

Tato planeta bude v pořádku, zanedlouho poté se ozdraví a všechny hrozby rázem pominou!

Rovněž tě chci ubezpečit, že jsme se dostatečně hluboce zabývali morálním aspektem tohoto konečného řešení, ke kterému přistoupíme až v nejkritičtějším bodě. Máme k němu morální právo? Dospěli jsme k závěru, že ano. A nejen to, v nekritičtějším bodě máme i morální povinnost zachránit tuto planetu, která nám byla pouze dočasně svěřena k užívání.

Doufám, že tě toto mé ujištění uklidnilo a nebudeš se muset tolik trápit osudem planety ohrožené globální klimatickou změnou s katastrofickými následky. Tato zneklidňující a zdánlivě neodvratitelná katastrofa tě již nemusí děsit.

Článek byl publikován 14.11.2019


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.