Vazalizace Polska: bezpečnost po americku za peníze Varšavy

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2019/10/8066-vazalizace-polska-bezpecnost-po-americku-za-penize-varsavy.htm

Alexandr Štorm

Proces vazalizace Polska americkou mocí se rozvíjí podle starého scénáře, který se osvědčil už ve středověku. Varšava už mnoho let omílá pořád dokola přísahu věrnosti svému zaoceánskému opatrovníkovi a každou chvíli zdůrazňuje, že nyní je „Polsko tím nejvěrnějším spojencem Washingtonu. Nyní nastal čas realizace dalšího kroku. Vazal platí a jeho patron jej chrání. Polští politikové této skutečnosti dali název „poskytování záruk bezpečnosti země“.

[...]

Jak jsme již informovali v předcházejících článcích z Varšavy, toužebný sen polské vlády o umístění americké obrněné divize nebo alespoň brigády na stálé vojenské základně, která by nesla název lichotivý pro uši vládce Bílého domu „Fort Trump“, nenalezl svého naplnění. Američané se rozhodli, že otevřeně neporuší pařížskou dohodu mezi NATO a Ruskem z roku 1997, v níž se NATO zavázalo, že nebude rozmisťovat svoji armádu formou stálých vojenských základen na území nových členů organizace, včetně Polska.

Nicméně, v průběhu červnové návštěvy polského prezidenta Andrzeje Dudy v USA (12. - 17. června tohoto roku) zrealizoval Trump se svým „nejvěrnějším spojencem“ velmi výhodný obchod. Prodal Polsku prakticky bez jakýchkoliv diskusí o ceně nebo jiných podmínek 32 nejnovějších předražených bojových letounů F-35. Musel však na oplátku slíbit, že vyhoví opakovaným žádostem polské vlády a pošle do Polska další tisícovku vojáků, kteří navýší počet dosavadních 4,5 tisíce amerických vojáků již v zemi přítomných na principu rotace. Nejzajímavější je, že výdaje na pobyt amerických vojsk se zavázala hradit Varšava. Na toto téma bylo podepsáno zvláštní polsko-americké prohlášení.

Dne 23. září tohoto roku v průběhu setkání prezidentů obou zemí v USA byla také podepsána společná deklarace, tentokrát o prohloubení vojenské spolupráce. Ve srovnání s předchozím prohlášením z 12. června 2019 byl v deklaraci nejen zopakován záměr navýšení počtu „amerických sil odstrašování“ (nepřítele tj. asi Ruska) v Polsku o tisícovku amerických vojáků, ale byla zde i vymezena místa, kde budou umístěny bojové, týlové a velící jednotky americké armády.

V Poznani bude umístěno sídlo předsunutého velení divize a podpůrné skupiny bojových strategií pozemních sil USA, v Drawsko Pomorsku (město v severozápadním Polsku, asi 80 km od Štětína se nachází jeden z největších armádních polygonů) bude realizováno bojové výcvikové centrum, které budou využívat společně americká i polská armáda.

Americké speciální jednotky budou mít k dispozici objekt v Lublinci (25 tisícové městečko nedaleko od Katovic na jihu země, místo dislokace nejstarší polské jednotky speciálních sil, která byla zformována v roce 1961 jako sabotážní a průzkumný prapor, do roku 2011 působila pod názvem První zvláštní komando pluku a po roce 2011 jako vojenská část komanda). Druhý objekt pro americké zvláštní jednotky bude v obci Powidz (základna polského vojenského dopravního letectva západně od Poznaně) – pozn. 1.

Americké bojové letectvo s jednotkami obsluhy a údržby se objeví také v Powidzi na polské letecké základně a eskadra bojových dronů bude umístěna na letišti v Lasku (letecká základna na jihovýchod od Lodže, kde jsou dislokovány polské F-16). Na civilním letišti ve Wroclawi (čtvrté největší letiště podle obslužnosti v Polsku) bude vytvořena základna pro nakládku a vykládku leteckých vojenských sil USA.

Na pozadí těchto konkrétních úkolů je společné americko-polské mlčení o finančních aspektech spolupráce zcela typické. Američanům však lze rozumět. Jejich logika je jednoduchá: nezaplatíš – nebude žádné posílení „sil odstrašování“. Donald Trump ihned po podpisu společného prohlášení tuto záležitost vyjasnil: „Polsko ponese část nákladů (za přemístění a údržbu americké armády) a vybuduje také infrastrukturu. Doufám, že to bude skvělá infrastruktura. “.

Ale logika polského vedení je poněkud podivná. „Miliony dolarů za udržení vojenské přítomnosti USA v Polsku?“ Zástupci polské vlády jsou touto otázkou pravidelně přiváděni do rozpaků. Každý pokus zpochybnit racionálnost rozhodnutí o rozšíření americké vojenské přítomnosti v zemi považují za zradu národních zájmů a na kritiku odpovídají bez zaváhání: „Bezpečnost země nelze měřit penězi“. Abychom pochopili tuto logiku, připomínáme, že přítomnost americké armády na polské půdě je podle strategického plánu vlády zárukou úplné bezpečnosti Polska.

"Jsme připraveni začít okamžitě pracovat na vytvoření vhodných podmínek pro přítomnost amerických vojsk, jsme připraveni je financovat, jsme připraveni na realizaci investic,“ informoval nedávno polský ministr národní obrany Mariusz Błaszczak.

O mnoho méně sdílný je ministr, pokud se jedná o konkrétní výdaje na zaopatření „amerických bratrů ve zbrani“ v Polsku.

„Je těžké předvídat výši nákladů na samém začátku. Jejich výši budeme znát až po výběru dodavatelů,“ zdůraznil ministr. A spěchal ujistit, že „investice budou zcela jistě prospěšné – prospěšné z hlediska bezpečnosti, která je k nezaplacení, prospěšné pro ekonomický rozvoj v jednotlivých regionech; bude to impuls pro místní ekonomiku!“.

Bezstarostný tón ohledně výdajů na rozšíření americké vojenské přítomnosti v Polsku nasadil i prezident Duda, když zopakoval mantru o „bezpečnosti, která je k nezaplacení“ a když prohlásil, že „infrastrukturu bychom i tak (bez nutnosti výstavby pro Američany) museli rozvíjet“.

Zvědaví novináři jsou však odvážní. Ti, kteří se nezalekli konfrontace se současnou vládou a jejího hněvu, nebyli s takovými prohlášeními spokojeni. Pokusili se dostat k podstatě věci a položili konkrétní otázku: „O kolik Duda přeplatil Trumpa?“. Měli tím na mysli nejen nejasná vysvětlení spojená s výdaji na pobyt rostoucího počtu amerických vojáků, ale také rozhodnutí koupit americká letadla F-35 bez výběrového řízení, bez vyjednávání o jejich ceně a dokonce bez účasti polského zbrojního průmyslu při realizaci tohoto kontraktu.

„Jasná amatéřina“, charakterizoval polskou politiku ve vztahu k USA jeden z publicistů.

Doposud byly zveřejněny jen odhady výše nákladů na poskytování veřejných služeb (voda, kanalizace, elektřina) zařízením, ve kterých jsou umístěny americké jednotky. Částka činí 50 milionů dolarů ročně.

Nesrovnatelně více prostředků bude muset být investováno, slovy Trumpa, „do skvělé infrastruktury“, v první řadě do výstavby bytových domů, skladů, hangárů. Na základě rozhodnutí vlády bude muset polský daňový poplatník zaplatit až 2 miliardy dolarů!

Nejdražší investicí (260 milionů USD) bude modernizace polské letecké základny v Powidzi na úroveň, kdy bude schopna zvládnout přesun americké obrněné brigády. Není vyloučeno, že tento výdaj převezme ze svých prostředků NATO.

Otázka racionality rozhodnutí o rozšíření americké vojenské přítomnosti v Polsku a jeho finančních důsledcích nestojí za nějakou zvláštní úvahu nebo diskusi. Současná polská vláda tvrdohlavě odmítá vzít na zřetel historické skutečnosti, ze kterých by se měla poučit. Vždyť v roce 1939 jejich předchůdci také vložili osud nezávislosti země do rukou spojenců. Zdálo by se, že je všem jasné, jak to tehdy dopadlo…

Poznámky:

1. Podle článku slovenského Trendu.sk, z 24. března tohoto roku, bude v Powidzi vybudován vojenský sklad americké armády. „Má sloužit k uskladnění obrněných transportérů, střeliva a zbraní. Jako první o tom informoval Americký deník The Wall Street Journal, který citovala agentura AFP.“

Článek byl publikován 24.10.2019


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.