Trumpův nenávistný tweet proti „úderné skupině“ to trefně vystihl
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2019/07/7969-trumpuv-nenavistny-tweet-proti-uderne-skupine-to-trefne-vystihl.htm
Andrew Korybko
Můžete jeho slova nazývat „misogynistická“, „rasistická“ a/nebo „xenofobní“, pokud chcete, ale Trumpův nenávistný tweet proti „úderné skupině“ nových progresivních demokratických kongresmanek to trefně vystihl ohledně opačného devastujícího účinku, jaký má „odliv mozků“ na země „globálního Jihu“, přestože to vůbec nebyl jeho záměr, a udělal to svým charakteristicky hrubým způsobem.
Trump uveřejnil v neděli na Twitteru velmi útočný příspěvek proti novým pokrokovým demokratickým kongresmankám, které od loňska, kdy byly zvoleny, otřásají Kapitolem Spojených států amerických. Dohromady jsou známé jako „úderná skupina“ - jde o Alexandrii Ocasio-Cortezovou (AOC), Ayannu Pressleyovou, Rashidu Tlaibovou a Ilhanu Omarovou. Tyto ženy barevné pleti jsou nesmírně otevřené a přímočaré ohledně svého přesvědčení, že USA musí podniknout radikální reformy, které jejich kritici označují za socialistické, což očividně vyvolalo během uplynulého roku Trumpův hněv - vzhledem k jeho hluboce zakořeněné antipatii k čemukoliv, co by i dokonce vzdáleně souviselo s levičáctvím. Také jdou na nervy dlouho sloužícím demokratům, dokonce naštvaly mocnou předsedkyni dolní komory Kongresu Pelosiovou, která se obává toho, že jejich kontroverzní nevybíravá taktika, kterou na sebe upoutávají pozornost, zdiskredituje celou stranu a dopomůže prezidentovi k drtivému vítězství ve volbách, které se konají příští rok.
V rámci tohoto pozadí Trump tweetoval následující:
„Je tak zajímavé vidět „progresivní“ demokratické kongresmanky, které původně přišly ze zemí, kde jsou vlády naprostá a totální katastrofa, nejhorší, nejzkorumpovanější a nejneschopnější na světě (pokud tedy vůbec mají fungující vládu), jak nyní důrazně a jízlivě říkají lidu Spojených států, největšímu a nejmocnějšímu národu na zemi, jak má být naše vláda řízena. Proč se nevrátí a nepomůžou opravit zcela zničená a zločinem zamořená místa, odkud přišly. Potom se vraťte a ukažte nám, jak se to dělá. Tato místa naléhavě potřebují vaši pomoc, času na odjezd není nazbyt. Jsem si jistý, že Nancy Pelosiová bude velmi šťastná, když vám rychle vyřídí bezplatné cestovní náležitosti!“
Jistě se bude říkat, že jeho slova jsou „misogynistická“, „rasistická“ a/nebo „xenofobní“, ale přesto to trefně vystihl.
AOC, Ayanna Pressleyová a Rashida Tlaibová jsou americké občanky, narodily se v USA, ale Ilhana Omarová získala občanství až roky poté, co emigrovala do USA z Mogadišu v Somálsku - a právě ji měl Trump pravděpodobně na mysli, když se řečnicky dotázal: „Proč se nevrátí a nepomůžou opravit zcela zničená a zločinem zamořená místa, odkud přišly.“ Nehledě na to, že svůj výrok adresoval v množném čísle - což je nepřesné, pokud mluvil pouze o kongresmance Omarové, jak lze předpokládat - řekl nicméně něco podnětného, i když to vůbec neměl v úmyslu (a udělal to svým charakteristicky hrubým způsobem). Spojené státy fungují jako magnet, vyvolávající „odliv mozků“ ze zemí „globálního Jihu“ po celém světě, avšak tyto země původu by na tom byly lépe, kdyby emigranti a jejich potomci, žijící v Americe, konstruktivně přispívali k obnově svých domovských zemí.
To neznamená, že by Omarová měla být přinucena k návratu do Somálska - koneckonců vstoupila do USA legálně a řídila se zákonem, který jí umožnil získat občanství, takže má právo zůstat v zemi tak dlouho, jak bude chtít - ale tento nejnovější skandál by mohl posloužit k urychlení pozitivních výsledků, pokud by se přistěhovalecká komunita v USA a jejich potomci zamysleli nad tím, jak využít svých pozitivních zkušeností, které získali v Americe, a pomoci svým etnickým spoluobčanům jinde ve světě. Trump na začátku loňského roku nestoudným způsobem hovořil o širokém pásu planety jako o „zasraných zemích“, čímž ponižujícím způsobem popsal chronickou sociálně-ekonomickou zaostalost v mnoha postkoloniálních zemích. Bohužel přistěhovalci obecně mají tendenci „zapomenout na to, odkud přišli“, jakmile se přestěhují do USA, a obvykle si udržují kulturně-jazykové vazby se svou původní domovinou pouze v tom případě, že se zcela nezačlení a neintegrují.
Každý má právo přestěhovat se do kterékoli země na světě, pokud se řídí zákony hostitelského státu, a nikdo není povinen udržovat žádné vazby se zemí, odkud přišel. Nicméně nelze přehlédnout, že USA se v historickém měřítku zasadily o „odliv mozků“ se záměrem zbavit tyto země cenných lidských zdrojů. Dělají to tím způsobem, že přilákají své cíle slibem, že budou žít takzvaný „lepší život“ (což každý přistěhovalec chápe na základě svých individuálních potřeb a snů odlišně). To neznamená, že mnozí přistěhovalci skutečně neprožívají lepší životní standard, když se přestěhují ze zemí „globálního Jihu“ do Spojených států, ale jen upozorňuji na to, jak tento proces funguje a proč to pokračuje dodnes.
Cynici by mohli obviňovat USA také z toho, že se snaží využívat tyto emigranty a jejich potomky jako nástroj vlivu v případě, že skutečně znovu obnoví spojení se svou domovinou poté, co přijdou do Ameriky. V některých případech pro to mohou mít opodstatněný argument (např. většina protikomunistických kubánských přistěhovalců a jejich potomků), ale ve většině případů by to pravděpodobně vedlo k celkovému zlepšení země původu, a nikoli k jeho škodě. V případě kongresmanky Omarové je Trumpův popis její mateřské země nadsazený, ale není příliš daleko od pravdy, protože ona skutečně „přišla ze země, jejíž vláda je naprostá a totální katastrofa, nejhorší, nejzkorumpovanější a nejneschopnější na světě (pokud tedy vůbec mají fungující vládu)“. Pravdou také je, že přímá i nepřímá intervence ze strany USA v této zemi, trvající po desítky let, je částečně zodpovědná za tento otřesný stav.
Somálsko je „zcela zničené a zločinem zamořené místo“, a to i přes relativní (klíčové slovo) zlepšení za několik posledních let, a to zajisté tato země využila veškerou pomoc, kterou mohla. Někteří somálští Američané už dělají, co mohou, aby pomohli, a prezident Mohamed Abdullahi Mohamed (s oblibou přezdívaný „Farmajo“) má dokonce dvojí občanství (somálské a americké) na důkaz toho, že naturalizovaní američtí občané toho mohou hodně vrátit své mateřské zemi, pokud o to budou mít zájem. Kongresmanka Omarová má svobodu projevu, aby řekla, co chce, a její voliči ji zvolili do Kongresu, protože věří, že tam bude prosazovat jejich zájmy. Ona už není povinna mít cokoliv společného se Somálskem, ale byl by to pozitivní příklad a provokativně by to „Trumpovi vytřelo zrak“, kdyby v reakci na jeho nenávistný tweet zaujala důležitější roli a více se angažovala v prohlubování vztahů mezi Amerikou a Somálskem, aby ukázala, že se nemusí vrátit do své mateřské země, aby jí zásadním způsobem pomohla.
Trump’s Spiteful Tweet Against “The Squad” Made A Solid Point vyšel 15. řervence 2019 na Oriental Review. Překlad v ceně 422 Kč Zvědavec.
Článek byl publikován 22.7.2019
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.