Podle ministerstva zdravotnictví nepředstavuje síť 5G žádný problém

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2019/05/7923-podle-ministerstva-zdravotnictvi-nepredstavuje-sit-5g-zadny-problem.htm

Vladimír Stwora

Paní Kateřina Amiourová napsala na Ministerstvo zdravotnictví ČR tento email:

Sent: Thursday, May 16, 2019 2:44 PM

To: Veřejnost

Subject: ke zdravotním rizikům technologie 5G

Dobrý den,

mám za to, že zdravotními riziky 5G technologie se u nás nikdo nezabývá, byť je tím ze zákona povinen. V následujícím blogu najdete linky, z nichž se dostanete na ty nejdůležitější vědecké zprávy: http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/brusel-rekl-5g-ne

Podejte mi, prosím, zprávu, jak si kauza pokračuje.

Děkuji

Kateřina Amiourová

Odpověď přišla za 14 dnů

Od: Veřejnost

Komu: Kateřina Amiourová

Datum: 29. 5. 2019 13:49:30

Předmět: RE: ke zdravotním rizikům technologie 5G

Vážená paní Amiourová,

děkujeme Vám za dotaz zaslaný prostřednictvím e-mailové adresy verejnost@mzcr.cz Ministerstvu zdravotnictví (MZ).

K Vašemu e-mailu jsme požádali o vyjádření Odbor ochrany veřejného zdraví MZ:

„V případě telekomunikační sítě páté generace se jedná se o vylepšení současné telekomunikační sítě spočívající především v navýšení možných datových rychlostí. S tímto je spojeno využití širšího intervalu frekvenčního spektra (současnost: 694–790 MHz, 3.4–3.8 GHz, budoucnost: 24.25–27.5 GHz, 31.8–33.4 GHz, 40.5–43.5 GHz) a dále vyšší míra sdílení tohoto spektra (více zařízení používá ve stejný okamžik stejné frekvenční pásmo). S výše uvedeným se pojí i změna řídící vrstvy telekomunikační sítě a použité komunikační protokoly.

Tyto změny se téměř neprojeví na fyzikální podobě elektromagnetického pole generovaného telekomunikačními zařízeními připojenými k této síti. V první fázi (využití pásem 694–790 MHz, 3.4–3.8 GHz) bude změna zcela zanedbatelná. V druhé fázi (využití pásem 24.25–27.5 GHz, 31.8–33.4 GHz, 40.5–43.5 GHz) se začne hojně využívat komunikace na přímou viditelnost, s čímž se bude pravděpodobně pojit použití velkého množství málo výkonných vysílačů, což s velkou pravděpodobností povede ke snížení expozice.

Bez ohledu na výše popsané změny je však jisté, že i síť páté generace bude ke svému provozu využívat neionizující elektromagnetické záření, na jehož celý frekvenční rozsah již řadu let existují expoziční limity, jejichž nepřekročení je vyžadováno zákonem a jejichž nepřekročení zaručuje, že elektromagnetické pole nebude mít na exponovanou osobu negativní vliv.

MZ ČR má k síti páté generace postoj stejný jako ke každé jiné telekomunikační technologii. Z hlediska ochrany zdraví zde neexistuje rozdíl oproti sítím předchozích generací. Zdravotní rizika spojená s expozicí člověka neionizujícímu záření nejsou přímo spojena s konkrétní technologií. Expoziční limity používané v absolutní většině vyspělého světa řeší pouze interakci exponované osoby s elektromagnetickým polem bez ohledu na to, jaká technologie elektromagnetické pole vyvolala. Tím jsou expoziční limity nezávislé na technologickém vývoji a závisí pouze na našem fyzikálním pochopení přírody.

S ohledem na výše uvedené nepokládá MZ ČR za opodstatněné specificky informovat občany o rizicích spojených s expozicí generovanou telekomunikačními systémy sítě páté generace.“

S pozdravem,

Mgr. Václav Šebor
Odbor komunikace s veřejností

Tak co? Jste klidnější? Já tedy určitě ne. Odpověď by se dala shrnout do věty „nestarej se, občánku, my víme, co je pro tebe bezpečné.“ Všimněte si, že neobsahuje žádnou zmínku o případně prováděných testech (zřejmě tedy žádné nebyly), o platných normách, dřívějších a současných a jejich hodnotách (zmínka o „řadu let existujících expozičních limitech“ nejde dostatečně do hloubky) a celé je to takové bagatelizování problémů.

V odpovědi jsou i nelogizmy (V druhé fázi se začne hojně využívat komunikace na přímou viditelnost, s čímž se bude pravděpodobně pojit použití velkého množství málo výkonných vysílačů, což s velkou pravděpodobností povede ke snížení expozice.) Takže čím více vysílačů, tím menší expozice? Platí tam snad nepřímá úměra? A co to je „málo výkonný vysílač? Proč neuvedli hodnotu? A čemu říkají „velké množství vysílačů“? 5 na kilometr čtvereční? 10? 100?

Odpověď rovněž nezmiňuje vliv na životní prostředí a přírodu. Nezmiňuje incident se stovkami mrtvých ptáků v Haagu, ani neadresuje obavy emeritní profesora biochemie Martina L. Pall, PhD., jak jsme o tom psali zde. Rovněž nevysvětluje, proč v Bruselu síť 5G zakázali a v řadě měst a oblastí i států omezili nebo rovnou znemožnili.

Zapomněl také zmínit dopad jednání šílence a fanatika Elona Muska, který pokrývá všechny možné i nemožné oběžné dráhy kolem země 20 tisíci satelity tak, aby na planetě nezůstalo místečko uchráněné od záření 5G. (Čím dál víc si začínám myslet, že Elon je Soros číslo dvě. Tam, kde ve finančním světě nasadili Sorose, nasadili ve světě technologií Muska. Oba mají stejný úkol, stejně neomezené finanční prostředky a jsou zřejmě řízení od jednoho stolu. Ale to by bylo na samostatný článek.)

5G nás patrně nezabije hned, na to jsou naši katové příliš opatrní. Bude se objevovat více rakoviny, neplodnosti a dalších zdravotních problémů a může trvat desítky roku, než vlády připustí, že na vině může být 5G.

Článek byl publikován 31.5.2019


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.