Trump se chystá předat jadernou technologii Saúdům

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2019/03/7844-trump-se-chysta-predat-jadernou-technologii-saudum.htm

E. Coachman

Podle zprávy vydané americkým Kongresem se Donald Trump a jeho svita snaží od roku 2017 předat jadernou technologii Saúdské Arábii. Proč Trump pomáhá Muhammadu bin Salmánovi získat zakázané zbraně a jak velkým nebezpečím by byl vznik další jaderné velmoci na Středním východě?

Sněmovna reprezentantů, v níž po listopadových volbách obsadili většinu křesel demokraté, zahájila vyšetřování velmi důležité záležitosti, týkající se světové bezpečnosti - přesun jaderných technologií do Království Saúdské Arábie. Nejnovější zpráva výboru pro dohled a vládní reformu Sněmovny reprezentantů říká, že Donald Trump se od prvních dnů prezidentství snaží prosadit, aby americké firmy prodaly jadernou technologii Saúdské Arábii.

Marshallův plán pro Střední východ

Bývalý poradce pro národní bezpečnost Trumpovy administrativy Michael Flynn a Trumpův zeť Jared Kushner působili ohledně této dohody jako prostředníci. Flynn byl poradcem dceřiné společnosti IP3 International, která je autorem výstavby jaderných elektráren v Saúdské Arábii. IP3 představila tuto dohodu jako „Marshallův plán“ pro Střední východ.

Podle autorů měla prospěch z této dohody nejen Saúdská Arábie, ale také USA. Měla být vytvořena další pracovní místa, oživen americký atomový průmysl, a měly být posíleny vazby Washingtonu v Perském zálivu. Argument, který měl tento obchod podpořit, byl, že pokud by Američané odmítli, ruští a čínští konkurenti by je nahradili.

Když bylo zahájeno vyšetřování proti Flynnovi v roce 2017, Trump ho nahradil Herbertem McMasterem. Ten celou iniciativu ohledně přesunu jaderné technologie zpomalil. Do dnešního dne však jednání se Saúdy nebyla zastavena, a jsou vedena pod patronací ministra energetiky Ricka Perryho.

Minulý týden Trump pozval dvanáct firem do Oválné pracovny, aby projednali stavbu jaderné elektrárny v Arábii. Setkání se zúčastnil Perry, členové Rady pro národní bezpečnost a ministerstva zahraničí. Přítomni byli také zástupci korporace CBS (dříve Westinghouse Electric). Tu vlastní společnost, která investovala do mrakodrapu na Manhattanu, který patří rodině Jareda Kushnera. Sám Kushner odcestuje příští týden do Saúdské Arábie, kde jistě nadnese otázku jaderné technologie.

Zjevně v předvečer Kushnerovy návštěvy Sněmovna reprezentantů oznámila svůj záměr vyšetřovat dohodu se Saúdskou Arábií. Výbor požaduje, aby do 5. března Bílý dům poskytl veškeré podrobnosti o výstavbě jaderné elektrárny.

Jak velkým nebezpečím bude přesun jaderné technologie do Saúdské Arábie?

Přesun technologie do Rijádu je velmi nebezpečný podnik, říkají kongresmani. Federální zákon nestanovuje podmínky, za jakých by měl být přesun těchto technologií vyjednáván. Takže čistě legálně Bílý dům nemá svázané ruce. Osud této záležitosti tedy závisí pouze na rozhodnutí Kongresu. Zákonodárci mohou trvat na tom, aby do textu smlouvy bylo zahrnuto „zlaté pravidlo“, zakazující Saúdské Arábii použít technologii k výrobě jaderných zbraní: 1) obohacování uranu a 2) zpracování vyhořelého jaderného paliva.

Toto „zlaté pravidlo“ však saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán odmítá. Tím rozptýlil veškeré iluze Kongresu o tom, zda chce získat zakázanou zbraň, či nikoli. Navíc Bin Salmán již jednou v minulosti hovořil o svém záměru získat jadernou bombu.

Přistoupí Trump na „jadernou dohodu“ s Binem Salmánem?

Pokud se Saúdům podaří získat jadernou technologii, bude to znamenat vážný problém pro globální bezpečnost.

Za prvé, budeme mít další nestálý režim, vlastnící jaderné zbraně. Za druhé, radikální islámský režim bude disponovat jadernými zbraněmi. Za třetí, bude to obrovský stimul pro rozvoj jaderných zbraní v dalších zemích Perského zálivu, především v Íránu, pro který je Saúdská Arábie hlavním protivníkem. Íránci si mohou po právu myslet - jestliže Saúdové mohou být zapojeni do jaderného vývoje, proč ne Írán? Podpora Bin Salmána je opodstatněná především tím, že korunní princ pomůže Trumpovi vypořádat se s izraelsko-palestinskou otázkou.

Pokud Kongres zablokuje jadernou dohodu, má Trump alternativu. Jadernou technologii může Saúdům předat Pákistán, který vlastní jaderné zbraně.

Ale rozhodne se Trump, že zajistí, aby pákistánské speciální služby daly Saúdům „bombu“?

V Saúdské Arábii pokračuje boj o moc. Tato země je poměrně nestejnorodá, pokud jde o přesídlení a konfesijní složení. Největší saúdská naleziště se nachází na východě, kde žijí Izmailové a zástupci jiných šíitských islámských hnutí, nepřátelských vůči Rijádu. Proč dát Rijádu jaderné zbraně, když je dnes saúdské království ve válce s Jemenem? Co když se zítra nebo pozítří válka v Jemenu rozšíří na území Saúdské Arábie, která má jaderné zbraně... Co zabrání teroristům al-Kajdy a Džabhat an-Nusra, které saúdská vládnoucí rodina po desetiletí financuje, aby prostě nepřipravili jaderné útoky na území království?

Když mluvíme o tom, že Saúdové chtějí získat jadernou bombu, je třeba vzít v úvahu regionální kontext jako celek. Íránsko-saúdská konfrontace pokračuje. V lednu 2016 se kvůli popravě šíitského kazatele Nimra al-Nimra v Saúdské Arábii téměř schylovalo k válce mezi Rijádem a Teheránem. Obě země bojují prostřednictvím svých zástupců kvůli získání vlivu v Libanonu, Jemenu, Sýrii, Kataru a Bahrajnu. Nikdo nemůže zaručit, že až bin Salmán získá jadernou bombu, že ji nepoužije proti Íránu. Nebo skutečnost, že Saúdská Arábie nepředá tyto technologie svým spojencům - například Egyptu nebo Spojeným arabským emirátům. Faktor Izraele je také důležitý. V této fázi je Rijád spojencem izraelského státu, ale pokud se v tomto sunnitském království dostane k moci Muslimské bratrstvo, stejně jako k tomu došlo v sousedním Egyptě, Tel Aviv bude proklínat den, kdy Trump povolil americkým firmám, aby v Arábii postavily jaderné elektrárny.

"Doomsday" for Israel: Trump is going to give nuclear technology to the Saudis vyšel 22. února 2019 na katehon.com. Překlad v ceně 373 Kč Zvědavec.

Článek byl publikován 4.3.2019


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.