Příroda je ohrožená hmyzí apokalypsou
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2019/02/7833-priroda-je-ohrozena-hmyzi-apokalypsou.htm
Stephen Lendman
V nadcházejících letech nebo desetiletích by mohl život na Zemi ve všech formách skončit v důsledku jaderného masakru nebo ekocidy (tj. hrubé poškozování životního prostředí, pozn. překl.)
Riziko jaderné války je hrozivě reálné, o čemž jsem již mnohokrát hovořil. Běsnění USA, pokud jde o nezpochybnitelnou globální dominanci, je nepředstavitelnou hrozbou.
Válečné plány byly vytvořeny proti všem protivníkům, včetně Ruska, Číny a Íránu, a pokud by to bylo nařízeno, byly by realizovány.
Bipartijní zastánci tvrdé linie ve Washingtonu jsou na cestě k 3. světové válce, neboť věří, že ji lze vyhrát. To, co je nepředstavitelné, je hlavním posláním aliance NATO, které vévodí USA, pokud věci zajdou až tak daleko.
Jestliže povedou jadernou válku, zůstanou jen poražení, žádní vítězové, takže přežití lidstva bude viset na vlásku. Další velkou hrozbou je ekocida.
Studie z minulého roku, uveřejněná ve sborníku Národní akademie věd, která se týkala období z let 1976 - 2013, ukázala, že počet hmyzu a dalších bezobratlých v deštném pralese v Portoriku se prudce snižuje - ačkoli má les status chráněné rezervace.
Bezobratlí jsou primárním zdrojem potravy pro ptáky, ještěrky a žáby. Tento trend je alarmující v Portoriku, i jinde na světě. Hmyz, včetně včel, rychle mizí.
Samostatná studie poukázala na 75% úbytek létajícího hmyzu za poslední tři desetiletí. Ve zprávě se uvádí: „Rozsáhlý úbytek biomasy hmyzu je alarmující, a to tím spíše, že všechny pasti byly umístěny v chráněných oblastech, které mají zachovávat funkce ekosystému a biodiverzity.“
Výzkumníci z toho viní změnu klimatu společně s používáním pesticidů a dalších toxinů. Tvrdí, že tyto faktory jsou zodpovědné za to, co se děje - lidská činnost je klíčový faktor, který stojí za ztrátou biologické rozmanitosti.
Savci (včetně lidí) jsou ohroženi. Další studie dospěla k závěru, že bude trvat „miliony let, než se planeta zotaví ze současné krize biologické rozmanitosti“.
Od poslední doby ledové před tisíci lety vyhynuly stovky savců. Přibližně jedna čtvrtina existujících savců je ohrožena vyhynutím.
Další studie zjistila, že 60% druhů primátů je ohroženo vyhynutím kvůli destruktivní lidské činnosti.
Zpráva, která byla zveřejněná v lednu, obsahovala „komplexní souhrn 73 historických zpráv o poklesu hmyzu z celého světa a systematické vyhodnocení základních hnacích mechanismů“.
Zjištění poukázala na „katastrofický kolaps přírodních ekosystémů“, s tím, že přes 40% druhů hmyzu klesá alarmujícím tempem, třetině hrozí vyhynutí.
Míra úbytku je překotná - 2,5% ročně, což naznačuje, že život hmyzu by mohl během století zcela vymizet, a to by ohrozilo přežití savců, ptáků a plazů. Bez zdroje potravy zemřou hlady.
Studie uvedla, že hlavními hnacími faktory poklesu hmyzu jsou ztráty stanovišť kvůli intenzivnímu zemědělství a urbanizaci; znečištění způsobené pesticidy a hnojivy; biologické faktory, včetně patogenů a zavedených druhů; změna klimatu.
Hmyz je nezbytný k tomu, aby všechny ekosystémy fungovaly normálně. Velký úbytek v Portoriku, Německu, Británii i jinde naznačuje rostoucí celosvětovou krizi.
Podle výzkumníků „trendy (ztráty hmyzu) potvrzují, že šestý velký případ vyhynutí hluboce ovlivňuje (všechny) životní formy na naší planetě“.
„Pokud nezměníme způsoby produkce jídla, hmyz jako celek se za několik desetiletí dostane na cestu zániku. Následný dopad, který to bude mít na ekosystémy planety, bude katastrofální, mírně řečeno“ - včetně lidstva.
Motýli, můry a včely patří k nejvíce postiženým druhům. Mezi lety 2000 a 2009 klesla populace motýlů v Británii kvůli zemědělské půdě o neskutečných 58%.
Od roku 1949 do roku 2013 zmizela téměř polovina populace čmeláků v Oklahomě (USA) - ze šesti milionů kolonií zůstalo zhruba 3,5 milionu.
Existuje asi 350 000 druhů brouků. Počet mnoha z nich se snížil, obzvláště chrobáků. Má se za to, že různé druhy much, mravenců, mšic, kněžic a cvrčků výrazně poklesly.
Biolog/ochranář Dave Goulson vysvětlil, že „hmyz je v srdci každé potravní sítě. Opylují většinu druhů rostlin, udržují půdu zdravou, recyklují živiny, regulují škůdce a mnoho dalšího. Můžete je milovat či nesnášet, ale my, jako lidstvo, nemůžeme bez hmyzu přežít“.
Lekce je naprosto jasná. Pokud se lidská aktivita drasticky nezmění, vyhynutí hmyzu může ohrozit život savců na Zemi, a to včetně lidí.
Nature Threatened by Insect Apocalypse vyšel 15. února 2019 na pravdareport.com. Překlad v ceně 284 Kč Zvědavec.
Článek byl publikován 19.2.2019
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.