Studna
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/prispevky/2004/01/781-studna.htm
Adam Novák
Města. Obrovské aglomerace, ve kterých žije neuvěřitelné množství lidí. Po ulicích se navzájem proplétají proudy spěchajících, soustředění nebo beznaděj ve tváři, většinou motivovaná nedostatkem času a nedostatkem schopnosti zastavit se a nechat zbytečné věci, aby plynuly svým směrem... a zaměřit se na to, co je opravdu důležité a potřebné.
Když se setmí, můžeme vnímat tok světel po silnicích, dálnicích, zář celého města působí fantasticky. Světla se objevují, mizí, zůstávají... Svítí... Město žije.
Jak dlouho ještě?
V souvislosti s nedávným výpadkem teplovodu a následnou zimou v obývaných domech, které byly na přívodu tepla závislé, mě napadlo, že nějaký teplovod je ještě slabým problémem. Někteří lidé na tomto webu mají názor ten, že člověk by neměl být tak moc všestranným, že se dnes, kdy si může za peníze koupit spoustu věcí, se nemusí zajímat o to, jak se dělají boty, jak se opravuje dům, jak se vypěstuje obilí, jak se uvaří dobré jídlo... Dobrá, dobrá.
Pravdou však je, že jak se naše civilizace vyvíjí, jsme na civilizaci jako celku závislí čím dál tím více.
Jak se například získává pitná voda... Pod každým městem je vodovodní síť, která zásobuje pitnou vodou desitky, stovky tisíc, miliony obyvatel nahuštěných do malého prostoru. Pokud by došlo k výpadku - ať už z jakýchkoli příčin - a věřte, že jich může být spousta, byla by to obrovská tragédie.
Když jsem projížděl mně známou vesnicí, zaujala mě jedna věc. Uprostřed malého náměstíčka měli obyčejnou, mechanickou, ruční pumpu namontovanou na studnu. Jednu docela normální studnu na těch několik set obyvatel, kteří v té vesnici žijí. Jednu údržovanou studnu. Jednu studnu s pitnou vodou. Jednu momentálně neefektivní a neziskovou studnu :-). Studnu, jejíž akcie klesají, protože momentálně nepřináší žádný užitek.
Často jezdím do města. Nenápadně jsem se ptal jedné známé, jestli ví, kde získat pitnou vodu, kdyby vodovodní síť z nějakého důvodu vypadla. Vzpomněla si, že kdysi, když měla malé dítě a voda nebyla (vodovod v poruše), tak si užila krušné časy. Říkala - z cisterny. Potom možná ze supermarketu - balená voda. Nebo z požárních hydrantů... Mohl by někdo zajistit dostatečné množství cisteren s pitnou vodou pro miliony lidí? Vystačily by zásoby v supermarketech pro miliony lidí? Jsou požádní hydranty napojené na přírodní zdroje - vrty nebo studny? To nevím. A doufám, že mi napíšete, že to tak je, aby se moje "neklidné" svědomí uklidnilo a já mohl jít klidně spát.
Vlastně ve městě mi chybí narozdíl od té vesnice jedna věc... Studna, docela obyčejná přírodní studna (a to neberu kašnu napojenou na vodovodní řad) uprostřed náměstí. K čemu nám bude nádherná socha na kašně, když voda v ní nebude, nebo nebude pitná, nebo jí bude málo?
Na jednu stranu Česká republika kupuje stíhačky za mnoho miliard v době, kdy odpaření takového malého státu je záležitostí několika minut... Se stíhačkami i bez... A na druhou stranu se nic nedělá proto, aby byly zajištěny základní potřeby obyvatel a to nejenom v období blahobytu, ale také v období nouze.
Kdo by to byl řekl - taková obyčejná studna - a jak nám může jednou chybět - a jak si jí můžeme cenit víc, než všech soch a obrazů na světě.
A já ji ani neumím vykopat... Vlastně znám Firmu s.r.o., a ta má automatický vrták...
Článek byl publikován 22.1.2004
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.