USA podporují nejzpátečnější národ na Středním východě
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2018/11/7755-usa-podporuji-nejzpatecnejsi-narod-na-strednim-vychode.htm
Eric Margolis
Saúdskou Arábií otřásla do základů hrůzostrašná vražda novináře Džamála Chášakdžího.
Turecké zpravodajské služby prozradily, že saúdskoarabský novinář, který psal články pro noviny Washington Post, byl uškrcen na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu, poté bylo jeho tělo rozřezáno na kusy kvůli likvidaci nebo rozpuštěno v kyselině. Jeho pozůstatky dosud nebyly nalezeny.
Nestoudná vražda Chášakdžího způsobila krizi v americko-saúdských vztazích, zlostnou konfrontaci s Tureckem, a vážné pochybnosti o válce, kterou vede Saúdská Arábie v ubohém Jemenu, jež má dosud na svědomí 60 000 úmrtí a zanechala tuto zapadlou zemi na pokraji hladomoru.
Trump a jeho spojenci zpočátku podporovali tuto válku, kterou vede Saúdská Arábie v Jemenu, naletěli na falešné tvrzení, že velký satan Írán podporuje v Jemenu povstalce z kmene Hútiů. Británie a Izrael tuto válku silně podporovaly.
Ve skutečnosti Muhammad, svéhlavý korunní princ Saúdské Arábie, vtáhl svůj národ do bezvýchodné války proti neústupným kmenům v Jemenu, které odmítají přijmout vládce, nastrčeného Saúdskou Arábií. Spojené Arabské Emiráty, spojenec Saúdské Arábie, se také do konfliktu zapojily, aby naplňovaly velké ambice své malé země kolem pobřeží Rudého moře.
Avšak Saúdové postrádali skutečnou armádu, která by vedla válku v Jemenu. Obávali se, že by armáda mohla provést převrat proti královské rodině, stejně jako se to stalo v Egyptě, Iráku a Libyi. V minulosti si Saúdové najímali pákistánské vojáky, aby chránili jejich paláce a ropu. Pákistán však odmítl žádost Saúdské Arábie o vyslání vojáků s cílem podmanit si Jemen.
Jak mi jednou řekl plukovník Muammar Kaddáfí, zesnulý vůdce Libye: „Saúdové jsou malá skupina bohatých lidí, kteří žijí za vysokými zdmi v hrůze ze svých chudších sousedů.“ Saúdové nenáviděli Kaddáfího, protože je neustále nazýval „zrádci arabské věci, prostituty, kretény a podvodníky“.
Místo toho se Saúdové spolehli na americké a britské letectvo, s jehož pomocí vedou válku v Jemenu, provádějí bezhlavé teroristické bombardování, a snaží se vyhladovět Jemence, dokud se nevzdají. Vesnice a školy byly srovnány se zemí, na svatební hostiny jsou shazovány bomby, a jsou prováděny útoky na školní autobusy. Američtí a britští technici a vojenští experti umožňovali saúdskoarabským bojovým letounům útočit, poskytovali jim bomby a satelitní údaje o cílech, které si vybrali za terč. Západní žoldáci létají ve službách vojenského letectva Saúdské Arábie a Spojených Arabských Emirátů.
Nikdo na Západě se o tento masakr nezajímal, dokud nedošlo k zavraždění nešťastného Chášakdžího v Istanbulu. Tento zločin vyvolal odpor k Saúdské Arábii kvůli válce v Jemenu, stínání hlav, a ukřižování, což nakonec získalo prioritu před prodejem zbraní a přízemní geopolitikou.
Spojené státy a Británie konečně začaly zpochybňovat prodej zbraní Saúdům v hodnotě miliard dolarů, kteří využívají těchto obřích nákupů k tomu, aby si koupili poslušnost a podřízenost západních demokracií. Francie a Německo couvly od velkého prodeje zbraní. Povýšená Kanada se z toho vykroutila, a snažila se od Saúdů získat hotovost, přičemž se sehnula před ostrou kritikou za vyzbrojování krutého, vražedného režimu.
Nejhorlivější zastánci Izraele ve Washingtonu - bezpečnostní poradce Bolton a ministr zahraničí Pompeo – rychle přispěchali na pomoc Saúdům. Zopakovali naprosto směšné tvrzení, že Chášakdží byl členem Muslimského bratrství, a proto si popravu zasloužil. Ve skutečnosti je Muslimské bratrstvo ctihodná, umírněná organizace, složená z arabských odborníků, kteří vyzývají k demokracii.
Nejzajímavější událostí však zřejmě byl let z Londýna do Rijádu, který podnikl saúdskoarabský princ Ahmed bin Abdulaziz, jenž byl v exilu. Tento zhruba sedmdesátiletý mladší bratr krále Salmána byl údajně ubezpečen ze strany USA a Británie, že ho korunní princ Muhammad nezatkne, až se vrátí do Rijádu ze zlatého exilu v Londýně.
Téměř byste je mohli slyšet, jak křičí „zlé loutky, zlé loutky“ v řadách saúdské královské rodiny. Pouze dva týdny předtím neobvykle upřímný prezident Trump dokonce poznamenal, že saúdská královská rodina, která dosahuje počtu 7 000 osob, nepřežije bez podpory USA „déle, než jeden týden“.
Měl téměř pravdu. Od 30. let minulého století saúdskou dynastii chránila a podporovala nejprve Británie, poté Spojené státy. Jen málo lidí zpochybňovalo podporu vůdčí demokracie světa, kterou poskytovala kruté středověké monarchii. Bylo v tom příliš mnoho peněz za ropu. Britská vláda dokonce zrušila trestní obvinění, když byly odhaleny obrovské úplatky členů saúdské královské rodiny ve věci objednávek letadel. Washington ututlal roli Saúdů při útoku 11. září a financování skupin, zaměřených proti USA.
Ale zpět k princi Ahmedovi. Byl snad zvolen Washingtonem a Londýnem, aby nahradil prudkého, agresivního korunního prince Muhammada? Jak moc se USA obávají toho, že zavraždění Chášakdžího vyvolá v Saúdské Arábii rebelie? Nebo občanskou válku v královské rodině? Bylo oznámeno, že současný starý král Salmán má kognitivní problémy.
Nevhodné a zaslepené vměšování prezidenta Trumpa do záležitostí saúdské dynastie přivedlo korunního prince, který je jako slon v porcelánu, k moci. Machinace, které má na svědomí Trumpův zeť Jared Kushner a izraelští spojenci, vyvolaly současnou krizi. Trump a spol. se ještě mají hodně co učit o Středním východě. Dosud byla jejich snaha hrát si na koloniální místokrále fiasko.
The U.S. Backs The Mideast’s Most Reactionary Nation vyšel 7. listopadu 2018 na Oriental Review. Překlad v ceně 302 Kč Zvědavec.
Článek byl publikován 14.11.2018
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.