Na ekvádorském velvyslanectví došlo k pokusu o násilné vniknutí

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2018/11/7750-na-ekvadorskem-velvyslanectvi-doslo-k-pokusu-o-nasilne-vniknuti.htm

Joe Lauria

Pokus o násilné vniknutí do místa pobytu Juliana Assangeho na ekvádorském velvyslanectví v Londýně, k němuž došlo 29. října, a absence informací ohledně zabezpečení, vedou ke zvýšeným obavám o bezpečnost vydavatele WikiLeaks.

Assangeovi právníci potvrdili aktivistce a novinářce Suzie Dawsonové, že Assange byl v časných ranních hodinách probuzen pokusem o násilné vniknutí do budovy. Potvrdili Dawsonové, že se někdo pokusil vniknout do budovy velvyslanectví předním oknem. Asange byl probuzen díky pasti, kterou měl nastraženou, uvedli právníci.

K pokusu o násilné vniknutí do budovy velvyslanectví došlo již dříve – v srpnu 2016.

Na budově velvyslanectví v londýnské čtvrti Knightsbridge se objevilo lešení, které „zakrývá bezpečnostní kamery na velvyslanectví,“ řekli právníci.

[Lešení pob...]
Lešení poblíž balkónu, na němž se objevil Assange. (Sean O’Brien)

Na lešení lze spatřit elektronické přístroje, pravděpodobně určené ke sledování, a to jen kousek od oken velvyslanectví.

Později v ten stejný den, kdy došlo k pokusu o vniknutí do budovy, Sean O'Brien, přednášející na právnické fakultě univerzity Yale a odborník na kybernetickou bezpečnost, mohl vejít na velvyslanectví předními dveřmi, které zůstaly otevřené. Uvnitř nenašel nikoho z bezpečnostní služby. Objevil se pouze někdo z velvyslanectví a řekl mu, ať pošle e-mail, a sjedná si tak s Assangem schůzku. Po odeslání e-mailu na velvyslanectví mu zaměstnanec uvnitř budovy odmítl sdělit, zda e-mail přišel nebo ne.

O'Brien si poté povšiml, že byla přidána další část lešení, a pozorně si prohlédl přístroje, které si také vyfotografoval. Ačkoli je O'Brien odborník na kybernetickou bezpečnost, řekl, že nebyl schopen zařízení identifikovat.

„Nikdy jsem neviděl zařízení, podobná těmto, a to fotím sledovací zařízení často,“ řekl O'Brien. „Byly tam zvláštní plastové trubky se žluto-oranžovými víčky, uzavřené na přední straně. Nemám tušení, co to je, ale zdá se, že mají nějaké zařízení uvnitř.“

[Jedno ze s...]
Jedno ze sledovacích zařízení. (Sean O’Brien)

Přístroje jsou namířeny směrem k budově velvyslanectví, kde byly všechny žaluzie otevřené, a nikoli do ulice, řekl.

„Sledovací zařízení na fotografiích nemají žádné označení výrobce, žádná sériová čísla, ani žádné viditelné informace o těchto přístrojích,“ řekla Dawsonová. „Kombinace zakrytí kamerového systému, směřujícího do ulice, a instalace sledovacích zařízení, namířených dovnitř do budovy, a nikoli ven od budovy, je alarmující.“

Ekvádorská vláda musela dát povolení k instalaci těchto zařízení, protože jsou upevněná vedle stěn budovy velvyslanectví, na svrchovaném území státu, řekla Dawsonová.

O'Brien sdělil, že mu předchozí návštěvníci popisovali, jak byly vždy „dveře zavřené a zamčené. Členové bezpečnostní služby byli neustále přítomni. Závěsy zabezpečovaly soukromí, v tmavých místnostech byly stažené žaluzie. Existuje pouze jeden důvod, proč došlo k takovému zvratu: Ekvádorské velvyslanectví je nakloněno obchodu. Široce otevřeno.“

[Další zaří...]
Další zařízení. (Sean O’Brien)

V květnu ekvádorská vláda prezidenta Lenína Morena nařídila, aby byla Assangeovi vypnuta veškerá elektronická komunikace, a zamítla veškeré návštěvy, kromě jeho matky a právníků. Minulý měsíc mu vláda nabídla dohodu: Jeho přístup ke světu by mohl být obnoven, pokud by souhlasil s tím, že nebude komentovat politiku. Assange údajně odmítl.

Ve čtvrtek vláda náhle zakázala přístup všem návštěvníkům, včetně Assangeova týmu právníků, a to až do příštího pondělí, což vyvolalo obavy, že by nebyl přítomen žádný svědek, pokud by se pokusili unést Assangeho během víkendu.

K pokusu o násilné vniknutí do budovy došlo v pondělí ráno, kdy měl Assange potvrdit soudu v Quito prostřednictvím video rozhovoru, jaké má azylové podmínky. Technické problémy však přerušily Assangeovo prohlášení. Soud rozhodl v neprospěch žádosti Assangeova právníka o jeho ochranu.

Nová ekvádorská vláda na jaře naznačila, že Assange nakonec bude muset opustit velvyslanectví. Assange se však obává, že pokud opustí budovu velvyslanectví, britská vláda ho zatkne za menší obvinění, že porušil podmínky kauce, když legálně požádal o azyl na velvyslanectví v červnu roku 2012.

Assange a jeho právníci se obávají, že pokud ho zadrží britské úřady, bude vydán do Spojených států, kde bude proti němu vznesena žaloba, zřejmě za špionáž, neboť zveřejnil tajné dokumenty, přičemž z jejich krádeže obviněn nebyl.

Break-in Attempted at Assange’s Residence in Ecuador Embassy vyšel 3. listopadu 2018 na Global Research. Překlad v ceně 253 Kč Zvědavec.

Článek byl publikován 8.11.2018


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.