Zde jsou požadavky, které Ekvádor předal Assangeovi pro ukončení izolace
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2018/10/7735-zde-jsou-pozadavky-ktere-ekvador-predal-assangeovi-pro-ukonceni-izolace.htm
Cassandra Fairbanks
Navzdory četným zprávám, které tvrdí, že Julianu Assangeovi již není odpírána komunikace, není to pravda - a pokud se bude chtít ústně či písemně vyjádřit, bude se muset podrobit přísnému režimu pokut a sankcí.
Tým WikiLeaks byl v pátek informován, že komunikace s Assangem bude obnovena v pondělí 15. října, ale doposud nedošlo k žádné změně. Assange rovněž obdržel devítistránkový dokument, který obsahuje nástin omezení, týkajících se toho, co bude moci dělat a sdělovat online - což je závažné porušení svobody projevu.
Nová pravidla také slibují, že bude potenciálně možné použít vůči návštěvníkům britskou policii nebo jim zabavit komunikační zařízení.
Protokoly, s nimiž bude muset Assange souhlasit, aby tak mohla skončit jeho izolace, unikly online ve španělštině.
Dokument, obsahující velmi tvrdá pravidla, požaduje, aby se vyhýbal jakýmkoli činnostem, které by mohly být politického rázu nebo by zasahovaly do vnitřních záležitostí jiných států - v podstatě jde o umlčení jeho svobody projevu a nemožnost publikovat.
Rovněž poskytuje nová pravidla pro návštěvníky.
NÁVŠTĚVY
Dokument začíná nástinem nových pravidel pro návštěvníky. Uvádí se v něm, že každá osoba mimo velvyslanectví nebo ekvádorskou vládu, a to bez výjimky, která si bude přát navštívit Assangeho, bude muset písemně požádat o předchozí povolení, adresované šéfovi velvyslanectví Ekvádoru. Každý návštěvník bude muset uvést své celé jméno, státní příslušnost, kopie identifikace, důvod návštěvy, povolání a pracoviště, e-mailové adresy a odkazy na sociální sítě, a sériová čísla všech telefonů nebo tabletů, které budou mít s sebou během návštěvy.
Bude také vyžadováno IMEI mobilních telefonů návštěvníků, a to kvůli operaci shromažďování informací ze strany zpravodajských služeb. Toto číslo IMEI musí žadatel zaslat prostřednictvím e-mailu, poté obdrží potvrzující e-mail, který si bude muset vytisknout a přinést s sebou na schůzku.
Pro časté návštěvy je Ekvádor ochoten udělit výjimku a dát jim identifikační list, který si budou muset obnovovat každé tři měsíce.
Pokud se stane, že velvyslanectví odmítne někomu umožnit přístup, nebude sdělovat důvod odmítnutí. Velvyslanectví tvrdí, že si vyhrazuje právo kdykoliv odmítnout nebo zrušit jakékoli oprávnění, a to i těm, kteří již obdrželi oprávnění k častým návštěvám.
Když jsem měla možnost navštívit Assangeho v době ještě před jeho izolací, veškeré údaje zpracovával personál, který byl na tuto práci přidělen. Velvyslanectví pouze zkontrolovalo můj pas, a na recepci jsem musela nechat svůj telefon.
Nový protokol také uvádí, že velvyslanectví bude uchovávat záznamy o všech osobách, které Assangeho navštíví, a veškeré údaje, které poskytnou. Tyto informace budou následně zaslány ekvádorskému ministerstvu zahraničních věcí a jiným, nejmenovaným agenturám.
Assange bude mít také povoleny maximálně tři návštěvníky najednou, pokud to umožní šéf velvyslanectví.
Ekvádor také uvedl, že osoby, které poruší pravidla pro návštěvníky nebo neprojeví „vhodné chování“ během této návštěvy, budou nahlášeny britským úřadům.
KOMUNIKACE
Část, týkající se komunikace, začíná tím, že až mu bude obnoven internet, bude zodpovědný za veškeré náklady na WiFi. Uvádí se zde, že může používat pouze své vlastní tablety, telefony nebo počítače, kromě výjimečných případů, a pouze s písemným souhlasem Ekvádoru.
Assange také musí poskytnout údaje o značce, čísle modelu a sériovém čísle všech zařízení, která má na velvyslanectví.
Zatímco se v dokumentu tvrdí, že Ekvádor nenese odpovědnost za obsah jeho sdělení, prohlášení, dokumentů nebo zpráv na sociálních sítích, přesto jsou zde uvedena přísná opatření vůči jeho svobodě projevu.
Uvádí se zde, že zatímco bude Assange „uplatňovat své právo na komunikaci a svobodu vyjadřování“, budou mu zakázány činnosti, které by mohly být považovány za politické, nebo by mohly zasahovat do záležitostí jiných národů, nebo by mohly poškodit vztahy mezi Ekvádorem a ostatními státy.
Ekvádor tvrdí, že neuposlechnutí tohoto pravidla může vést k ukončení azylu nebo obnovení jeho izolace.
Ekvádorský prezident Lenín Moreno již dříve uvedl, že restrikce, týkající se projevu, zahrnují kritické názory na politiku USA nebo Španělska - jako například kritiku španělské policie a jejího brutálního zákroku proti pokojným voličům.
ZDRAVOTNÍ PÉČE
V dokumentu se uvádí, že Assange se musí podrobit čtvrtletním vyšetřením u lékařských specialistů, a to na vlastní náklady.
Výsledky všech vyšetření budou neveřejné.
„V případě akutní lékařské pomoci nebo na výslovnou žádost pana Assangeho schválí šéf velvyslanectví co nejdříve váš převoz, abyste obdržel péči od lékařů mimo velvyslanectví,“ uvádí se v dokumentu.
Spojené království opakovaně odepřelo poskytnout Assangemu bezpečný převoz do nemocnice, přestože lékaři, kteří ho prohlíželi, se výslovně dožadovali, aby mu byl umožněn převoz, a aby podstoupil léčbu kvůli zhoršujícímu se zdraví. Pokud by byl převezen do nemocnice, je velice pravděpodobné, že by byl zatčen.
Navíc také Ekvádor Assangeovi pohrozil, že unesou jeho kočku, o kterou se na velvyslanectví stará, a převezou ji do útulku pro zvířata, pokud se budou domnívat, že není řádně vyčištěna.
28. března Ekvádor podlehl tlaku ze strany vlád Spojených států a Španělska, a izoloval Assangeho tím, že mu bylo odepřeno právo na návštěvy, telefonování a používání internetu.
Zakladatel WikiLeaks vstoupil na půdu ekvádorského velvyslanectví v Londýně 19. června 2012. Brzy poté mu byl udělen politický azyl.
Spojené království odmítá uznat zjištění pracovní skupiny OSN pro svévolné zadržování (UNWGAD), která došla k závěru, že Assange je svévolně a nezákonně zadržován, a musí být okamžitě propuštěn a odškodněn.
Here Are the Demands Ecuador Has Given Julian Assange in Order to End His Isolation vyšel 15. října 2018 na ICH. Překlad v ceně 353 Kč Zvědavec.
Poznámka editora
Tak nevím, jestli by to Assange nakonec neměl lepší v Guantanamu nebo v jiné americké věznici. Tam by totiž aspoň nepředstírali, že Assange je svobodný člověk. Tohle trapné chování ekvadorské vlády ukazuje, jak na jedné straně by rádi před světem působili dobře (chráníme přece Assangeho před vydáním), na druhé straně jak hluboko jsou v předklonu před USA a zastrčení v jejich rektu.
Článek byl publikován 23.10.2018
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.