CIA zasahuje do voleb v Brazílii

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2018/10/7728-cia-zasahuje-do-voleb-v-brazilii.htm

Marcelo Zero

Růst Bolsonarova fašismu (Jair Bolsonaro je brazilský krajně pravicový politik, pozn. překl.) v závěrečném úseku volební kampaně, maximálně napjaté pod lavinou falešných zpráv, které se šíří na internetu, není překvapující. Jedná se o starou taktiku, kterou vyvinuly americké a britské zpravodajské služby s cílem manipulovat s veřejným míněním a ovlivňovat politické procesy a volby. Bylo to použito na Ukrajině, během tzv. arabského jara a v Brazílii v roce 2013.

Za touto manipulací je úplná věda.

Lidé se běžně domnívají, že volby lze vyhrát či prohrát pouze v přísně racionálních diskusích o politice a různých návrzích. Takhle to ale nefunguje. Ve skutečnosti, jak říká profesor psychologie Drew Weston z univerzity Emory ve své knize „Politický mozek: Role emocí při rozhodování o osudu národa“, při stanovení volebního hlasu obecně více rozhodují pocity.

Weston tvrdí, že na základě nedávných studií v oblasti neurovědy na toto téma, na rozdíl od toho, jak je to běžně chápáno, lidský mozek činí rozhodnutí hlavně na základě emocí. Voliči silně opírají své rozhodnutí o emocionální vnímání stran a kandidátů. Racionální analýza a empirická data obvykle hrají v tomto procesu až druhotnou roli.

To je důvod, proč existuje velká manipulativní síla ve vytváření informací se silným emočním nábojem a falešných zpráv.

Dokumenty, které odhalil Edward Snowden, dokazují, že americké a britské zpravodajské služby mají specializovaná a sofistikovaná oddělení, která se zabývají manipulováním informací, které obíhají na internetu, s cílem změnit nasměrování veřejného mínění. Například Společná zpravodajská skupina pro výzkum hrozeb při vládní zpravodajské organizaci (GCHQ), tedy britská zpravodajská služba, má takové mise a rámec, které zahrnují používání „špinavých triků“ k ničení, popření, degradaci a porážce nepřátel.

Taktika je stručně řečeno takováto: 1) šířit všechny druhy falešných informací na internetu za účelem zničení reputace cílů; a 2) využívat společenské vědy a jiné psychosociální techniky k manipulaci diskusí a aktivismu online, s cílem dosáhnout žádoucích výsledků.

Nejde přitom o jakýkoliv druh informací. Informace jsou vybírány tak, aby způsobily velký emocionální dopad, nikoli aby podpořily či vyvracely konkrétní informace. Jednou z nejobvyklejších technik je manipulace s fotografiemi a videozáznamy, která má silný a okamžitý emoční účinek, a rychle se virálně šíří po internetu. Kandidátka na viceprezidentku Manuela D'Àvilová byla například neustále cílem těchto manipulací. Fernando Haddad byl také stále obětí naprosto nepravdivých prohlášení a zmanipulovaných snímků a diskusí.

Ubohá manipulace se snímky „erotických kojeneckých lahví“, které údajně parlament distribuoval batolatům ve veřejném předškolním zařízení v São Paulu, je příkladem toho, jak hluboko může klesnout kampaň s těmito špinavými triky, které doporučují severoamerické a britské zpravodajské služby.

Ačkoli se tato manipulace může zdát velmi podlá a v očích rozumně uvažujících osob až neuvěřitelná, přesto silně pronikne do emocionálního politického mozku většiny obyvatel.

Nic se neděje náhodou. Předtím, než jsou tyto surové manipulace vytvořeny a rozšířeny, jsou zkoumány z toho hlediska, zda vyvolají co největší možnou škodu. Jsou speciálně zaměřeny na internetové skupiny, které mají malý, nebo prakticky žádný kontrolní nástroj na ověření faktů, a navíc se vyznačují silným konzervatismem, takže jsou těmito groteskními manipulacemi šokovány a věří jim.

Pravdou je, že to, co se dnes děje v Brazílii, odhaluje sofistikovanou úroveň manipulace, která vyžaduje průpravu a velké sumy peněz. Odkud se tohle všechno vzalo? Z národního kapitálu? Nebo by mohly tyto finanční, technické a logistické zdroje pocházet ze zahraničí?

Je zřejmé, že tato záležitost si vyžaduje seriózní vyšetřování, ke kterému patrně nikdy nedojde.

Národní a mezinárodní finanční kapitál, stejně jako sektory produktivní obchodní třídy, již ve druhém kole stranily Bolsonarovi. Velká část mediálních oligarchů ho také podporuje. Chabě označený „střed“ - což je ve skutečnosti skupina rozhněvaných konzervativců, podněcujících k převratu, kteří čelí tomu, že z politické scény zmizí - také začal částečně podporovat brazilský fašismus, a snaží se tak přežít na základě politických drobečků, které by mohli získat, kdyby Bolsonaro, neboli „Věc“, jak je přezdíván, a Mourão, „Árijec“, vyhráli volby.

To lze považovat za definitivní sebevraždu brazilské demokracie a sázku na konflikty, konfrontace, autoritářství a fašismus, což velmi prohloubí politickou a hospodářskou krizi v Brazílii.

Avšak zhoršení politicko-institucionální a hospodářské krize, která nevyhnutelně nastane, když zvítězí ve volbách neofašista Bolsonaro, by mohla být užitečná pro ty, kteří chtějí převzít strategické zdroje a společnosti v Brazílii.

Chaos a povstání mohou být užitečné především pro ty, kteří jsou zvenčí. Vidíme to často na Středním východě. Převrat, pokud jde o jeho nejzazší hranice, se může prohloubit na „řešení moci“, což bude podporovat armáda a justice. Tímto způsobem budou otevřeny dveře pro mnohem větší redukci, než ta, které dosáhl Michel Temer, a to především z pohledu národní suverenity.

Z pohledu geopolitické strategie by prosazovaný automatický příklon Bolsonara k Trumpovi měl velký význam pro USA v tomto regionu. Jak víme, současnou strategickou prioritou USA je velký mocenský boj proti Číně a Rusku. Bolsonaro, který již slíbil Američanům, že jim daruje raketovou základnu Alacantara, a že všechno zprivatizuje, by mohl sloužit jako ústřední bod zájmu Spojených států v tomto regionu, intervenující proti Venezuele a čelící ruským a čínským zájmům v Jižní Americe.

Z tohoto důvodu je zřejmé, že do voleb v Brazílii zasahují zahraniční zpravodajské služby, hlavně ze Severní Ameriky. Modus operandi, který se projevuje v tomto konečném úseku voleb, je identický s tím, jenž byl použit v jiných zemích a vyžaduje technické a finanční zdroje, a také jistou úroveň manipulativní důmyslnosti, což by Bolsonarova kampaň nezvládla sama o sobě.

CIA a další zpravodajské služby jsou zde, a působí v rozsáhlém měřítku.

Progresivní síly se nyní musí koordinovat, aby čelily tomuto manipulativnímu procesu. Odpovědí nemůže být pouhý racionální argument, který bude odporovat manipulativní zášti. Reakce v tomto sporu musí být také emocionální, neboť tak to potřebuje politický mozek.

Protiparlamentní, protilevicová a protidemokratická práva, práva proti člověku, a práva proti rovnosti - to je to, kam míří Bolsonaro, a co vytvořili agenti, osnovující převrat a jejich falešná média. S tím lze bojovat prostřednictvím projektu protichůdných pocitů, jako je naděje, láska, solidarita a spokojenost.

Oni navrhují minulost ve formě vyloučení, násilí a utrpení. My musíme navrhnout budoucnost ve formě bezpečnosti a uvědomění.

Tváří v tvář odporné kampani pomluv a manipulací, která je řízená ze zahraničí, by naše strategie měla být stejná, jakou měl Adlai Stevenson, velký americký státník a demokratický politik, který řekl republikánům: „Přestaňte lhát o demokratech a já přestanu říkat pravdu o vás.“

Prezidentský kandidát Bolsonaro a jeho stoupenci komunikují prostřednictvím šokujících prohlášení a nenávistných projevů. To není výmysl, lze si to lehce ověřit. Proto všechno, co musíme udělat, je konfrontovat je s tím, jací doopravdy jsou, a oni se potom rozplynou jako upíři na slunečním světle.

The CIA Finger in Brasil’s Elections vyšel 8. října 2018 na ICH. Překlad v ceně 474 Kč Zvědavec.

Článek byl publikován 15.10.2018


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.