Rozdělí se cesty USA a Saúdské Arábie?
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2018/10/7726-rozdeli-se-cesty-usa-a-saudske-arabie.htm
Finian Cunnigham
Děsivý případ zmizelého saúdskoarabského novináře vyvolává spekulace uvnitř amerického politického establishmentu o historickém rozdělení cest mezi Washingtonem a Saúdskou Arábií.
Dosud není jasné, co se vlastně Džamálovi Chášakdžímu, devětapadesátiletému významnému novináři, který pracoval pro velké sdělovací prostředky, mimo jiné i pro Washington Post, přihodilo. Zmizel již téměř před týdnem, od doby, kdy vstoupil 2. října do budovy saúdskoarabského konzulátu v Istanbulu, v Turecku.
Turecká policie zahájila vyšetřování vraždy kvůli podezření, že byl zabit v budově konzulátu. Pokud se to potvrdí, bude to šokující porušení mezinárodního práva a norem lidské slušnosti.
Saúdskoarabské úřady popírají jakékoliv pochybení. Tvrdí, že Chášakdží opustil budovu ve stejný den, kdy do ní vstoupil. A Rijád vyzval turecké úřady a média, aby prohledaly prostory.
Nicméně saúdskoarabské úřady jsou za to zodpovědní, a musí podat vysvětlení ohledně místa pobytu disidentského novináře.
Případ je však ještě zmatenější, neboť Džamál Chášakdží byl kdysi úzce spojen s královským dvorem rodiny Saúdů, pracoval jako mediální poradce saúdskoarabských vládců.
Nedávno dobrovolně odešel do exilu, psal články pro americká média, v nichž se vyjadřoval kriticky - ačkoli mírně - o saúdskoarabských vládcích a politice.
Chášakdží navštívil minulý týden saúdskoarabský konzulát v Istanbulu, aby získal nějaké dokumenty, které potřeboval kvůli své svatbě, kterou plánoval. Údajně se zmínil své snoubence o obavách, že bude zadržen. Právě její telefonát upozornil turecké úřady na jeho zmizení.
Zmizení saúdskoarabských disidentů není nic nového. Tisíce politických oponentů a aktivistů za lidská práva končí v saúdskoarabských věznicích. Někteří z nich, jako například ženská aktivistka Isrá Ghumghámová, byli odsouzeni k hrdelnímu trestu.
Avšak tentokrát se zdá, že saúdskoarabští vládci překročili v případě Džamála Chášakdžího veškeré hranice. Pokud byl novinář zabit - stále nic nevíme o jeho osudu - potom by to bylo velmi politicky výbušné vzhledem k jeho mezinárodnímu profilu, a zejména kvůli jeho spolupráci s Washington Post.
Noviny zveřejnily na začátku týdne hlavní komentář, v němž jsou požadovány odpovědi ohledně jeho zmizení, a tisk naléhá na Trumpovu vládu, aby „pozastavila vojenskou spolupráci“ se Saúdskou Arábií, pokud bude potvrzeno, že Chášakdží byl skutečně zavražděn.
V dalším článku ve Washington Post je uveden předpoklad, že „toto by mohl být okamžik, kdy Saúdská Arábie ztratí Washington“.
Další významní odborníci z Washingtonu veřejně odsoudili údajnou vraždu jako „monstrózní ohavnost“, což by mělo donutit vládu USA podstatně přehodnotit svou strategickou alianci s tímto na ropu bohatým královstvím.
Zdá se, že mezi americkými analytiky přibývají dohady o tom, že cesty mezi Washingtonem a Saúdskou Arábií by se měly rozdělit.
Minulý týden prezident Trump učinil velmi opovržlivé prohlášení ke členům saúdskoarabské královské rodiny, v němž žádal, aby „zaplatili za naši vojenskou ochranu“. Trump hřímal proti vládnoucí královské rodině Saúdské Arábie, že „nevydrží dva týdny bez naší vojenské podpory“.
V Kongresu USA také vzbuzují obavy saúdskoarabské vojenské operace v Jemenu. Spojené státy jsou tak zapojeny do válečných zločinů, neboť Rijádu poskytují nezbytnou vojenskou podporu.
Také tu máme pozadí teroristických útoků z 11. září 2001 v New Yorku, kdy byli saúdskoarabští vládci dlouho podezříváni z toho, že sehráli minimálně okrajovou roli při sponzorování džihádistů, podílejících se na tomto incidentu, jehož výsledkem bylo úmrtí asi 3 000 amerických civilistů. Tato zvěrstva vedla k tomu, že se narušily vztahy v rámci USA a Saúdské Arábie mezi zákonodárci, odborníky i veřejností.
Takže je tato rázná roztržka ve vztazích mezi USA a Saúdskou Arábií vyvolána tímto nejnovějším případem, kdy byl patrně zavražděn saúdskoarabský novinář, který měl spojitost s Washingtonem?
Navzdory současnému bouřlivému protestu jsou však šance na takové zhroucení bilaterálních vztahů mezi USA a Saúdskou Arábií zcela mizivé. Jednoduše řečeno, americká vládnoucí třída potřebuje despotickou královskou rodinu Saúdské Arábie stejně tak, jako královská rodina potřebuje americký patronát. Je to strategická osa, která je nedotknutelná.
Trump může trousit poznámky o tom, že Saúdové musí platit za vojenskou ochranu, ale američtí imperialističtí plánovači velmi dobře vědí, že americké hegemonické ambice na Středním východě, který je bohatý na ropu, jsou zcela závislé na tom, že Washington zajistí podporu saúdskoarabské královské rodiny.
Je to částečně kvůli tomu, že mezi USA a Saúdskou Arábií funguje již desetiletí starý petrodolarový systém, kdy se tento výrobce ropy, který patří ke světové špičce, zavázal, že bude vždy nominovat dolar jako měnu pro celosvětový energetický obchod. Kdyby se petrodolarový systém zhroutil, například kvůli politické implozi Saúdské Arábie, potom by se zhroutila i americká ekonomika.
Washington neposkytuje Saúdské Arábii vojenskou ochranu jako nějaký druh dobrotivosti, což zřejmě Trump nesprávně pochopil. Americká vojenská síla, která podporuje saúdskoarabské monarchy, je nezbytný prvek pro geopolitické přežití Spojených států.
Americká „ochranná raketa“ - čímž také ve skutečnosti je - souvisí s přídavnou pobídkou k obřímu prodeji zbraní Saúdům. Jen v loňském roce Trump a de facto vládce Saúdské Arábie, 33letý korunní princ Mohamed bin Salmán, podepsali dohodu o prodeji zbraní, přesahující 100 miliard dolarů. Tato raketa je nezbytná pro americký kapitalismus a systematickou závislost na vojensko-průmyslovém komplexu do takové míry, že ji není možné zrušit.
Další důležitou rolí, kterou Saúdové hrají ve prospěch imperialismu USA, je, že království dlouho financuje černé operace CIA po celém světě, což je šikovné řešení pro USA a jejich zločinecké aktivity - související s podvratnou činností a válkami, které vedou ke změně režimů - aby se tak vyhnuli tomu, že Kongres nebude vykonávat politický dohled.
Celkově je americká globální moc závislá na udržování despotismu nedotknutelných saúdskoarabských vládců.
Žádná domnělá strategická restrukturalizace není možná za stávajících podmínek a požadavků amerického korporativního kapitalismu a jeho imperialistické funkce na Blízkém východě nebo mimo něj.
Nejnovější šokující incident se saúdskoarabským novinářem, který byl zřejmě vlákán na saúdskoarabský konzulát s cílem jeho zavraždění, je úděsné varování před bezprávím a barbarstvím.
Americká média jsou nepochybně otřesena brutalitou a zjevným porušením mezinárodního práva. Ale výzvy k zásadní změně v rámci americko-saúdskoarabských vztahů jsou klamné. Protože subjekty, vyzývající k těmto výzvám, nedokážou pochopit skutečnou, odpornou povahu americké moci a toho, jak funguje ve světě.
Stejně jako v Jemenu, tak i v souvislosti s jednotlivými disidenty, je saúdskoarabským vládcům umožněno beztrestně vyváznout v případě vražd, protože Washington spoléhá na tuto obrovskou bezcitnost kvůli svým vlastním imperialistickým cílům.
US-Saudi Split Looming? vyšel 8. října 2018 na ICH. Překlad v ceně 417 Kč Zvědavec.
Článek byl publikován 12.10.2018
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.