Rok padělků

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2004/01/772-rok-padelku.htm

Naomi Klein

Nemyslet pří jízdě!

Tahle instrukce byla o Štědrém dni rozeslána z FBI přibližně 18 tisícům bezpečnostních agentur. Podle nařízení měli policisté jako obvykle zastavovat a kontrolovat vozidla, ukládat pokuty a provádět běžnou rutinní činnost. A mimo to si měli všímat, nemají-li cestující ve voze almanachy a ročenky. Proč právě almanachy? Protože jsou zaplněny fakty, demografickými údaji, předpověďmi počasí, diagramy, plány budov a známých monumentů. A podle bezpečnostního buletinu FBI jsou fakta v rukou teroristů nebezpečnou zbraní. Mohou je inspirovat při výběru cílů v procesu rozhodování.

Ale zdá se nefér, že ve světě přecpaném potencionálně smrtonosnými fakty, to budou právě čtenáři ročenek, kteří mají být obtěžováni policií. Jak správně podotkl vydavatel The World Almanac and Book of Facts, "je to naše vláda, která je hlavním a největším zdrojem informací." A to už se nezmiňujeme o místních knihovnách: Téměř každé americké město má v centru skladiště potencionálně nebezpečných informačních zbraní.

Zákaz almanachů byl vhodným završením roku 2003, roku, který vyhlásil otevřenou válku pravdě a faktům a oslavoval padělky, podvody a výmysly všeho druhu. Byl to rok, ve kterém vládly dezinformace, imitace, falzifikáty a lži. Falešné důvody k válce, falešný prezident převlečený za falešného generála ohlašující falešný konec války a později fotografován, jak nabízí sádrovou atrapu krocana vojákům. Akční herec se stal guvernérem a vláda začala vyrábět své vlastní akční filmy, ve kterých skuteční vojáci, jako Jessica Lynchová, hraje falešnou hrdinku a novináři připojeni k posádkám hrají falešné vojáky. Dokonce i Saddam Hussein dostal jednu z hlavních rolí: Hrál sám sebe při svém falešném zadržení vojáky. Uvěříme-li Sunday Herald ze Skotska a dalším zpravodajským agenturám (které hlásily, že byl zadržen kurdskými jednotkami), pak toto je podvod roku.

Ale byla to Británie, která zvýšila laťku podvrhů a imitací. "Její hlavní snahou bude setkat se s co nejvíce Nigerijci," řekl královský tiskový sekretář Penny Russell, když hovořil o prosincové návštěvě královny v Nigérii. Ale stejně tak, jako Bush při své cestě do Iráku neopustil letištní bunkr v Bagdádu, tak královnin personál dospěl k závěru, že pro královnu je příliš nebezpečné družit se se skutečnými Nigerijci. Takže namísto plánované návštěvy africké vesnice si královna zahrála v mýdlové opeře připravené BBC v New Karu, kde postavili autentický africký trh. V průběhu procházky kašírovaným trhem hovořila královna s placenými herci, kteří hráli domorodé obyvatelstvo, zatímco domorodé obyvatelstvo sledovalo návštěvu na velké televizní obrazovce za ohraničeným bezpečnostním obvodem.

Nicméně rok 2003 nebyl jen rokem povyšování lží a podvodů do nových norem. Byl také rokem trestání těch, kteří se odvážili mluvit pravdu. Nejvyšší cenu zaplatil britský odborník na zbraně David Kelly, který spáchal sebevraždu poté, co byl označen za zdroj článku v BBC o "přibarvení" výzvědných zpráv. Pracovnici britské výzvědné služby Katharine Gunové hrozí až dva roky vězení za prozrazení amerických plánů na šmírování diplomatů OSN ve snaze ovlivnit hlasování RB o Iráku. Ve Státech byl zase potrestán Joseph Wilson za prozrazení toho, že nebyly žádné důkazy o Saddamově nákupu uranu v Africe. Potrestali ho přes jeho ženu Valerii Plameovou. O té zveřejnili, že spolupracuje se CIA, což ohrozilo bezpečnost celé rodiny.

Jestliže se v roce 2003 pravda nevyplácela, tak naopak platilo, že lež se velmi vyplácela. Jen se zeptejte Roberta Murdocha. Podle studií prováděných PIPA (Program on International Policy Attitudes) byli pravidelní posluchači Murdochovy stanice Fox, co se války v Iráku týče, ti nezmatenější a nejhůře informovaní lidé v Americe. 80 % posluchačů stanice Fox věřilo buď že se v Iráku našly ZHN, nebo že existovalo spojení mezi al-Káidou a Irákem, popř. že světové veřejné mínění podporuje válku. Nebo věřili všem třem dohromady.

19. prosince rozhodla Federální komunikační komise (Federal Communications Commission), že Murdoch má právo koupit špičkovou americkou satelitní stanici DirecTV. Rozhodnutí FCC spadá symbolicky jen pět dnů před varování FBI stran ročenek a almanachů a nejlépe oběma rozhodnutím porozumíme, budeme-li je vnímat společně: Jestliže knihy, které plní mozek fakty, dělají z někoho potencionálního teroristu, pak mediální magnáti plnící mozky svých posluchačů šlichtou, zaslouží nejvyšší ocenění.

Když Bush nastoupil svůj úřad prezidenta, věřili mnozí, že jeho ignorance předurčí jeho pád. Že Američanům brzy dojde, že prezident, který hovoří o Africe jako o "národě", nemůže být schopen vládnout. Teď si nalháváme, že kdyby Američané věděli, že se jim lže, že by jistě revoltovali. Ale ačkoliv si velmi vážím knih jako Lies and the Lying Liars Who Tell Them, Big Lies, The Lies of George W. Bush, The Five Biggest Lies Bush Told Us About Iraq, nejsem si jistá, že Američané prohlédnou, řekne-li se jim holá pravda.

V mnoha případech převážila lživá historka nad tou pravdivou, ačkoliv ta pravdivá byla snadno k dispozici. Ukázalo se, že skutečná Jessica Lynchová, ta, která jasně řekla v rozhovoru s Diane Sawyerovou "nikdo mě nebil, nikdo mě nepolíčkoval", se nemůže postavit své nakašírované dvojnici vytvořené vojensko-mediální propagandou. Té, která byla políčkována svými krutými uchvatiteli ve filmu NBC Saving Jessica Lynch.

Namísto aby Bush doplatil na svůj nepřátelský postoj k nejdůležitějším pravdám a nejzákladnějším faktům, aktivně mění Ameriku podle obrazu své vlastní ignorance a duplicity. Nejenže je naprosto v pořádku být dezinformován, ale, jak ukazuje případ s almanachy, znalost faktů se rychle stává zločinem.

Připomíná mi to příběh o tom, proč kastilští Španělé vyslovují gracias jako "grasias." V sedmnáctém století vládl v zemi monarcha, který měl vážnou poruchu řeči a křehké ego. Aby vládci lahodili a zalichotili se mu, vydali ministři nařízení, že všichni musí imitovat vládcovy rty a vyslovovat "c" jako "s".

Podle všech uznávaných lingvistů je tato legenda naprostou smyšlenkou. Ale v Bushově Americe taková drobnost vůbec nevadí.

Článek The Year of the Fake byl uveřejněn na serveru thenation.com 8.ledna.

Článek byl publikován 12.1.2004


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.