USA a Izrael varují Rusko, aby Sýrii nedodávalo protiletadlové systémy S-300
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2018/09/7714-usa-a-izrael-varuji-rusko-aby-syrii-nedodavalo-protiletadlove-systemy-s-300.htm
Stephen Lendman
V pondělí Putin informoval telefonicky Asada o svém záměru dodat syrské armádě do dvou týdnů sofistikované systémy protivzdušné obrany S-300. Ty jsou schopny zachytit a zničit četné nepřátelské letouny a balistické a jiné rakety na vzdálenost 250 km a více. Zprovoznění elektronických protiopatření podél syrského pobřeží, kde budou rušit satelitní navigaci, vzdušné radarové systémy a komunikaci nepřátelských letadel, rovněž významně podpoří syrské obranné složky.
Washington a jeho partneři v NATO používají jako důvod ke svým vojenským aktivitám chatrnou výmluvu na boj s ISIS, organizací, kterou sami podporují.
Izrael prohlašuje, že jeho teroristické bombardování má jediný účel: boj s neexistující hrozbou představovanou Íránem a Hizballáhem. Ani Írán ani Hizballáh přitom nikdy agresivně nezaútočily na židovský stát. Írán nenapadl žádnou zemi stovky let – což je něco, co USA, NATO a Izrael dělají opakovaně.
V roce 2013 respektoval Putin Netanjahuovu žádost, aby syrské armádě nedodával systémy S-300. Nyní však ruský ministr obrany Sergej Šojgu řekl:
„Situace se změnila a naše vina to není.“
Poté, co „zločinná nedbalost“ Izraele vedla 17. září k sestřelení ruského rekognoskačního letounu IL-20, uvedl Šojgu, že se tato záležitost neobejde bez reakce. A vskutku ne!
Putin sdělil Netanjahuovi, že posílení syrské protivzdušné obrany má za cíl „předcházet potenciálnímu ohrožení životů ruských vojáků“, což je jeho povinnost jakožto prezidenta.
Tlak ze strany USA/Izraele ho pravděpodobně tentokrát neodradí. Ruské ministerstvo obrany nad sestřelením svého letounu, při němž přišlo o život 15 členů posádky, obzvlášť zuří, a pravděpodobně ještě větší hněv v něm vzbuzuje arogantní popírání odpovědnosti za tuto událost ze strany Izraele.
Vyfabulovanou verzi události, s níž přišly izraelské obranné síly, vyvrací nepopiratelná fakta, což dělá situaci ještě horší; ještě více ji ztěžuje izraelská arogance a nepřímé výhrůžky podporované Washingtonem.
V prohlášení Netanjahuovy kanceláře se píše:
„ministerský předseda řekl, že poskytnutí vyspělých zbraňových systémů nezodpovědným aktérům (sic) zesílí v regionu rizika a že Izrael bude pokračovat v obraně jak sebe samotného, tak svých zájmů.“
Trumpův poradce pro národní bezpečnost John Bolton označil ruský krok za velkou chybu a dodal, že povede k podstatné eskalaci napětí.
Zapřísahal se, že vojenská přítomnost v Sýrii bude trvat, dokud prý „budou íránští vojáci za hranicemi Íránu, což se týká i třetích osob prosazujících íránské zájmy a milic“.
V Sýrii jsou jedině íránští vojenští poradci, a to legálně, na žádost Damašku. Žádné bojové síly tam nejsou. Legitimně v Sýrii operují i síly Hizballáhu, které Asad pozval, aby bojovaly s ISIS a jinými teroristickými uskupeními podporovanými USA.
Mimo teritorium Íránu se pohybuje poměrně málo íránských vojenských sil a žádné nejednají agresivně.
Zato amerických vojáků jsou stovky tisíc všude možně po různých zemích každého kontinentu, nemluvě o nesčetných tzv. soukromých vojenských kontrahentech (PMCs), kteří jednají nevypočitatelně, a o teroristických skupinách využívaných jako pěšáci impéria.
Pompeo řekl, že tento týden na generálním shromáždění OSN probere otázku vylepšení syrské obrany se Sergejem Lavrovem, a dodal:
„Pokoušíme se nacházet veškeré body, v nichž může zavládnout shoda a na nichž můžeme s Rusy pracovat.“ Prý budou Rusové v případě, že budou jednat proti americkým zájmům, pohnáni k zodpovědnosti.
Syrský vyslanec v Rusku Rijád Haddád řekl, že vojsko jeho země nezbytně potřebuje systémy S-300, aby bránilo syrské území před agresivními činy Izraele.
Putinův mluvčí Dmitrij Peskov uvedl, že posílení syrských obranných schopností není cíleno na Ameriku, Izrael ani na žádnou jinou zemi. Jeho účelem je podle jeho slov ochrana ruských vojáků a jiného personálu, jenž se v Sýrii nachází.
Ruský náměstek ministra zahraničí Michail Bogdanov označil dodání systémů S-300 do Sýrie za správnou věc.
„The Saker“ napsal, že tento ruský krok povede k vytvoření neoficiální bezletové zóny nad Sýrií a dodal, že sestřelení IL-20 zásadně poškodilo vztah Izraele a Ruska.
Já se domnívám, že to tento vztah přinejmenším změnilo.
Status quo skončil. Až budoucí události ukážou, do jaké míry změnily ruské kroky dynamiku v Sýrii.
Až budou systémy plně funkční, budou NATO (vedené Spojenými státy) a Izrael stále moci útočit na syrské cíle, ale ne tak snadno jako předtím.
Jejich taktika se pravděpodobně změní. Z vojenského hlediska mají spousty možností. Určitě neupustí od svého cíle spočívajícího ve změně syrského režimu.
US and Israel Warn Russia Against Supplying Syria with S-300 Air Defense Systems vyšel 25. září 2018 na Global Research. Překlad v ceně 288 Kč Zvědavec.
Článek byl publikován 28.9.2018
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.