Trump jedná s EU jako s idioty

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2018/07/7642-trump-jedna-s-eu-jako-s-idioty.htm

Finian Cunnigham

Trumpovi skutečně nelze mít za zlé, že jedná s evropskými vůdci s despektem. Upřímně, oni si to zaslouží, a Trump to ví.

Tento týden se americký prezident připojí ke svým evropským spojencům na summitu NATO v Bruselu a očekává se, že toto setkání bude drsné. Evropané se bojí, že jim Trump vynadá kvůli jejich finančním závazkům.

Minulý měsíc, na setkání G7 v Kanadě, neotesaný americký prezident své protějšky vypeskoval a řekl jim, že vojenská aliance NATO je zbytečná, kvůli jejich nedostatečné finanční podpoře.

A bez jakýchkoliv servítek poslal Trump následně evropským vůdcům dopis, ve kterém je varoval, že pokud na NATO nevypláznou víc, pak zváží stažení amerických jednotek z Evropy.

No, německá kancléřka Angela Merkel a francouzský prezident Emmanuel Macron na to údajně skočili a zavázali se navýšit vojenský rozpočet svých zemí, v souladu s Trumpovými požadavky, těsně před jeho příjezdem do Bruselu tento týden.

I další evropské státy navyšují vojenský rozpočet, ze strachu, že by jim muž z Bílého domu vynadal.

Merkel znenadání začala mluvit o důležitosti NATO coby obránce Evropy před ruskou agresí.

Jak uvedla Deutsche Welle: „Ve svém týdenním projevu se německá kancléřka vyslovila pro vyšší výdaje na zbrojení a mluvila o významu NATO.“

Takže je zde zajímavý rozpor. Trump vyčiňuje evropským vůdcům, aby zvýšili finanční příspěvky NATO, které jsou údajně nezbytné pro jejich obranu, přesto je však americký vůdce mezi svými protějšky z NATO tím nejuvolněnějším člověkem co se týká přátelských vztahů s ruským vůdcem Vladimirem Putinem.

Trump nedávno mluvil o naději, že naváže dobré vztahy s Putinem na jejich nadcházejícím setkání v Helsinkách 16. července.

Americký prezident dokonce mluvil o možnosti uznat Krym jako oficiální součást Ruské federace, a tím by shodil celou únavnou historku Západu obviňující Moskvu z „anexe“ tohoto černomořského poloostrova, zatímco Krym hlasoval v referendu v březnu 2014 o opětovném připojení k „matičce Rusi“.

Trump rovněž navrhl, aby bylo Rusko opětovně připuštěno do G7 – k velké konsternaci evropských vůdců.

Americký vůdce očividně nepovažuje Rusko nebo prezidenta Putina za tak šílenou ďábelskou hrozbu pro bezpečnost – navzdory kvičení rusofobních ideologů ve Washingtonu.

Pokud tomu tak je, tak je otázkou, proč Trump tak nadšeně nutí evropské členy NATO utrácet o mnoho víc za zbraně?

Pokud by bylo Rusko tak velkým existenčním nebezpečím pro evropskou bezpečnost, jak hlásá oficiální západní mantra, opravdu by americký prezident zvažoval stažení asi 60,000 vojáků z Evropy?

Pak je evidentní, že Rusko ve skutečnosti žádnou hrozbu pro Evropu nepředstavuje, ani pro nikoho jiného. Celá ta báchorka o „agresivním“, „expanzionistickém“ Rusku je směšnou ničím nepodloženou šarádou. Člověka jímá podezření, že Trump to ví také. To je důvod, proč nemá ohledně setkání s Putinem příští týden, hned po summitu NATO, žádné obavy.

Pak je otázkou, proč Trump tak posedle nahání evropské státy do větších výdajů na NATO, když Rusko není takový zloduch.

Americkým motivem, částečně, je donutit evropské ekonomiky sypat více peněz do aliance NATO ve formě podpory amerického vojensko-průmyslového komplexu. Z 29 členů NATO připadá na USA asi 70% celkového vojenského rozpočtu paktu. Nebylo by pro Američany vhodnější, pokud by ostatní členové nesli větší finanční zátěž a utráceli více peněz, za které by kupovali americká letadla, tanky, raketové systémy a válečné lodě?

V krátkosti, není to vůbec o obraně Evropy před Ruskem. Ve skutečnosti jde o nalezení způsobů, jak udržet obrovské finanční dotace, aby mohla absurdní vojenská mašinérie nadále fungovat.

Německo a Francie si údajně vytkly za cíl utratit v příštích pěti letech na zbrojení o 18 miliard dolarů více, z velké části v důsledku Trumpova nátlaku, že nedávají dle svých proporcí.

Místo aby tyto dvě země a další členové NATO věnovaly vzácné finanční zdroje na produktivní ekonomické aktivity a životu prospěšné veřejné služby, vyhodí peníze za výkrm přerostlého vojenského prasete.

Hořkou ironií toho všeho je, že bezpečnost Evropy je ve skutečnosti více ohrožena nezodpovědným navyšováním jednotek NATO podél ruské západní hranice. Tato zcela neospravedlnitelná eskalace je provokací vůči Rusku a mezinárodnímu míru. Přesto existují evropští vůdci, kteří se předhání, kdo z nich bude věnovat více cenných zdrojů na vytvoření větší nestability pro Evropu, na základě pochybných báchorek Washingtonu.

Bývalý americký ministr obrany řekl tento týden, že evropští vůdci jsou „vyděšeni k smrti“, že by Trump mohl stáhnout vojska z Evropy.

Vyděšeni k smrti? Pro-natovští politici v Evropě nestojí ani za označení „vůdci“. Většina občanů Evropy by byla jen šťastná a ulevilo by se jim, kdyby došlo k obecné deeskalaci vojenských sil na kontinentu, a obzvláště ke stažení amerických jednotek, které zde byly přítomny po více než sedm desetiletí po druhé světové válce.

Jak poznamenal úvodník Washington Post: „Trump udržoval bezpečnostní představitele v celé Evropě v limbu, v předjímání možné hádky, jako té, kterou započal minulý měsíc na setkání G7.“

Opět, co to má tlupa zbabělých otrapů = evropských občanů za „vůdce“, když mohou mít bezesné noci jen na základě takových falešných obav.

Je proto sotva překvapující, že v Evropě probíhá lidová vzpoura a do popředí se dostávají alternativní politické strany. Tak zvané „populistické“ strany jsou obvykle mnohem více při smyslech, hlavně co se týká považování Ruska za přirozeného partnera, a chtějí návrat k normálním vztahům.

Etablované strany a vlády v Evropě zcela ztratily obsah v důsledku svého mylného chápání toho, co skutečně představuje hrozbu.

Roky otrockého podřizování se zločinným válkám Washingtonu na Středním východě a v severní Africe zplodily destabilizující uprchlický problém, který deformuje samotnou institucionální osnovu EU.

Opět, otrocké následování Washingtonu v jeho nepřátelství vůči Rusku za Bushe a Obamy, Trumpových předchůdců, stálo Evropu bolestivé ekonomické sankce, zatímco americká ekonomika je relativně nezasažena. Tento týden EU rozhodla o prodloužení sankcí vůči Rusku o další rok. Téměř pět let takovýchto opatření, iniciovaných především Washingtonem kvůli CIA podpořenému puči na Ukrajině, stálo evropské pracující, zemědělce a podnikatele značné sumy. Přesto však příslovečný evropský krocan dál volá po oslavě Vánoc.

Je to Washington za Trumpa, nikoliv Moskva, kdo poškozuje evropské ekonomiky penalizačními cly a obchodní válkou.

Je to Washington za Trumpa, kdo nutí Evropu utrácet více za eskalaci NATO, vedoucí k většímu napětí s Ruskem, přičemž ve skutečnosti americký prezident baží po nastolení přátelských vztahů s Moskvou.

Četné rozpory a dvojaké „myšlení“ evropských politiků vede k neúprosnému závěru. Je to banda idiotů. Takže Trump s nimi zachází tak, jak si plně zaslouží.

Trump Treats EU Like Bozos vyšel 10. července 2018 na ICH. Překlad v ceně 466 Kč Zvědavec.

Článek byl publikován 12.7.2018


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.