Kérka
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/naokraj/2018/06/7625-kerka.htm
Vladimír Stwora
Dělám si takový malý, soukromý průzkum. Všímám si tetování u lidí, které potkávám. A počítám. Vychází mi, že zhruba třetina lidí mladšího věku (do 30) nosí na sobě cosi modrého. Co do pohlaví je to rozděleno skoro stejnoměrně. Ve skupině do 50 je to zhruba jeden z pěti. A výjimkou nejsou ani starší ročníky.
Cožpak o to, lidi si zdobili kůže od pradávna. Dokonce i Ötzi, ledovcový muž žijící někdy 3300 let p.n.l. měl na sobě tetování, podle vědců spojené s léčbou úlevy od bolesti podobnou akupunktuře.
Za bolševika byla kérka klasickým znakem kriminálníků, tetování bylo prováděno neuměle a bývalo ošklivé. Ale spojení kérky s podsvětím existuje. Ví se například, že vytetovaná slza pod okem sděluje, že jedinec někoho zabil. A existuje více symbolů, které nepoučeným nic neříkají, ale v podsvětí mají svůj význam.
Dnešní tateři jsou napůl umělci, disponují moderním zařízením v luxusních salónech a za svá díla si nechávají platit tisíce. A zákazníků mají víc než dost. Mladí, staří, ženy, muži, vsjo rovno. Bereme vše. Kdo ještě tetování nemá, uvažuje o tom, někdy tajně, někdy veřejně. Řekla mi moje 47letá kamarádka, že i ona by ráda… Chjo. Je to nákaza.
Samozřejmě směr udávají celebrity. Masmédia pak jejich obrázky ochotně šíří s pochvalnými komentáři, čímž vytvářejí dojem, že je to nejen in, ale dokonce vkusné a sexy. A tak si můžete často přečíst články jako 30 fotografií, které dokazují, že potetované holky jsou prostě sexy.
Originální za každou cenu
Dnes má tetování jediný účel. Ozdobit. Vystoupit z davu. Být jedinečný. Svůj. Originální. Tam, kde to nelze duševním projevem, tam toho lze docílit originálním zjevem sichrovaným „originálním“ obrázkem na kůži. Však kdo pozná, že ten obrazec je z katalogu v salónu tatera a jedinec hrdě ho vystavující rozhodně není jediný.
Všímám si motivů, kterými se lidi zdobí. Často to jsou nepochopitelné obrazce a ornamenty, často nečitelné nápisy, různé symboly. Pobavil mě muž mající na lýtkách vytetované celé Rychlé šípy včetně Mirka Dušína a Červenáčka s jeho červenou čapkou – měl to barevně. Co tím chtěl básník říci? Lásku k Foglarovi? Pubertální zastydlost? Chlapovi mohlo být kolem třiceti. Nedávno jsem v hospodě sledoval jiného promodralého jedince. Měl tetovaný obličej řadou skotačivých vlnek, které se mu táhly kolem celé hlavy.
Jen výjimečně člověk narazí na něco opravdu originálního, ale pak zase hrozí, že to nepozná. Blogerka vystupující na blogerské scéně pod jménem Luxusní Micina se přiznala, že si nechala vytetovat prázdný polaroidový snímek. Mělo to symbolizovat prázdnotu a neukojenost duše. Jenže kdo dnes ještě pamatuje, jak vypadala fotka z Polaroidu? A tak se jí lidi ptají, jestli má vytetovaný mobil. :-)
Slyšel jsem o člověku, který si nechal vytetovat nějaké čínské znaky, později mu to někdo přeložil jako „instantní polévka“. To už je hodně zoufalé.
Tetování a ženy
Někdy mám pocit, že ženy jsou dnes více tetované, než muži. Narážím na to všude. Potkávám krásné holky, které se nechaly dobrovolně a natrvalo zohyzdit obrovským, nechutným tetováním a ještě za to zaplatily. Někdy, když mám konfrontační náladu, se jich ptám, jestli se neleknou, když jdou v noci třeba na záchod a uvidí se v zrcadle. „Čeho?“ ptají se nechápavě. „No toho, že máš třeba otravu krve, když rozespalá vidíš svou celou modrou ruku.“ Nechápou to jako vtip. Dokonce jsou dotčené.
U žen platí, co se tetování týče, jednoduché pravidlo: méně znamená více. Čím nenápadnější je kresba, tím může být zajímavější. Vkusné malé tetování nad zadečkem nebo na kotníčku mladé dívky může být rajcovní. Obrovské plochy modré barvy jsou nechutné, vypovídají o nevkusu, maskulinitě a hlouposti. A především – a tady nevím, jestli si to ty holky uvědomují – není to vůbec sexy. Naopak. Je to chlapácké, vulgární, anti-erotické. Ostatně není bez zajímavosti, že ženy a dívky na privátech živicí se nejstarším povoláním světa jen málokdy bývají tetované. Najdou se i takové, ale je to spíše výjimka. Takže ony asi vědí… A teď mě zajímá, zda to vědí i ty „slušné“ a zda v tom jejich obrázkovém sdělení není nějaký podvědomý vzkaz.
Ty holky si neuvědomují, že tetování je trvalé, že to, co snad snese mladá kůže, vypadá na svraštělé stařeně směšně a trapně. Neuvažují dále než měsíc dopředu. Je to IN, tak jdeme do toho. Tetování je dnes symbol moderního člověka, podobně jako Facebook a Instagram. Ale tak nějak mám pocit, že čím víc se snaží jedinci odlišit od davu, tím více s tím davem splývají, stávají se masou hlupáků napodobujících jeden druhého jako opice.
Článek byl publikován 23.6.2018
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.