Zvědavec a fonty

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/zvedavec/2003/12/758-zvedavec-a-fonty.htm

Vladimír Stwora

Tohle bude technicky článek. Nedá mi to, abych si na své trápení s fonty nepostěžoval. Ještě před týdnem bych nebyl věřil, že je něco takového možné. Poslední dva dny jsem 14 hodin denně řešil problém fontů ve Zvědavci. A nevyřešil.

Jak víte, změnili jsme na této stránce design. Některým se líbí, jiným méně. Podstatné je, že jsem se snažil vyhovět vaším požadavkům v diskuzi za článkem Nový design. Někdo tam napsal, že by rád, aby se fonty daly zvětšovat a zmenšovat podle potřeby. Udivilo mne, proč to připomíná, tahle věc přeci funguje. Ale ukázalo se, že funguje ve všech prohlížečích, kromě toho od Microsoftu.

Trošku teorie: Velikost fontů pro webovou stránku se zadává příkazem font-size následovaným buď absolutním číslem, nebo relativně (small, x-small, large), popř. procenty (110%, 85%). Lze ji zadat i jinak, ale výše uvedený způsob je preferován.

Na rozdíl od jiných prohlížečů dokáže MS IE fonty zvětšovat / zmenšovat pouze tehdy, jsou-li zadány relativně (slovem, procenty).

Dobrá, je to vlastně logické. Microsoft uvažuje správně, nedovolí-li přesně definovanou velikost fontů měnit.

Zadáme tedy velikost fontů slovem. Jenže se okamžitě objevil další problém.

Různé prohlížeče mají různě nastavenou vnitřní velikost pro jednotlivá slova. Definuji-li velikost fontu slovem small, použije jeden prohlížeč velikost 9pt, jiný 8pt a další bude toto označení zcela ignorovat a zobrazí font velikosti 11pt. Totéž platí pro další slovíčka: x-large, larger, xx-smaller. Každý prohlížeč má jinak nastavenou velikost fontu pro příslušná slova.

80% čtenářů používá MS, 10 % používá Mozillu, zbytek je rozdělen mezi méně běžné (Opera, Galeon, Konqueror). Rozhodl jsem se tedy brát v úvahu pouze dvě skupiny: MS IE a zbytek světa. Ostatní prohlížeče totiž mají velmi podobnou reakci. Lze říci, že co funguje v Mozille, bude s největší pravděpodobností fungovat i v Opeře a dalších prohlížečích.

Zvědavec tedy musí na začátku testovat jaký prohlížeč čtenář používá. Bude-li to MS IE, nabídne velikost fontů slovně. Půjde-li o jiný prohlížeč, bude velikost fontů definována absolutním číslem.

Udělal jsem příslušné změny, otestoval a byl spokojen s výsledkem.

Jenže v diskuzi za článkem stále přibývaly stížnosti na nečitelné fonty. Rval jsem si vlasy. Jak je to možné? Vždyť mi to funguje. Brzy jsem přišel na to, kde je zakopaný pes. Jinak reaguje MS IE verze 5.5 a jinak verze 6. Fonty, které se víceméně bezproblémově zobrazily správně pod MS IE verze 5.5, se na některých stránkách pod MS IE 6.0 zobrazily s velikostí snad 1 nebo 2pt. Nepodařilo se mi zjistit která kombinace náhod zapříčiní u verze 6.0 náhlé zmenšení stejně definovaného písma.

Rovněž tisk černého rámečku vypadal u obou verzí jinak, stejně tak zarovnání řádků v hlavním sloupci.

Jinými slovy: Musel bych rozlišovat nejen podle druhu prohlížeče, ale také podle jejich verzí a navíc podle jednotlivých stránek. A k tomu se třást před okamžikem, kdy MS přijde s novou verzí, která samozřejmě bude opět zcela nekompatibilní s předchozími, a plná chyb.

Abych to zkrátil: Vrátil jsem se k původní definici pevné velikosti fontů. Pevná velikost funguje ve všech prohlížečích a ve všech verzích. Nevýhodou je to, že uživatelé MS IE nemohou tyto fonty zvětšit / zmenšit.

Tak to bylo v předchozím Zvědavci, tak to používají v iDnes, v Novinkách, v Neviditelném psu i v Britských listech. Asi vědí proč.

Monopol Microsoftu by se dal vydržet, kdyby zachovali alespoň základní pravidla. Ale ani to nejsou schopni dodržet. A to už nemluvím o dalších do nebe volajících nekompatibilitách. Mám ještě v živé v paměti, jak jsem se marně snažil převést své uložené emailové adresy a vlastní emaily z MS Outlook Express do MS Outlook Express nové verze. O možnosti zálohovat data z tohoto bohulibého programu, nebo nedej bože překopírovat emaily z jednoho počítače na druhý a zpátky, raději ani nesnít.

Jak jsem to s tebou, Microsofte, mohl vydržet tolik let a nezbláznit se, nechápu.

Článek byl publikován 22.12.2003


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.