Generál Franks se obává, že další teroristický útok americká ústava nepřežije

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2003/11/731-general-franks-se-obava-ze-dalsi-teroristicky-utok-americka-ustava-neprezije.htm

John. O. Edwards

"Stane-li se USA terčem útoku ZHN a dojde-li při tom k citelným ztrátám na lidských životech, mohlo by se stát, že by naše ústava byla zrušena. Na její místo by přišla vojenská forma vlády," říká generál Franks.

Franks, který vedl úspěšnou vojenskou operaci osvobození Iráku, vyjádřil své obavy v interview poskytnutém časopisu Cigar Aficionado. Tento časopis se věnuje mužskému životnímu stylu.

V prosincovém čísle varoval bývalý nejvyšší velitel centrálního vojenského vedení, že podaří-li se teroristům použít ZHN proti Spojeným státům nebo jeho spojencům, bude to mít pro naši tolik oslavovanou demokracii fatální důsledky.

V diskuzi o hypotetickém nebezpečí, kterému Spojené státy čelí po 11. září, Franks řekl: "Nejhorší by bylo, kdyby teroristé úspěšně použili biologické nebo nukleární zbraně. A kdyby přitom došlo ke značným ztrátám na lidských životech."

"Stalo-li by se to," pokračuje generál Franks, "pak by náš Západní svět, svobodný svět, ztratil svou tolik proklamovanou svobodu. Tu svobodu, kterou jsme posledních několik století vychutnávali v experimentu zvaném demokracie."

Franks pak pokračoval "v praktickém smyslu" o tom, co by po takovém útoku následovalo.

"Veřejnost by začala klást otázky po smyslu naší ústavy. Přihodit se to může v kterémkoliv západním státě - včetně Ameriky. Ve snaze zabránit opakování podobných útoků by začala militarizace naší země. Což by, de facto, vedlo k podkopání pilířů, na kterých stojí naše ústava.

Franks odmítl spekulovat o tom, kdy se něco takového může stát.

Kritikové Patriot Act, který byl v rychlosti přijat Kongresem po 11. září, ostatně už argumentují, že tento zákon omezuje civilní svobody a vytváří nebezpečný precedent.

Ale scénář generála Frankse zasahuje mnohem dále. Je prvním vysoce postaveným funkcionářem, který otevřeně hovoří o možnosti, že by ústava mohla být nahrazena vojenskou formou vlády.

General Franks, který se spíše snaží vyhýbat sdělovacím prostředkům, odešel z vrchního centrálního vedení do penze v srpnu 2003. V armádě má odslouženo téměř čtyřicet let.

Franks je nositelem vyznamenání Purple Hearts za zranění v boji a tří Bronzových hvězd za statečnost. Je znám jako "generál svých vojáků". Vyznamenání pocházejí z doby operace Desert Storm v roce 1991, při které došlo k osvobození Kuvajtu. Byl velitelem CentCom, když Osama bin Laden napadl 11. září Spojené státy.

Franks řekl, že obdržel příkaz k vykořenění Talibanu v Afghánistánu a chyceni bin Ladena jen několik hodin po útoku.

Prezident Bush

"Když pozoruji prezidenta Bushe, domnívám se, že jednou bude posuzován jako velký charakter. Je to velmi uvážlivý muž. Ti, kteří o něm říkají, že není inteligentní, jej nedokážou ocenit. Opak je pravdou. Myslím, že je velmi chytrý. Předpokládám, že bude historii souzen jako muž, který vedl zemi efektivně v době krize. Je možné, že ho v budoucnu budeme považovat za amerického hrdinu."

Motivace útoku na Irák

Na rozdíl od tvrzení, že nejvyšší velení Pentagonu bylo proti invazi do Iráku, generál Franks říká, že plně podpořil prezidentovo rozhodnutí napadnout Irák a vyhnat Saddama Husseina.

"Začněme s úmysly. Nepochybujeme o tom, že Saddam Hussein měl úmysl ublížit západní alianci a Spojeným státům. Tento úmysl je potvrzen v jeho projevech, komentářích, zprávách, které přišly z Iráku v poslední desítce let. Takže úmysl tady byl."

"A co jsme měli dělat, když jsme jistojistě věděli, že tento režim nám hodlá ublížit? Věděli jsme nad jakoukoliv pochybnost, že tento konkrétní režim může mít prostředky k uskutečnění svých záměrů. Jak jinak se měli vůdcové naší země zachovat?"

O balíčku karet

Na dotaz, jak došel Pentagon k rozhodnutí vydávat hledané špičky iráckého vedení na balíčku karet, generál Franks vysvětluje: "Vzpomínám si, že když můj tým sestavil seznam hledaných lidí, ukázalo se, že je jich přesně tolik, kolik je karet. Někdo řekl: 'podívejme se, tady máme balíček es.'"

Chycení Saddama

"Nepřekvapuje mne, že jsme ho dosud nechytili, či nezabili. Ale je to jen otázkou času. Jednou ho chytíme. Zřejmě dříve než Osamu bin Ladena. Jeho chycení či zabití musí přijít v dohledné době. Netvrdím, že v příštích 19 nebo 43 dnech. Ale věřím, že to je nevyhnutelné."

Franks zakončil své interview ne příliš optimisticky: "V historii naší civilizace mír nikdy nezvítězil. Nikdy nezvítězil v historii člověka. Pochybuji, že někdy přijde doba, kdy by svět byl skutečně v míru."

Článek Gen. Franks Doubts Constitution Will Survive WMD Attack byl uveřejněn 21.11. na serveru NewsMax.

Článek byl publikován 21.11.2003


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.