Ministr spravedlnosti Pelikán chce zavést mírnější podmínky osobního bankrotu
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2017/04/7243-ministr-spravedlnosti-pelikan-chce-zavest-mirnejsi-podminky-osobniho-bankrotu.htm
Robert Pelikán – nynější ministr spravedlnosti na konci minulého roku jednal o mírnějších podmínkách oddlužení – tzv. osobního bankrotu pro osoby, které se potýkají s nezvladatelnými dluhy. Jeho snahou je, aby bylo oddlužení povoleno většímu počtu žadatelů.
Zároveň však zdůraznil, že pravidla „nového“ osobního bankrotu budou mnohem přísnější než doposud. Co by to mohlo ve finále znamenat? Menší vymahatelnost dluhů, vztek věřitelů, ale i skutečnost, že dlužník přijde o veškerý svůj majetek s výjimkou vlastního bydlení.
Podmínka 30 % bude možná zrušena
První novela insolvenčního zákona (z celkových dvou), jejíž účinnost je naplánována na rok 2018, přichází s tématem mírnějších podmínek, které by umožnily vyhlásit osobní bankrot širší skupině dlužníků. Jednou z podmínek stávajícího osobního bankrotu je, že dlužník musí po dobu splácení uspokojit alespoň 30 % pohledávek věřitelů.
Od této podmínky by bylo nově ustoupeno a oddlužit by se tak mohli i ti, kteří v horizontu tří, pěti nebo nově i sedmi let 30 % závazků nesplatí. Na druhou stranu však novela počítá s tím, že dlužníkům by byl zabaven majetek nad 100 000 korun (mimo vlastního bydlení), který by byl následně zpeněžen v dražbě a sloužil by k uspokojení pohledávek věřitelů.
Na bankrot dosáhnou jen poctivci
Novela insolvenčního zákona také počítá s tím, že nově by osobní bankrot mohli vyhlásit jen ti, kteří se v posledních třech letech nechovali nepoctivě a lehkovážně a nebrali si půjčky, o kterých dopředu věděli, že je nebudou splácet. I nadále zde bude platit podmínka, která říká, že oddlužení bude povoleno jen osobě, která jej dříve (v horizontu posledních sedmi let) ještě neabsolvovala. Poctiví plátci půjček mají tedy šanci na osobní bankrot.
Nicméně důležitá je prevence. Nezapomínejte zhodnotit vaše měsíční náklady a na základě toho vybírat vhodnou půjčku. Půjčky od seriózních společností porovnejte a vyberte si tu nejvýhodnější.
Do hry vstupuje insolvenční správce
Pokud si člověk sjedná hypotéku, nikdo (kromě věřitele) nebude zpravidla dohlížet na to, zda řádně splácí měsíční splátky. Nikdo také nesepisuje speciální zprávu o tom, jak se dlužník během splácení chová. A právě dohled a následné vypracování roční zprávy je opět předmětem novely insolvenčního zákona.
Ta posiluje roli insolvenčního správce, jež by měl nad dlužníkem provádět dohled a každoročně sepisovat zprávu o tom, jak si dlužník vede. Jestliže nebude dlužník spolupracovat, bude z procesu vyřazen. Samotný proces oddlužení by si také mohl dlužník o půl roku prodloužit nebo na rok zastavit (v případě nečekaných a oprávněných potížích dlužníka).
Oddlužení budou provádět pouze seriózní agentury
Druhá novela insolvenčního zákona řeší problematiku nepoctivých oddlužovacích agentur, které parazitují na nepříznivé situaci dlužníka. Od osoby vyberou nemalý poplatek, slíbí mu pomoc s procesem oddlužení, ale díky chybějícím znalostem i praxi jejich návrh soud zamítne a oddlužení nepovolí. Nově tak budou moci s oddlužením pomáhat pouze společnosti akreditované Ministerstvem spravedlnosti ČR.
Zda novely projdou je zatím ve hvězdách
Obě novely jsou nyní v připomínkovacím řízení, kde se k nim mohou vyjádřit nejen ostatní ministerstva, ale také úřady nebo organizace, které dlužníkům pomáhají. Dlužníci sice změny vítají, Česká asociace věřitelů, v čele s Pavlem Staňkem, je ale ostře proti. Poukazuje totiž na skutečnost, že: „Vzhledem k odstranění minimální hranice splacení dluhu pro zahájení osobního bankrotu ztratí věřitelé jakoukoli garanci, že se domohou alespoň části svých oprávněných nároků.“
Článek byl publikován 20.4.2017
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.