Aféra generála Günzela
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2003/11/721-afera-generala-gunzela.htm
Vladimír Stwora
Brigádní generál a velitel zvláštních jednotek Reinhard Günzel byl obviněn z antisemitismu a na příkaz ministra obrany Petra Strucka byl (po 40 letech služby) v úterý vyhozen z armády. "Ještě žádný generál nevyletěl tak rychle, jako on," s uspokojením konstatují noviny Berliner Zeitung.
Ale začněme popořádku.
Na začátku trapné aféry byl projev poslance Martina Hohmanna minulý měsíc. V projevu řekl: "S určitým ospravedlněním můžeme vidět miliony mrtvých v první fázi ruské revoluce a ptát se, jakou vinu na tom nesou Židé. Na mnoha rozhodujících místech tehdejšího státu Sovětů opravdu Židé byli." Hohmann se dále odvolal na řadu historických pramenů a citoval dokonce z knihy Henryho Forda z roku 1920. "Z těchto důvodů," řekl, "s jistou nadsázkou lze o židovském národu hovořit jako o národu viníků."
Projevu se dostalo vlažného potlesku, jinak prošel bez většího povšimnutí. Teprve když byl jeho text zveřejněn na Internetu a někdo v USA si všiml, co Hohmann řekl, nastal tanec.
Hohmann byl okamžitě odvolán z několika klíčových parlamentních výborů, ačkoliv se omlouvá na všechny strany. Dostalo se mu oficiálního pokárání. Kupodivu zatím zůstává členem CDU, ačkoliv je na vedení vyvíjen silný nátlak, aby byl vyloučen.
Jaká byla role brigádního generála Reinharda Günzela?
Provinil se tím, že napsal dopis Hohmannovi, ve kterém hovoří o "skvělém projevu... Takovém, který je dnes jen málokdy slyšet v tomto národě. ...ukazuje odvahu říci pravdu jasně...".
Německé sdělovací prostředky rozpoutaly divokou nenávistnou kampaň vůči oběma provinilcům. Za všechny uvádím například článek v Allgemeine Zeitung "Celonárodní vlna odporu proti projevu" (National outcry over speech).
Teď, když odrovnali generála Günzela, se útoky soustředí proti poslanci Hohmannovi. Prošel jsem si všechna oficiální německá média dostupná na Internetu. Nikdo se neodvážil ne-li se těchto dvou zastát, tedy alespoň zůstat neutrální. Připomíná mi to masové (a pečlivě orchestované) odsuzování Charty 77 v tehdejších československých sdělovacích prostředcích.
Stranou samozřejmě nezůstali ani politikové. Ministr obrany Peter Struck označil vyhozeného generála za osamělého, zmateného jedince.
Kancléř Gerhard Schröder se vyjádřil takto: "Günzelův komentář vyjádřující podporu nebezpečnému projevu poslance Hohmanna je choromyslný a prosazuje ty nejhorší stereotypy. Není v souladu s rolí armády v demokracii."
Jinými slovy, v demokracii musí mít všichni stejný názor. Nemohl to vyjádřit pan Schröder jasněji.
Přítomnost Židů ve vedení Sovětského Ruska je při tom historickým faktem, který nelze popřít (Trocký, Sverdlov, Zinovjev, Radek, Litvínov, Kameňev, Sokolnikov, Urický a další. Lenin sám byl ze čtvrtiny Žid.) a nic nezmění ani to, že každý, kdo na to upozorní, je nazván revizionistou a antisemitou.
Nikde jsem nenašel zmínku o tom, zda šlo o dopis soukromý nebo otevřený. Domnívám se, že být to dopis otevřený, média by to jistě řekla. Takže vycházejme z toho, že šlo o dopis soukromý.
Dopis zveřejnila německá televize ZDF. A mně jen vrtá hlavou, jak se jí ten kompromitující dopis dostal do rukou.
Zdroje:
Článek byl publikován 7.11.2003
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.