USA k Rusům: Ne, váš IL-76 k hašení požáru nepotřebujeme. Unese příliš mnoho vody.
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2003/10/716-usa-k-rusum-ne-vas-il-76-k-haseni-pozaru-nepotrebujeme-unese-prilis-mnoho-vody.htm
Vladimír Stwora
Už šest let se pokouší pětapadesátiletý Ted Robinson přesvědčit americkou administrativu, aby přijala ruskou nabídkou a použila k hašení lesních požárů jejich letoun Iljušin 76TD, který je schopen dopravit nad hořící les 416 hektolitrů vody - skoro čtyřikrát více než americký C130 Hercules. Marně.
Před dvěma lety při velkém požáru Cerro Grande blízko Los Alamos byly na moskevském letišti připraveny dva Il-76 se tříčlennou posádkou. Čekaly na žádost o pomoc z USA. Nepřišla. Rusové nabízeli svá
Americká letadla používají při hašení požárů tlakový systém a hojně využívají hasicích směsí.
Ruský letoun využívá normální gravitace, jednoduchá záklopka uvolní vodu, k vyprázdnění nádrží stačí deset vteřin. Voda se snáší na zem ve formě dešťové stěny. Systém je natolik účinný, že není třeba používat hasicí směsi.
Mluvčí Forest Service Joe Walsh řekl, že o koupi nebo pronajmu ruských Iljušinů neuvažují. Jednak mají dost svých vlastních zdrojů, dále ruský letoun je příliš drahý, nemá schopnost sledovat klesající svah, což je v hornatém terénu problém, a pak, jak doslova řekl, "vypouští příliš mnoho vody." A pokračoval konstatováním, že "voda je vzácná komodita a není možno ji jen tak vylévat..."
Při současném požáru v Kalifornii přišla jedna pojišťovna za dvě hodiny o sto milionů dolarů. Chtěl bych vědět, jak by zástupci pojišťovny reagovali na argument Joea Walshe, že voda je příliš drahá komodita a není možno ji "jen tak" vypouštět.
Rovněž byla vyjádřena obava, že takové množství vody může při dopadu poškodit něčí majetek.
"Větší neznamená nutně lepší," říká jiný oponent ruských strojů Dennis Lamun z národního integračního protipožárního centra v Idaho. "Ruská letadla jsou málo sofistikovaná. Naší taktikou je použít k hašení lesních požárů raději několik menších letadel, každé s nákladem 113 hektolitrů hasicí směsi. Je to výhodnější, protože mohou postupovat v různých směrech."
Ted Robinson vidí část problému v tom, že nikdo z odpovědných šéfů nikdy neviděl IL-76 v akci. Robinson to zažil. Bylo to v Řecku v roce 1999. Požár století, jak to nazvali místní. Lesy hořely ve dvou pruzích, každý široký nejméně kilometr. Díky suchému větru se požár rozrůstal. Kouř byl tak intenzivní, že místní letiště zastavila provoz.
Takto to Robinson popisuje: "Natankovali jsme na letecké vojenské základně. Udělali jsme okružní let nad požárem, zjistili směr větru, nabrali kurs a nad prvním požárem otevřeli záklopku. Když jsem se podíval dolu, nemohl jsem věřit vlastním očím. Požár tam už nebyl. Na první náklad byl zcela uhašen."
"Vrátili jsme se na základnu, znovu natankovali a jediným letem jsme uhasili i druhý požár.
Ty požáry hořely týdny. Stovky požárníků bojovaly do vyčerpání. Byla dovezena technika z Německa...
Řekové to později nazvali zázrakem.
Součástí amerického problému odmítání ruské pomoci může být také mentalita NIH, neboli "not invented here" (nebylo to vymyšleno zde), jak poznamenává jeden komentář za článkem, ze kterého čerpám.
Ať už je důvod jakýkoliv, faktem je, že při současném katastrofickém požáru v Kalifornii ruské Iljušiny nepomáhají.
Čerpáno z článku Froma Craiga Giant Russian Water Air Tanker Still Ignored By US.
Článek byl publikován 31.10.2003
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.