Pohádka o Hezkém království

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2016/09/7025-pohadka-o-hezkem-kralovstvi.htm

Vladimír Balhar

Bylo jednou jedno království, a tam vládli tři králové. Jmenovali se Nedělka, Zvorálek a Bureš. Nedělka nikdy nepracoval, ani to neuměl, ale zato dokázal i hodinu hovořit, aniž by kdokoliv cokoliv pochopil z toho, co Nedělka řekl. Zvorálek byl naprosto neschopný a cokoliv zvoral. Jeho přátelé se ho proto hojně ptali na radu, Zvorálek ochotně poradil a jeho přátelé udělali přesný opak. Vždy byli úspěšní. Zvorálek byl mistr negativní logiky. Bureš, ten byl ze všech nejschopnější, nejinteligentnější, nejbohatší, ale chudák, zapletl se s tajnými službami a byl snadno vydíratelný, i musel tajným službám tajně sloužit.

Království bylo nejkrásnější ze všech království Středozemí, a protože tam bylo moc hezky, jmenovalo se Hezko. Lidé v Hezku byli hodní, poddajní, pracovití a vzdělaní, ženy v Hezku byly ve Středozemí pověstné svou krásou a láskou k dětem.

Řekli byste, ráj na zemi, ale mělo to maličkou chybičku. Zlí sousedé, Tétoni a Chetoni se snažili Hezko ovládnout a Hezy si podmanit. Tétonům a Chetonům se to podařilo, protože se hloupý Honza nedostavil, ani Nebojsa, ani Blaničtí rytíři, koukali na televizi, kde se promítaly hemerické filmy.

A jak to vlastně začalo? První král Hezka, Vaněk prvý, druhý i třetí, Hezy přesvědčil, že jejich vzkvétající království nevzkvétá. Hezové tehdy měli království plné cukrovarů, strojíren, zemědělských podniků, lihovarů, sladoven a pivovarů, mlékáren a chemických podniků, měli své vodovody, elektrárny, kanalizace, ropovody, plynovody a velké fabriky na výrobu benzínu, nafty a plastických hmot. Taky měli vysoké důchody a zadarmo učitele, zubaře i lékaře, soudce a notáře. Mělo to drobnou nevýhodu, že tehdejší království ovládali organizačně Komanči, i když byli v podstatě neškodní, protože pouze chtěli, aby každý, kdo usiloval o vysoký post, sám se stal Komančem.

No a Vaněk prvý, druhý i třetí tedy Hezy přesvědčil, že jejich království nevzkvétá, ale že vzkvétati bude, a že nikdy nebude nezaměstnanost. I jak řekl, tak začal činit se svým geniálním kolegou - nekolegou, Klasem.

I Vaněk prvý, druhý i třetí ve spolupráci - nespolupráci se svým geniálním kolegou - nekolegou, Klasem začali likvidovat všechny cukrovary, strojírny, zemědělské podniky, lihovary, sladovny a pivovary, mlékárny a chemické podniky, vodovody, elektrárny, kanalizace, ropovody, plynovody a velké fabriky na výrobu benzínu, nafty a plastických hmot. Taky vysoké důchody a zadarmo učitele, zubaře i lékaře, soudce a notáře, a hlavně Komanče, co to vlastně celé způsobili.

Protože přece, proč udržovat neefektivní a neziskové podniky co zbytečně vážou pracovní sílu, když síla tato může býti efektivně přeměměna na sledovače a slepé vykonávače reklamních povelů, proč draze vyrábět, když se dá levněji vyrobit jinde, proč studovat a být odborník, když lépe a svobodněji odborníkovi se žije, když z popelnice rohlíky vybírati si může a hloupou odborností zatěžovati se nemusí.

A tak byly zničeny, rozprivatizovány a rozkradeny všechny cukrovary, strojírny, zemědělské podniky, lihovary, sladovny a pivovary, mlékárny a chemické podniky, vodovody, elektrárny, kanalizace, ropovody, plynovody a velké fabriky na výrobu benzínu, nafty a plastických hmot. Taky byly zničeny vysoké důchody a učitelé zadarmo, zubaři i lékaři, soudci i notáři. Kupodivu, Komanči zůstali.

I v Hezku vypukl nedostatek práce, a kdo si chtěl něco koupit, třeba ojeté a neekologické auto ze sousedního Sudenského anebo Tétonského království, musel si půjčit od Chetonů. Chetoni rádi půjčovali, ovšem na lichvu, byť ji velmi zdvořile nazývali náklady na obsluhu dluhu. Prostě profesionální slušňáci. Ale, když si půjčíte 100 peněz, a máte vrátit 150 peněz, kde to vezmete? Inu nevezmete, nejde to, peníze zatížené lichvou nelze zaplatit penězi zatíženými lichvou. To je taková stará, několik set let stará finta na hodné a poddajné lidi. Lichvu doložíte pouze reálným majetkem, navíc přeměněným na peníze zatížené lichvou.

No a tak hodní a poddajní lidé uhradili lichvu doložením ze svého veškerého majetku, a nic jim vlastně nezbylo, protože to jest princip lichvy.

No a jak to celé dopadlo? Inu jako v pohádkách. I zazvonil zvonec a pohádky byl konec. Hezko zaniklo, Hezové byli ze své krásné země vyhnáni, zničeni lichvou Chetonů a právním řádem Tétonů. Celé království bylo rozkradeno a zničeno, bohatého Bureše zabili a jeho majetek si rozdělili Tétoni a Chetoni. Nedělka a Zvorálek byli zvoleni do likvidační komise, a zbytky království dle zákonů věnovali sousednímu království Sudenů.

Takže až někdy ve Středozemí potkáte smutného člověka, hodného, poddajného, pracovitého a vzdělaného, s krásnou ženou a milými dětmi, vzpomeňte, že některé pohádky nemusí být jenom pohádky.

Článek byl publikován 17.9.2016


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.