Patnáct let po 9/11, nikdy nekončící válka
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2016/09/7022-patnact-let-po-911-nikdy-nekoncici-valka.htm
Alex Emmons
V době po teroristických útocích z 11. září 2001, kdy Kongres odhlasoval a schválil použití vojenské síly proti lidem, kteří „naplánovali, schválili, uskutečnili nebo napomáhali“ únosu letadel, si jen málo Američanů dokázalo představit, jak rozsáhlé bude následné pátrání – od západní Afriky až po Filipíny – a bude trvat po dvě prezidentská volební období.
Dnes to vypadá, že je americká vojenská účast na Středním východě čím dál tím víc trvalejší. I přesto, že Bílý dům formálně ukončil války v Iráku a Afghanistánu, tisíce amerických vojáků a kontraktorů nadále zůstávají v obou zemích. Americké bomby padají na Irák a Sýrii rychleji, než je USA stačí vyrobit, a podle Pentagonu jejich bombardování v Libyi „nebere v momentální době konce“. USA také pomáhá Saúdské Arábii vést válku v Jemenu, a kromě toho provádí příležitostné nálety v Jemenu a Somálsku.
Patnáct let po útocích z 11. září to vypadá, že válka proti terorismu je stále v počátečním stadiu.
Snížení počtu amerických sil v Iráku a Afghánistánu pouze odhalilo, jak málo se válkou dosáhlo a kolik škody bylo způsobeno. Taliban nyní drží v Afghánistánu větší území (http://www.militarytimes.com/story/military/pentagon/2016/06/16/afghanistan-nicholson-commander-pentagon-report-war/85972056/), než tomu bylo od roku 2001. Na základě jednoho průzkumu veřejného mínění z roku 2016 bylo zjištěno, že více než 90 procent mladých lidí v Iráku nyní považuje Spojené státy za „nepřítele“ své země.
Islámský stát, který byl z velké části vytvořen americkou invazí do Iráku, má pod kontrolou obrovskou část území v Iráku, Sýrii a Libyi, a názorně předvedl svou přesvědčivou schopnost organizovat útoky v Evropě. Ředitel CIA John Brennan v červnu řekl Kongresu, že „navzdory všem našim pokrokům proti ISIL na bitevním poli a ve finanční oblasti, nevedly naše snahy ke snížení schopnosti provádět skupinové teroristické útoky ani ke snížení globálního dosahu.“
Skupina al-Kájda, původní nepřítel, dnes ovládá území v Jemenu a Somálsku, ale již déle není považována za prioritu. Např. v rozmezí jednoho roku se kvůli americké zákulisní válce v Jemenu čtyřnásobně navýšila velikost al-Kájdy na Arabském poloostrově – v nejnebezpečnější odnož této teroristické skupiny. CIA nadále vyzbrojuje syrské rebely, a to i navzdory skutečnosti, že tyto zbraně si našly cestu i k bývalé přidružené organizaci al-Kájdy. David Petraeus, generál ve výslužbě, který dříve velel americkým silám v Iráku a Afghánistánu ve skutečnosti navrhl, aby byla al-Kájda vyzbrojena a přímo pomohla bojovat proti ISIS.
Navzdory nedostatečnému pokroku přišlo posledních 15 let válčení na hroznou cenu.
Američané ztratili během služby v Afghánistánu téměř 2 300 příslušníků a téměř 4 500 v Iráku. Stovky tisíc byly navždy zmrzačeny. Tyto údaje nezahrnují minimálně 6 900 amerických kontraktorů a přinejmenším 43 000 afghánských a iráckých vojáků, kteří přišli o život.
Celkový počet obětí v zemích, které USA napadly, zůstává neznámý, ale konzervativní odhady se pohybují od stovek tisíc až po více než milion. K tomu si přidejte stovky lidí, mučených v amerických věznicích a tisíce dalších, kteří byli zabiti americkými bezpilotními letouny v Jemenu, Pákistánu a Somálsku.
Finanční náklady na válku proti terorismu jsou nevyčíslitelné. Odhaduje se, že války v Iráku a Afghánistánu, včetně nákladů na zdravotní péči pro veterány, přišly USA na nejméně 4 biliony dolarů. Rozpočty zpravodajských služeb se zdvojnásobily, a k tomu ještě připočtěme 800 miliard dolarů, které byly vynaloženy na „vnitřní bezpečnost.“
Miliardy dolarů byly zbytečně vyčerpány na neplodné projekty - jako např. neúspěšný plán na instalování radiačních detektorů na letištích, které stály vládu 230 milionů dolarů. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti USA vyplýtvalo zbytečně 1.1 miliardy dolarů na „virtuální plot“ se senzory podél mexické hranice, a poté program zrušilo. Mohl bych uvádět další a další příklady. CIA zaplatila jednomu dodavateli 20 millionů dolarů, aby vytvořil program, který bude moci odhalit zakódované zprávy teroristů ve zpravodajském vysílání Al Jazeera. Jen v loňském roce Pentagon utratil 43 millionů dolarů za jednu čerpací stanici v Afghánistánu. Dvěma smluvním psychologům bylo zaplaceno 80 millionů dolarů za to, aby pro CIA navrhli program na mučení.
Po 15 letech jsou jedinými vítězi ve válce proti terorismu kontraktoři.
Doma se válka proti terorismu stala ústavní noční můrou. Amerika přijala praxi donekonečna zadržovat podezřelé osoby z terorismu. Policejní oddělení po celé zemi tajně zavádějí kvalitní vojenská špionážní zařízení. Soudy rozhodly, že rodiny nemohou podat žalobu, aby byly jejich děti odstraněny z vládních seznamů usmrcení. Edward Snowden, informátor NSA (Národní bezpečnostní agentura), sdělil, že se Spojené státy staly největším dohlížecím státem v historii.
Během prezidentských kampaní v roce 2016 se otázka mučení stala kladně přijatým tématem jedné strany, z nemalé části z důvodu selhání prezidenta Obamy soudně stíhat architekty programu na mučení z éry prezidenta Bushe.
Bombardování více zemí na Středním východě se stalo byznysem, jako obvykle, a často není ani hlášeno. Například 1. srpna, v den, kdy Obamova vláda oznámila novou bombardovací akci proti ISIS v Libyi, se američtí novináři daleko více zabývali postkonvenčními volebními průzkumy, než novou válkou.
To vše předznamenává válku, která by mohla trvat 10, 20, 50 či více let. Vzhledem k tomu, že USA mění svou strategii na bombardování a upouští více od pozemních vojsk, zájem médií o války opadává, a je až příliš snadné zapomenout na to, že Amerika je v permanentním válečném stavu. Je však nepravděpodobné, že zapomeneme na oběti amerického násilí, čímž se vytváří potenciálně nekonečná zásoba nových nepřátel.
Fifteen Years After 9/11, Neverending War vyšel 11. září 2016 na ICH. Překlad v ceně 330 Kč Zvědavec.
Poznámka editora
Já nevím, čemu se tito autoři pořád tak diví. Vždyť přeci vše popsané výše bylo původním cílem těch, kteří to spaktovali. 9/11 byl fenomenální úspěch.
Článek byl publikován 14.9.2016
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.