Geneticky modifikované potraviny: večeře na ostrově doktora Moreaua

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2016/08/7000-geneticky-modifikovane-potraviny-vecere-na-ostrove-doktora-moreaua.htm

Technologie tvorby geneticky modifikovaných organismů už dobývá svět dlouhá léta. Panuje názor, že tato technologie může nejen zvýšit zemědělskou produkci, ale i vytvořit nový typ člověka, odolného vůči nemocem. List Pravda.ru hovořil o GMO s vedoucím systému „Biologicky bezpečné“ ruské Národní asociace pro genetickou bezpečnost (NAGS), kandidátem lékařských věd Konstantinem Kramarenkem.

Pojďme přímo k věci. Jsou GM potraviny nebezpečné?

Navzdory skutečnosti, že GM potraviny všichni konzumujeme více než dvacet let, neexistuje žádný konečný verdikt ohledně jejich nebezpečnosti, potažmo neškodnosti. V tuto chvíli tu máme dva typy vědeckých pojednání. Jeden typ ukazuje, že jsou GM potraviny neškodné, ale tyto vědecké práce spojuje jeden významný detail – všechny byly přímo či nepřímo organizovány, financovány a kontrolovány samotnými producenty GM potravin. Proto zde vyvstává velká otázka ohledně jejich spolehlivosti a poctivosti. Nezávislí vědci provedli své vlastní výzkumy a zjistili, že konzumace GM potravin vyvolává alergické reakce, způsobuje degeneraci vnitřních orgánů a systémů organismu a vede k rozvoji rakoviny a neplodnosti. Zejména jeden experiment, který NAGS provedla na křečcích, prokázal u skupiny hlodavců krmených GM krmivem následný rozvoj neplodnosti. Třetí generaci těch křečků jsme nezískali.

GMO fungují jako mechanismus se zpožděným účinkem. Pozorovali jsme narušení funkce vnitřních orgánů a systémů a rovněž reprodukční poruchy, ale vždy u druhé generace. Dokud nemáme k dispozici druhou generaci lidí, kteří konzumují hlavně GM potraviny, nemůžeme dát na otázku bezpečnosti GM potravin žádnou definitivní odpověď. A proto dokud nebude prokázána bezpečnost této nové, avšak již komerčně prodávané technologie, musíme k této záležitosti přistupovat s obezřetností. NAGS ohlásila start projektu s názvem „GMO Factor“ (Faktor GMO). Jedná se o největší nezávislou studii účinků, kterou mají geneticky modifikované organismy na lidské zdraví. Tento experiment nám poskytne příležitost určit, zda jsou GM potraviny nebezpečné, nebo ne. Rozpočet výzkumu bude vyžadovat 25 milionů dolarů a momentálně se snažíme obstarat si potřebné finanční prostředky. Tento experiment však konečně vyřeší spor, který už dvacet let probíhá mezi odpůrci a přívrženci technologií genetické modifikace.

Co se týče potravin, je největší riziko, že se setkáte s GMO, u sóje a kukuřice. Veškerá sója v USA je geneticky modifikovaná. Podíl geneticky modifikovaných sójových bobů činí více než 80% celosvětové produkce této plodiny. U kukuřice je tento údaj nižší, ale stále je to velmi riskantní zemědělská plodina. Do rizikové skupiny spadá i bavlna, cukrová řepa a několik druhů rýže.

Existuje nějaký přístroj nebo nějaká metoda, díky nimž bychom mohli určit obsah GMO v jídle?

To je momentálně předmětem časově a finančně náročného výzkumu, který si mohou dovolit realizovat jen dobře vybavené laboratoře. Když si nějaká společnost zaregistruje novou GMO kulturu, předpokládá se, že její genetickou sekvenci poskytne i světové databance. V laboratoři pak proběhne srovnání původní rostliny s geneticky modifikovanou. Jenže společnosti si často nepřejí sdílet své informace se všemi ostatními a pak data skrývají.

Vyprávějí se děsivé příběhy o horizontálním přenosu genetických informací a o mezidruhové genové inzerci. Jsou pravdivé?

Horizontální přenos genetických informací je běžný u bakterií, ale u vyšších živočichů tento jev nenajdeme. V učebnicích biologie se píše, že potrava, kterou sníme, se vlivem působení enzymů a žaludečních šťáv dělí na úroveň monomerů.

Díky vědeckým studiím však bylo prokázáno, že se v krvi, lymfatických uzlinách, orgánech a tkáních živočichů, krmených GM krmivy, ukládají části modifikovaných genů, které se v tomto krmivu nacházely. Organismus živočicha si tyto geny ukládá a my nevíme proč.

To zní jak z Ostrova doktora Moreaua.

Byly doby, kdy se tvrdilo, že DDT (dichlordifenyltrichloretan) je naprosto bezpečná látka. Vzpomínám si na černobílé filmové záběry, v nichž se na ženy a děti stříkalo DDT. A teď? Poté, co byly prokázány toxické vlastnosti DDT, je ho už čtyřicet let zakázáno používat. Hromadí se v lidských tkáních, ve vodě a půdě a tak dál. Přesto nám říkali, že se jedná o bezpečnou látku. Možná si také vzpomínáte na fenomén thalidomidových dětí, kdy dvě společnosti uvedly na trh sedativum pro těhotné ženy, ještě než byl přípravek otestován. V důsledku toho se v Evropě narodilo více než deset tisíc dětí bez končetin. Chyběly jim ruce a nohy, ale i uši a tak dále.

Byli jsme svědky více než jedné tragédie. Máme-li se vyhnout takovým strašným chybám, je nutné provádět veškeré nezbytné testy předem, ještě před uvedením nového produktu na trh. Geneticky modifikované produkty už naneštěstí konzumujeme dvacet let, ale dosud nevíme, zda jsou pro nás bezpečné, nebo ne.

Je možné, že v okamžiku, kdy bude konečně odhaleno nebezpečí GM potravin, už bude onen bod, odkud není návratu, dávno za námi?

Přesně tak. Nadto už lze pozorovat proces křížového opylení z GM plodin na původní, volně rostoucí rostliny. Vítr může pyl nést více než pět kilometrů, včely až 11-13 kilometrů. Pole, na němž rostly GM plodiny, už nelze použít k pěstování nemodifikovaných plodin. To pole je nejprve nutné vypálit a až pak na něm mohou růst organické rostliny.

Genetically modified food: Dinner on the island of Dr. Moreau vyšel 10. srpna 2016 na Pravdareport.com. Překlad v ceně 346 Kč Zvědavec.

Článek byl publikován 23.8.2016


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.