Strach a nenávist v arabských nocích

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2016/04/6868-strach-a-nenavist-v-arabskych-nocich.htm

Pepe Escobar

Americký prezident Barack Obama přistál v Saúdské Arábii, aby se zúčastnil petro dolarového summitu GCC a příslovečně „ujistil spojence ze Zálivu“ uprostřed té nejmazlavější z bouří.

Summit v Doha tento víkend, který měl zachovat snížení těžby ropy zeměmi OPEC, v tandemu s Ruskem – což byla prakticky hotová věc – skončil doslova v prachu.

Londýnská City – prostřednictvím FT – chce globálnímu veřejnému mínění vnutit dojem, že se to vše smrsklo na spor mezi princem Mohammedem bin Sultanem – dirigentem ilegální války v Jemenu – a saúdským ministrem pro ropu Ali Al-Naimim. Syn nemocného krále Salmana byl označen za „nepředvídatelný nový hlas energetické politiky království“.

Slavný telefonát ve 3 hodiny ráno se odehrál v Doha v neděli. Mladý Salman zavolal saúdské delegaci a řekl ji, že dohoda padla. Všichni ostatní hráči na trhu byli tímto zvratem překvapeni.

Přesto pravdou je, podle finančního zdroje s velmi úzkou vazbou na dům Saudů, že „Spojené státy v onu noc pohrozily princovi tvrdými následky, pokud neodstoupí od zmrazení ceny ropy“.

Takže – předvídatelně – je to značně mimo vnitřní saúdskou záležitost, nebo princovo „nevyzpytatelné“ chování, ačkoliv je dům Saudů skutečně sužován mnoha strachy a paranoiou, jak jsem zanalyzoval zde.

Jak zdroj vysvětluje, snížení těžby ropy by „hatilo cíl USA zbankrotovat Rusko prostřednictvím ropné cenové války, o čemž to celé je. Dokonce ani princ není tak nevyzpytatelný“.

Írán dal více než jasně najevo, že po zrušení sankcí nemá jakýkoliv důvod držet produkci dole. Naopak: ropa přispívá k íránskému GDP 23%. Ale co se týká domu Saudů – pociťujícího problémy kvůli rozpočtovému schodku v r. 2015 – bylo mírné snížení těžby schůdné, spolu s ostatními zeměmi OPEC a Ruskem, jak slíbil Al-Naimi.

Je nutné vzít v úvahu také další klíčovou proměnnou. Nejen, že celá sága značně přesahuj vnitřní saúdský spor; bez ohledu na to, co Washington dělá, nepropadla se cena ropy dle očekávání. To by naznačovalo, že globální přebytek ropy byl z velké části rozmělněn klesající nabídkou a rostoucí poptávkou.

Jak odhaluje zdroj z ropného trhu GCC, „povšimli jste si, kolik pozornosti Kerry a Obama věnovali Saúdské Arábii, zcela mimo předešlé proporce, aby držela cenu ropy dole? Přesto WTI vzrostla a drží se nad 40 dolary za barel. To proto, že vztah mezi nabídkou a poptávkou se vyrovnává“. Zdroj z ropného trhu poznamenává: „Přebytek ropy je nyní pravděpodobně menší, než milion barelů denně.“ Takže jedinou cestou, kterou se krátkodobě až střednědobě může vydat, je vzhůru.

Vrácený políček od svého pána?

Dům Saudů věřil, že zaplavením trhu ropou může dosáhnout tří hlavních počinů.

  1. Zabít konkurenci – z Íránu a ze strany amerického břidlicového průmyslu.
  2. Zabránit konkurenci tím, že si ukradne podíl na trhu u klíčového energetického zákazníka Číny.
  3. Způsobit vážné škody ruské ekonomice. Nyní je čas zpětného rázu.

Jádrem celé věci je, že Washington vyhrožoval Riyadhu zmrazením saúdských aktiv v celém spektru, pokud nebude dům Saudů „spolupracovat“ v ropné cenové válce proti Rusku.

To dosáhlo bodu zvratu, když Saudové otřásli finančním vesmírem celého turbo kapitalismu tím, že přišli s vlastní proti hrozbou: tak zvanou 750 miliardovou reakcí.

Palčivá záležitost zmrazení všech saúdských aktiv po celé planetě se objevila, když americký kongres zvažoval zákon odhalující spojitost Saudů s 9/11.

Odtajnění a uveřejnění oněch nechvalně známých 28 stran by současnou historii přepsalo sotva; 9/11 – bez jakéhokoliv skutečného vyšetřování – byl hozen na „islámský teror“, a to ospravedlnilo invazi do Afghánistánu a bombardování/invazi/okupaci Iráku, který neměl s 9/11 naprosto žádnou spojitost, ani neměl zbraně hromadného ničení.

Těch 28 stran zastrašilo dům Saudů a saudskou tajnou službu značně. Obzvláště proto, že si to mohla podivínská bystrá hlava v Riyadhu spojit; těchto 28 stran bylo zmíněno ve všech západních korporátních médiích před setkáním OPEC, aby se zastrašili Saudové a postavili se do latě v ropné válce proti Rusku. To mohla být další mafiánská „nabídka, kterou nemůžete odmítnout“; pokud dům Saudů sníží těžbu, pak bude zničen zveřejněním oněch 28 stran.

Takže jsme nyní hluboce v situaci vzájemně zaručené hrozby (MAT), více než ve vzájemně zaručeném zničení (MAD).

Nikdo skutečně neví, kolik má Saúdská Arábie vázáno v amerických státních dluhopisech – vyjma pár insiderů v Riyadhu a Washingtonu, a ti mlčí. Známo však je, že americké ministerstvo financí hází držbu Riyadhu na jednu hromadu s držbou dalších petro dolarových monarchií GCC. Ta představovala před dvěma měsíci 281 miliard dolarů.

Avšak Saudové nyní říkají, že by se zbavili neskutečných 750 miliard dolarů. Investiční bankéř z New Yorku tvrdí, že „pravděpodobnější by bylo šest bilionů dolarů“. Počátkem tohoto roku jsem ve Sputniku odhalil, jak se dům Saudů napilno na trhu zbavuje nejméně 1 bilionu dolarů v amerických cenných papírech, aby vyrovnal svůj stále katastrofičtější rozpočet. Problémem je, že se o tom nikdy nikdo neměl dozvědět.

Faktem je, že USA a Západ zmrazil 80 miliard aktiv patřících sesazené hlavě egyptského hada, Mubarakovi. Takže zmrazení navázané na obvinění Saúdské Arábie z terorismu by nebylo až tak těžké udat.

Jaderná možnost

Přes všechny ty sliby věčné lásky je na americkém východním pobřeží veřejným tajemstvím, že dům Saudů je cílem oboustranického opovržení; a jejich koupená podpora, až přituhne, se může ukázat jako bezcenná.

Nyní si představte geopolitickou slepou uličku, kdy se dům Saudů sám zahnal do kouta, a má za nepřátele obě velmoci, USA i Rusko.

Obamova návštěva je podřadná událost. Ať se stane cokoliv, Washington potřebuje udat fikci, že dům Saudů je vždy spojencem ve „válce proti Teřře“, a nyní bojuje proti ISIS/ISIL/Daesh (přestože ne). A Washington potřebuje Riyadh pro účely rozděl a panuj – držení Íránu v šachu. To neznamená, že dům Saudů nemůže být hozen pod vlak během okamžiku, pokud by se vyskytla příležitost.

Jak tvrdí zdroj blízký Riyadhu, „skutečnou jadernou možností pro Saudy by bylo spolupracovat s Ruskem v nové alianci a snížit těžbu ropy o 20% pro všechny země OPEC, kdy by tento proces poslal cenu ropy na 200 dolarů za barel, aby si vykompenzovali ztracené příjmy, k čemuž byli donuceni Spojenými státy. Právě toho se Západ bojí jako moru. A právě toto je to, k čemu nebude mít věčný nevolník, dům Saudů, nikdy koule.

Článek byl publikován 27.4.2016


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.