Larvicid vyráběný Sumitomo, nikoliv virus Zika, je skutečnou příčinou vypuknutí mikrocefalie v Brazílii

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2016/02/6782-larvicid-vyrabeny-sumitomo-nikoliv-virus-zika-je-skutecnou-pricinou-vypuknuti-mikrocefalie-v-brazilii.htm

Alyssa Navarro

Vypuknutí mikrocefalie v Brazílii, ke kterému došlo zároveň se šířením viru Zika, nadále ohromuje svět, dokonce i měsíce poté, co bylo prvně hlášeno. Těhotné ženy po celém světě dostaly radu být opatrné. Nakažením virem Zika bylo spojeno s defektem mikrocefalie u novorozenců. To je vrozená vada, kdy se děti rodí s neobvykle malými hlavami.

Tento názor byl nicméně nedávno zpochybněn skupinou argentinských lékařů. Tato skupina má podezření, že u případů mikrocefalie není na vině virus Zika, ale skutečným viníkem může být toxický larvicid přidávaný do dodávek vody v Brazílii.

Žádná náhoda?

Podle Lékařů ve městech s postřikovanými plodinami (PCST) byla od r. 2014 přidávána do dodávek vody v Brazílii chemikálie larvicid, která způsobuje deformace u komárů, aby se zastavil vývoj komářích larev v nádržích s pitnou vodou.

Tato chemikálie, známá jako Pyriproxyfen, byla použita v rozsáhlém vládním programu na kontrolu komáří populace v zemi. Pyriproxyfen je larvicid vyráběný Sumitomo Chemical, společností napojenou na Monsanto. Nicméně PCST mluvili o Sumitomo jako o dceřiné společnosti Monsanto.

Deformace zjištěné u tisíců dětí těhotných žen žijících v oblastech, kde brazilský stát přidává do pitné vody pyriproxyfen, nejsou náhodou,napsali PCST ve zprávě.

Například brazilské ministerstvo zdravotnictví přidávalo pyriproxyfen do nádrží ve státě Pernambuco. V této oblasti je množení komárů Aedes aegypti, kteří přenáší virus Zika, velmi velké, uvedli PCST.

Pernambuco je také prvním státem v Brazílii, který problém zaregistroval. V tomto státě je 35% z veškerých případů mikrocefalie v zemi.

Skupina Argentinských lékařů poukazuje, že během epidemií Zika v minulosti se nikdy neobjevily případy mikrocefalie související s virem. Ve skutečnosti bylo v zemích, kde se Zika objevil, nakaženo tímto komáry přenášeným virem 75% populace.

V zemích jako Kolumbie, kde byla spousta případů Zika, nejsou žádné záznamy o případech mikrocefalie souvisejících s virem Zika, uvedla skupina.

Když kolumbijský prezident oznámil, že mnoho občanů země je nakaženo virem Zika, ale že neexistuje ani jeden případ mikrocefalie, objevila se náhle obvinění. 3,177 těhotných žen v zemi bylo virem Zika nakaženo, ale zpráva PCST uvedla, že tyto ženy nosí zdravé plody nebo porodily zdravé děti.

Skepse zůstává

Na své internetové stránce Sumitomo Chemical uvádí, že pyriproxyfen představuje minimální riziko pro ptáky, ryby a savce.

Nicméně důkazy jsou drtivé. Washington Post v lednu uvedly, že poté, co experti prověřili 732 případů mikrocefalie ze 4,180 souvisejících s virem Zika, více než polovina s virem vůbec nesouvisela. Pouze u 270 případů bylo potvrzeno, že s virem Zika souvisí.

Nehledě na všechna podezření si však Světová zdravotnická organizace dala pozor, aby nespojila virus Zika s mikrocefalií výslovně.

Ačkoliv příčinná souvislost mezi infekcí Zika v těhotenství a mikrocefalií – a to musím zdůraznit – nebyla potvrzena, nepřímé důkazy to naznačují a jsou extrémně znepokojivé,uvedla generální ředitelka WHO Margaret Chan.

Mezitím se vědci předhání ve vývoji vakcíny proti této komáry roznášené infekci.

Zatímco zatím neexistují žádné solidní důkazy, že larvicid způsobuje mikrocefalii, místní vláda v Grande do Sul v jižní částí Brazílie používání larvicidní chemikálie pyriproxyfen zrušila.

Představitel Monsanta kontaktoval Tech Times, aby objasnil, že jeho společnost pyriproxyfen neprodává ani nevyrábí.

Ani Monsanto, ani naše výrobky nemají žádnou spojitost s virem Zika nebo mikrocefalií. Monsanto pyriproxyfen nevyrábí ani neprodává. A Monsanto nevlastní společnost Sumitomo Chemical. Je však naším obchodním partnerem, stejně jako další, v oblasti ochrany plodin,“ uvedl tento představitel.

Výrobce pyriproxyfenu, Sumitomo Chemical, také vydal prohlášení, aby ujistil, že jeho výrobek je pro použití bezpečný.

Pyriproxyfen, po rozsáhlých toxikologických testech, nevykázal žádné účinky na reprodukční systém nebo nervový systém savců, a byl schválen a registrován pro používání v posledních 20 letech úřady v asi 40 zemích po celém světě,uvedla Sumitomo. „…navzdory dlouhodobému a širokému používání v mnoha rozdílných prostředích nebyla hlášena žádná korelace s mikrocefalií.

Článek byl publikován 19.2.2016


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.