17 vteřin, které změnily svět. Uniklý dopis odhaluje tureckou impulsivní skutečnost
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2015/11/6682-17-vterin-ktere-zmenily-svet-unikly-dopis-odhaluje-tureckou-impulsivni-skutecnost.htm
Tyler Durden
Netřeba říkat, že Moskva a Ankara jsou ve sporu právě kvůli tomu, co se stalo v úterý, kdy bylo ruské Su-24 sestřeleno poblíž syrské hranice s Tureckem.
Dva piloti se katapultovali a pokusili se dostat padákem do bezpečí, ale turkmanské na FSA napojené bojůvky Alwiya al-Ashar po nich stříleli ve vzduchu a uveřejnily video, na kterém bojovníci oslavují nad jedním z těl.
A zhoršilo se to ještě v okamžiku, kdy 1. pobřežní brigáda FSA použila americké TOW ke zničení ruského záchranného vrtulníku.
Evidentně šlo o záměrnou eskalaci a skutečně to bylo poprvé za více než 60 let, co člen NATO napadl ruský či sovětský vojenský letoun.
Kreml z toho neměl radost, ani Vladimir Putin – který byl na setkání s králem Abdullem v Jordánsku – a který označil Erdogana za „člověka vrážejícího nůž do zad“ a podporovatele ISIS. Sergej Lavrov následně zrušil plánovanou cestu do Turecka.
Nyní se řeší, jestli ruské letadlo skutečně proniklo, jak tvrdí Turecko, do tureckého vzdušného prostoru, nebo jestli Turci skutečně napadli ruské letadlo na syrské obloze.
Zde je ruská verze příběhu, předložena prostřednictvím videa ministerstva obrany:
A zde turecká:
Nakonec jsou zde New York Times s porovnáním a kontrastním znázorněním:
Bezprostředně po nouzovém setkání NATO dnes odpoledne vyšly na světlo nové informace. Zaprvé, je zde dopis Ankary generálnímu tajemníkovi OSN Ban Ki-moonovi a 15 členům Rady bezpečnosti. Zde je:
Ve zvýrazněné pasáži je uvedeno: „Za ignorování těchto varování obě letadla, ve výšce 19,000 stop, porušila turecký vzdušný prostor do hloubky 1,36 mil a 1,15 mil na 17 vteřin, od 9:24:05 místního času.“
Takže, jak poznamenává RT, dokonce i když uvěříme tureckému příběhu (tj. pokud akceptujeme, že Rusko skutečně porušilo turecký vzdušný prostor), pak se zdá, že Ankara má dosti silně přitlačený prst na dosti lehké spoušti. Takže Turecko evidentně chtělo riskovat zažehnutí širšího konfliktu mezi NATO a Ruskem kvůli 17 vteřinovému průniku.
Ale něco není v pořádku.
Novináři: naučte se základním počtům. Podívejte se prohlášení Turecka zaslané OSN: 1,15 míle/17 vteřinami x 60 x 60 = 243 mil/h =391 km/h. -- Wikileaks, 24. listopadu 2015
Jinými slovy, jak uvedl Sputnik dnes večer, „podle těchto čísel by Su-24 muselo letět minimální rychlostí.
Maximální rychlost Su-24 je 1,320 km/h.
Takže pokud předpokládáme, že Su-24 ve skutečnosti letělo mnohem rychleji, bylo by to místo 17 vteřin tak 5 vteřin? Nebo možná ještě méně?
Je důležité nezapomínat zde na kontext. Ankara je zuřivě proti Assadovi a navíc je obecně naštvána ruskou snahou podpořit režim. Před pouhými čtyřmi dny si Turecko povolalo ruského velvyslance Andreje Karlova kvůli údajnému bombardování tureckých vesnic poblíž hranice. „Turecko požádalo Rusko, aby „okamžitě ukončilo operaci“,“ uvedla AFP a dodala, že „Ankara varovala, že bombardování vesnic osídlených turkmanskou menšinou v Sýrii povede k „závažným následkům“.“
Samozřejmě, že Rusko nebombardovalo turecké civilisty. Pravděpodobné je, že Moskva cílila na tytéž na FSA napojené bojůvky Alwiya al-Ashar, které střílely na katapultovaného ruského pilota a zabily ho.
V krátkosti, vypadá to, že Ankara viděla příležitost sestřelit ruské letadlo, jako odplatu za útoky na turecké bojůvky, které operují spolu s proti-assadovskými silami. Erdogan v podstatě sází na to, že Rusko neoplatí Turecku vojensky, protože tím by se otevřely dveře pro přímou konfrontaci s NATO.
Až čas ukáže, jestli se tato hazardní hra vyplatí, nebo jestli se Moskva rozhodne, že příště se nad Latakií „ztratí“ turecká F-16, jako splátka dluhu.
The Downing of Russia’s SU-24 Jet: 17 Seconds That Changed The World. Leaked Letter Exposes Turkey’s Hair-Trigger Reality vyšel 24. listopadu 2015 na Global Research. Překlad v ceně 248 Kč Zvědavec.
Článek byl publikován 27.11.2015
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.