USA chce Saddama raději mrtvého než živého

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2003/08/657-usa-chce-saddama-radeji-mrtveho-nez-ziveho.htm

Eric Margolis

Bylo to v roce 1987. Plukovník Moammar Kadáfi mne za ruku provedl troskami své rezidence v Tripolisu. Ukázal mi ložnici, kam dopadla bomba o váze jedné tuny a zabila jeho dvouletou dcerku. Američané se tehdy pokoušeli Kádafího zabít. O dva roky později vybuchla bomba v letadle společnosti Pan American. Snad to měla být odplata. Vražda plodí vraždu.

Nyní mají ve Washingtonu na mušce dalšího arabského vůdce, který jim pije krev. Zdá se, že Saddamovy dny jsou sečteny.

S vysokou pravděpodobností bude Saddam, podobně jako jeho synové, zabit v nějaké přestřelce ve stylu Bonnie and Clyde. Není pravděpodobné, že by jej zajali, ledaže by si nějak pojistili, aby nemohl mluvit.

Bushova administrativa bude mít tu pochybnou čest nepřipustit, aby se Saddam dostal před veřejný soud. Mrtví diktátoři nemluví.

Zdá se, že si Bílý dům spíše přeje (ve snaze odvést pozornost od stále se stupňující kritiky počtu amerických obětí v Iráku a od litanii o lžích použitých k zavlečení Ameriky do války) vystavení Saddamova těla provrtaného kulkami jako trofeje.

Dostal-li by se Saddam před veřejný soud, mohl by začít hovořit o zostuzující alianci mezi svým brutálním režimem a Washingtonem:

Vojenská a finanční pomoc

Jednoduše řečeno v osmdesátých letech byl Saddam jedním z nejtěsnějších amerických spojenců na Středním východě a hlavní příjemce americké vojenské a finanční pomoci. V době, kdy Saddam zabil větší množství kurdských a šíitských rebelů, byl doslova klíčovým americkým spojencem. Washington tehdy předstíral, že Saddamovy zločiny nevidí. A když v roce 1991 vyzval Bush starší Kurdy a šíitské muslimy k revoltě, Spojené státy lhostejně přihlížely, jak se Saddam tvrdě vypořádává se špatně vyzbrojenými rebely. (Američané tehdy slíbili rebelům, že jim při povstání pomohou. To rozhodlo. Když povstání vypuklo, Kurdové a Šité marně čekali na americkou pomoc. Nechali je na holičkách. Pozn. vydavatele.)

Bude jistější vidět Saddama provrtaného kulkami, nebo Saddama popraveného vojenským klokaním soudem na Guantanamo na Kubě, popř. Saddama pověšeného loutkovým proamerickým režimem v Bagdádu.

Saddam by měl být předán soudnímu tribunálu v Haagu. Stejnému, který dnes soudí srbského prezidenta Slobodana Miloševiče a další obviněné z válečných zločinů. Konec konců, byl to Washington, který předání Miloševiče do Haagu dopomohl. Za to si zaslouží pochvalu. Co platí pro Miloševiče, platí stejně tak pro Saddama.

Bylo by jistě pro iráckého vůdce lepší, kdyby se zodpovídal před nově vytvořeným mezinárodní soudem pro válečné zločiny v Haagu. Bohužel, Bushova administrativa v jednom ze svých nejostudnější činů odmítla s tímto tribunálem jakoukoliv spolupráci.

Podaří-li se Saddama zastřelit jako jeho dva syny, jistě zavládne mezi Američany veselí a v Bílém domě radost. Ale Saddam není John Dillinger (pověstný kasař a gangster třicátých let, pozn. vydavatele) nebo los na střelnici. Jakkoliv to neradi slyšíme, byl vůdcem suverénního státu a stál v čele vlády, kterou Spojené státy dlouhá léta uznávaly.

Zabití hlavy státu je porušením mezinárodních zákonů a směrnic vydaných třemi americkými prezidenty. Svržení tunové pumy na objekt, kde se měl Saddam ukrývat, se může v novém orwellovském pentagonspeaku říkat "zacílit na vedoucí postavení," ale nic to nemění na věci, že je to stále obyčejná staromódní vražda provedená ze vzduchu. Zastřelení Saddama bude také vraždou, neboli, jak se teď někdy diplomaticky říká, "diskreditace osobnosti."

Amerika, nejlepší světová demokracie, se nemá zabývat vražděním cizích hlav států. Takové jednání je zločin, je nemorální, nedemokratické a páchne zákonem džungle.

Task Force 20 - agresivní americká vojenská jednotka - zabila minulý týden při svém honu na Saddama jedenáct nevinných iráckých civilistů - vše při zpackaných šťárách v Bagdádu.

Možná Bush touží po tom, aby si upevnil Saddamovo rozstřílené tělo na kapotu svého jeepu a ukázal je kamarádům v okolí Crawfordu v Texasu, ale mělo by se mu energicky připomenout, že prezident reprezentuje zákon své země.

Už tak je dosti špatné to, že Bílý dům začal s Irákem naprosto zbytečnou, nevyprovokovanou a nevypovězenou válku postavenou na lživých obviněních.

Tento do nebe volající trestný čin by neměl pokračovat chladnokrevnou vraždou bez ohledu na to, jak je nám její chystaná oběť protivná.

Článek U.S. wants Saddam, but dead - not alive byl uveřejněn 3. srpna v Toronto Sun.

Článek byl publikován 6.8.2003


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.