Texas – bašta separatismu v USA
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2015/06/6496-texas-basta-separatismu-v-usa.htm
Nikolaj Mališevskij
Nedávno guvernér Texasu Greg Abbott podepsal příkaz vytvořit na území státu depozitář zlata a stříbra, ve kterém texaské úřady hodlají umístit drahé kovy, nacházející se doposud ve sklepeních Federálních rezerv, v hodnotě více než 2 miliard dolarů. Texas vždy byl a zůstane zvláštním – nikdy tam nezemřela myšlenka vystoupení ze Spojených států, jak v této souvislosti připomínají novináři (republika Texas se jako jediný stát unie připojila na základě smlouvy, coby samostatný stát, nebyl přidán jako teritorium, s právem kdykoliv vystoupit – p.p.). Podle jejich názoru texaský guvernér „se prozatím rozhodl dosáhnout větší finanční samostatnosti a bezpečnosti“ (Texas má obrovské zásoby drahých kovů, především stříbra – p.p.). Podle amerických zákonů lze přechovávat zlato nejdále 150 mil od Federální rezervní banky, kdy vzdálenost Texasu přesahuje toto číslo více než desetkrát. V každém případě vytváří rozhodnutí texaského guvernéra precedent.
Ihned po znovuzvolení Baracka Obamy německý Die Welt upozornil, že v každém americkém státě se vytvořily skupiny občanů, požadujících vystoupení svého státu z unie. „Mají pocit,“ napsal Die Welt, „že stát je drží v otroctví a chtějí z něj ven. Jen bez občanské války. Texas nefiguruje na tomto seznamu na prvním místě náhodou.“ Skutečně, petice Texasu o vystoupení z unie, uvádějící, že ekonomické problémy USA jsou výsledkem neschopnosti federální vlády reformovat rozpočtovou politiku, získala místo potřebných 25,000 podpisů více než 100,000.
Nyní je Texas nejen doménou, řečeno mírně, lidí nemajících v lásce černého prezidenta a konzervativní republikány – WASP, ale je to také dvoujazyčný stát, kde je oficiálně vedle angličtiny úředním jazykem i španělština. Texas je také jediný ze států USA, který má právo provést referendum o vystoupení a mající právo vyvěšovat svoji texaskou vlajku na stejnou úroveň, jako federální.
Rozlohou druhý největší stát Spojených států se stal samostatným státem – republikou Texas – po měsíce trvající válce za nezávislost s Mexikem. Tento stát si zachoval svoji suverenitu od r. 1836 do r. 1845. Nicméně protože vzdor vůči jižnímu sousedovi stál spoustu sil, texaské úřady navzdory vůli většiny občanů republiky požádaly o ochranu Washington. Pravda, s důležitou podmínkou: Texasané mají kdykoliv právo z unie vystoupit. Dnes stoupenci nezávislosti Texasu, včetně hnutí „Republika Texas“ existujícího od 50. let, prohlašují, že rozhodnutí o vstupu do unie bylo překrouceno, stát byl nezákonně anektován a od té doby se nachází pod okupací.
V Texasu je spousta odhodlaných lidí, přibližujících den nezávislost nejen pouze slovy, ale také peticemi. Někteří z nich se zbraní v ruce bojují proti ukrajinským loutkám Washingtonu na Donbasu. V samotném tomto státě existuje od r. 1984 tak zvaná Texaská lehká pěchota. V listopadu 1994 byla vytvořena ještě Texaská ústavní domobrana. Celkově činí počet členů těchto polovojenských formací, podle různých odhadů, 150,000 až 250,000 vojáků.
Aktivisté domobrany republiky Texas neustále vedou kampaně „papírového terorismu“, kdy brání aktivitám federálních úřadů a soudů formou jejich zaplavování fiktivními žalobami a nekrytými šeky. Členové texaské domobrany se neomezují jen na papírování. Čas od času provedou teroristický čin a požadují otevřený ozbrojený střet s mocenskými orgány. Média se snaží tyto příběhy tutlat. Jako příklad lze uvést oblehání vojáků domobrany republiky Texas u Fort Davis v Texasu federálními jednotkami na jaře 1997.
„Potřebujeme nezávislost, protože jsme jiní. Naprosto nesouhlasíme s politikou federální vlády USA,“ řekl na jaře 2015 v rozhovoru pro média Nathan Smith, ředitel Texaského národního hnutí (Texas Nationalist Movement), největší organizace v Americe, prosazující nezávislost státu. „Když se podíváme a prostě sečteme, kolik odevzdáváme federální vládě, tak je vše jasné.“
Texasané, přesvědčení, že živí, oblékají a vyzbrojují zbytek Ameriky, demonstrovali připravenost vzdát se dolarů z federálního rozpočtu dokonce i v nejakutnější okamžik finanční krize v dubnu 2009. Tehdejší guvernér James Perry, který se tehdy účastnil protestních akcí proti zvýšení daní, přímo zmínil možnost vystoupení Texasu z unie: „Máme spoustu scénářů… Pokud bude Washington nadále strkat nos do věcí Američanů, nevím, k čemu to povede. Texas je jedinečným místem, svým duchem celkem nezávislým… Když jsme se připojili k USA, učinili jsme to za podmínky, že nám bude umožněno vystoupit, pokud budeme chtít…“
Avšak dolar je dnes v podstatě posledním spojujícím článkem mezi lidmi, kteří jsou etnicky a nábožensky odlišní. A každý cent narůstajícího amerického státního dluhu tuto okolnost odhaluje stále více. USA se již před dvaceti lety změnily z největšího světového věřitele na největšího světového dlužníka. Dnes státní dluh již přesáhl astronomickou sumu 18 bilionů dolarů a nadále roste rychlostí více než 10,000 dolarů za vteřinu. Jinými slovy, nezávislost Texasu se blíží rychlostí více než 600,000 dolarů za hodinu.
Dnes je pro okamžité vyhlášení nezávislosti svého státu asi 25% Texasanů. 35% si myslí, že stát má právo na vystoupení. „Stát osamocené hvězdy“ má spoustu ropy. V USA je na druhém místě nejen rozlohou, ale i počtem obyvatel (přes 23 milionů), i u ekonomického blahobytu (po r. 2010 zde bylo vytvořeno přes 40% nových pracovních míst, která se v Americe objevila). Proto je v žádosti Texasanů o vystoupení z unie napsáno: „Po vzetí do úvahy, že stát Texas má vyrovnaný rozpočet a je 15. největší ekonomikou světa, lze k jeho vystoupení z unie přistoupit v praxi.“
Техас - оплот сепаратизма в США vyšel 21. června 2015 na Fondsk.ru. Překlad v ceně 374 Kč Zvědavec.
Článek byl publikován 25.6.2015
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.