Epizoda 1. Bank of England

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2015/05/6443-epizoda-1-bank-of-england.htm

Nikolaj Starikov

Na konci 17. století se Anglie ocitla na pokraji finančního kolapsu, protože 50 let téměř nepřetržité vály s Francií vyčerpalo ekonomiku země. Vládní představitelé zahájili rozhovory s věřiteli v naději, že získají nezbytné finance na pokračování své politiky, ale úrokové sazby nabídnuté věřiteli byly příliš vysoké. A tak, z pověření vlády, se doslova z ničeho nic objevila soukromá banka s oprávněním tisknout peníze.

Tak se zrodila první soukromá centrální banka v historii – Bank of England. Aby se veřejnost zmátla, dostala podvodný název Bank of England, ale ve skutečnosti nikdy veřejnou institucí nebyla. Obchodovala se svými akciemi na trhu, jako jakákoliv jiná soukromá banka, od okamžiku svého vytvoření.

Investoři, jejichž jména (a to je důležité uvést) nebyla nikdy zveřejněna, byli požádáni, aby na nákup akcií vložili 1,25 milionu liber ve zlatě, ale ve skutečnosti bylo zaplaceno jen 750,000 liber. Navzdory tomu byla Bank of England právně registrována v r. 1694 a zahájila své aktivity poskytnutím úrok nesoucích půjček ve výši mnohem vyšší, než činil objem peněz, které měla mít v rezervách.

Dnes Bank of England sloužila jako vzor pro soukromě provozované centrální banky, které se objevují v každé zemi světa. Soukromé centrální banky jsou nyní tak mocné, že brzy budou ovládat ekonomiku každé země, což povede k plutokracii – moci v rukách mocných. Jen si představte, že bychom předali řízení armády organizovanému zločinu – chápete už?

Centrální banky by neměly být v soukromých rukou! Klika soukromě vlastněných centrálních bank vybírá skrytou daň. Vlády, které nemají dostatek politické vůle zvýšit daně, místo toho vydávají dluhopisy a prodávají je centrálním bankám, aby získaly peníze na vládní programy. Ale tyto dluhopisy jsou kupovány za peníze, které centrální banka vytvořila z čistého luftu, a čím více peněz je v oběhu, tím menší hodnotu mají peníze v naší kapse. Vláda dostává na své politické cíle tolik peněz, kolik chce, ale lidé za to platí inflací. Krásné na tom je, že stěží tak 10,000 lidí dokáže zjistit pravdu ukrytou za tímto tajemným pseudo-ekonomickým nesmyslem.

Po založení Bank of England zažila země příliv papírových peněz. Ceny se zdvojnásobily. Bylo poskytnuto enormní množství půjček, aby se zafinancovaly všechny šílené nápady. Například jedna společnost navrhla vysušit Rudé moře, aby se získalo zlato z údajně utopené egyptské armády, která pronásledovala Mojžíše, když utíkal a vedl Izraelity.

Do r. 1698 vzrostl vládní dluh z 1,25 milionu liber na 16 milionů. Aby se splatil, zvyšoval stát neustále daně.

V krátkosti, finanční kapitál začal de facto přebírat kontrolu nad státem.

Episode 1. Bank of England vyšel na Oriental Review 19. května 2010. Překlad v ceně 233 Kč Zvědavec.

Článek byl publikován 5.5.2015


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.