Náhrada za Skype? Existuje!

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/techpor/2015/05/6440-nahrada-za-skype-existuje.htm

Vladimír Stwora

V roce 2004 jsem zde publikoval článek Skype? Opravdu to funguje. Od té doby uběhlo 11 let a leccos se změnilo. Skype je tady pořád, pořád funguje, ale už dávno není, co býval. Od doby, co jej v roku 2011 za 8,5 milardy koupil Microsoft (ačkoliv jeho tržní cena byla podle analytiků něco kolem 2,75 miliardy), jde to s ním z kopce.

Ze Skype se stal naducaný bumbrlíček napojený na microsoftí cloud, o kterém nikdo přesně neví, co dělá. Pro Microsoft bylo propojení s cloudem natolik důležité, že loni zablokoval všechny předchozí verze, které to neuměly, takže kdo chtěl Skype nadále používat, musel aktualizovat. V některých případech se to neobešlo bez aktualizace celého systému.

Ví se, že Microsoft bedlivě sleduje, o čem si uživatelé píší, a že dokonce, pokud se v psané konverzaci objeví odkaz na SSL (šifrované stránky začínající https), microsoftí robot jej v krátkém čase navštíví. Proč? Microsoft mlčí.

Rovněž se ví, že původní soukromí při hovoru zajištěné silným šifrováním a neodposlouchatelnost Skype, ze které měly tajné služby vrásky, už také dávno neplatí. O soukromí už u Skype není řeči.

Podporovatelnost jiných platforem sice zůstala, ale je to s ní stále problematičtější. Navím, jak Mac, ale v Linuxu Skype svévolně přerušuje hovor kdykoliv je v chodu kamera.

Takže bychom asi měli uvažovat o náhradě. Existuje jich celá řada, podívejte třeba sem: Fed Up With Skype? Here Are 6 Of The Best Free Alternatives. Nezkoušel jsem žádnou z uvedených náhrad, možná některé nebudou špatné. Myslím, že každá z nich vyžaduje přinejmenším instalaci nějakého software nebo účet na Google či na jiném monstru a to mně vadí.

Chtěl jsem v krátkosti pohovořit o jednoduchém řešení bez instalace čehokoliv, bez registrace, bez hesla, a sice o Firefox Hello. Běží zatím v beta verzi, tzn, není to ještě ani verze 1., ale už teď funguje uspokojivě.

Zatím neumí věci jako chat nebo konferenční hovory s více účastníky, neumí ani propojení s normální telefonní sítí, rovněž se soukromím to asi bude všelijaké. Hovor sice probíhá přes SSL, takže je pro běžného Frantu z vedlejšího vchodu neodposlouchatelný, ale přihlašujete se na server Mozilly a to samozřejmě automaticky znamená možnost odposlechu u nich (na rozdíl od Skype, který původně fungoval na principu P2P než byl do něj integrován microsoftí cloude), ale pro běžný jednoduchý hovor, kde neprobíráte svržení vlády, je zřejmě dostačující.

Testuji tu hračku asi dva měsíce a mám s ní dobré zkušenosti. Kvalita obrazu i zvuku je dobrá, spojení se – na rozdíl od Skype – nepřerušuje, nemusíte se nikde registrovat ani si pamatovat heslo, nemusíte nic stahovat a instalovat. Pohoda. Jediná podmínka je, že aspoň jeden z účastníků hovoru musí používat Firefox čerstvější verze. Od které verze byl Hello integrován do Firefoxu, se mi nepodařilo zjistit. Druhý účastník hovoru může používat jakýkoliv prohlížeč. Hello je rovněž k dispozici pro OS a Android, takže jej můžete požívat ze svých chytrých telefonů.

[]

Jak poznáte, zda váš Firefox umí Hello? Podle ikonky ksichtíku na liště (viz obrázek vpravo). Klikněte na ni. Objeví se odkaz, který někomu odešlete emailem. Příjemce na odkaz klikne a – můžete hovořit.

Je dobře, že se objevují náhrady za Skype. Skype býval dobrý produkt, ale co jej převzal Microsoft, nemám k němu důvěru.

Článek byl publikován 4.5.2015


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.