Potvrzeno Kyjevem: Ukrajinská půda je převáděna oligarchům a osivářským společnostem
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2015/03/6366-potvrzeno-kyjevem-ukrajinska-puda-je-prevadena-oligarchum-a-osivarskym-spolecnostem.htm
Spolková vláda BRD připustila, v reakci na dotaz opoziční die Linke, že národní a mezinárodní společnosti a Ukrajině mají prospěch z dotací a úvěrů EU. Úrodná půda na Ukrajině je převáděna ukrajinským oligarchům a mezinárodním osivářským společnostem, a oplátkou za to dostává vláda Kyjeva mezinárodní úvěry.
Dotaz parlamentní skupiny Strany levých, podaný 19. ledna 2015, kritizuje „zabírání půdy“, tj. „zábor půdy státy a velkými národními a mezinárodními společnostmi“ na Ukrajině.
Leví jsou kvůli plánované redistribuci půdy naštvaní:
„Ve stínu ukrajinské krize můžeme pozorovat alarmující převod půdy ukrajinským oligarchům, ale také západním veřejně vlastněným zemědělským společnostem a nezápadním státům. V minulosti byla Ukrajina považována za obilnici Sovětského svazu, a díky své obrovské ploše černozemě je známá jako obzvláště úrodná a produktivní oblast. S 32 miliony hektary obdělávané půdy má Ukrajina dvakrát tak velkou obdělávanou oblast, než Německo. Ukrajinské a zahraniční zemědělské holdingy již mají pod kontrolou asi polovinu ukrajinské zemědělské půdy, což je asi 17 milionů hektarů. Pronajímatelé dosahují nízkých příjmů, kvůli nízkým platbám pachtovného, a někdy jsou dokonce placeni i v naturáliích.“
Producenti osiv mají silný zájem o ukrajinskou půdu:
„Ukrajina je jedním z nejslibnějších trhů pro producenty osiv Monsanto a DuPont. Panují obavy, že Monsanto silně tlačí na úřady na Ukrajině, aby si pod nátlakem prosadila své požadavky na rozvoj biotechnologické produkce a geneticky upravených organizmů. Vloni Monsanto investovala 140 milionů do navýšené svých kapacit pro budoucí produkci.“
Německé společnosti mají ze „záboru půdy“ prospěch také:
„Jednou z německých společností, které mají prospěch ze záboru půdy ve východní Evropě, je AGRARIUS AG, založená v r. 2007, se sídlem v Bad Homburgu, která nabízí „investice do orné půdy“ a služeb souvisejících s nákupem půdy. V Hamburku německá zemědělská firma CEE GmbH láká na návratnost 100% na „nejzajímavějším zemědělském trhu světa“, a KTG Agrar SE, rovněž se sídlem v Hamburku, propaguje organické produkty, protože slibují mnohem vyšší ziskovou marži.“
Mezinárodní a národní společnosti dostávají finanční a rozvojové dotace, a dotace EU. V posledních deseti letech pěstovaly zemědělské společnosti na Ukrajině ve stále větší míře řepku. To souvisí s její zvýšenou potřebou pro biopaliva v EU. Asi 90% řepky je vyváženo do EU a tam zpracováváno. Federální vláda oznámila, jako součást odpovědi na dotaz, že Evropská banka pro rekonstrukci a rozvoj (EBRD) poskytla 2,014 úvěrů celkem 131 ukrajinským a 55 mezinárodním zemědělským holdingům.
Na otázku strany levých, jestli zemědělské koncerny DuPont a Monsanto dostanou KfW úvěry na své operace na Ukrajině, nebyla federální vláda ochotna poskytnout jasnou odpověď.
Uvedla:
„Zveřejňování informací o poskytování úvěrů bankovní skupinou KfW se dotýká obchodního tajemství dotyčných společností. Veřejná odpověď na dotaz, jestli a v jakém rozsahu společnost financuje své aktivity a jakým typem úvěru, obecně umožňuje poskytnout konkurentům informace nejen o finančních zdrojích společnosti, ale také o její strategii a pozici na trhu.“
Kredite aus Steuergeldern: Saatgut-Konzerne kaufen Land in der Ukraine vyšel 15. února 2015 na deutsche-wirtschafts-nachrichten.de. Anglicky překlad, ze kterého byl pořízen český překlad (v ceně 217 Kč), uveřejnil Russia Insider.
Článek byl publikován 4.3.2015
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.