Bagrový Bůh kontra Kolotočový Bůh
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/prispevky/2015/01/6315-bagrovy-buh-kontra-kolotocovy-buh.htm
V ouvertuře nepochybného střetu civilizací, kdy se Evropa pomalu probírá z šoku po akci teroristů v redakci francouzského satirického týdeníku "Charlie Hebdo", pomalu zatíná pěsti a radikalizuje se, vyvstávají v hlavě nepokrytě díla klasiků - geniálních spisovatelů jejichž díla byla vpravdě nadčasová. Ano, na vás teď myslím, pane Karle Čapku.
Ale nemám teď na mysli žádné z vašich známějších děl. Ani Bílou Nemoc Matku, Krakatit či Válku s Mloky. Jde mi o vaše méně známé dílo "Továrna na Absolutno".
V jednom skromném domku v Břevnově vymyslel inženýr Marek přístroj, vyznačující se tím, že dokonale a beze zbytku spálí hmotu a přemění ji na energii. Má to ovšem jeden háček. V souladu s teorií Panteizmu je Bůh tedy částečka Boží podstaty přítomna či vázána v každé částečce hmoty. Když se ovšem hmota spálí a zanikne, Bůh či boží Podstata se uvolní. Přístroj je nadmíru efektivní, nicméně uvolněný Bůh chcete li Absolutno má na lidi "nežádoucí účinky". Přesně takové, jaké by člověk od přítomnosti Boha očekával. Prorokování, zázraky, vidiny, náboženský zápal, kazatelské posednutí a další a další věci.
Vynález se dostane do ruky podnikatele Bondyho, který navzdory "nežádoucích účinků" zorganizuje masovou výrobu KARBURÁTORŮ ve svých závodech MEAS, což způsobí světovou senzaci. Kromě sociálních otřesů lidí přicházejících o práci, hořících skladišť nafty (která je díky KARBURATORU k nepotřebě). Karburátorová letadla, lodě, auta, motocykly, pohon elektráren, teplárny, ústřední topení a další a další aplikace.
Bohužel, nežádoucí účinky ABSOLUTNA se projevují na lidech všude tam, kde je jakýkoliv KARBURÁTOR instalován. Náboženská vytržení, Proroctví, Láska, rozdávání majetku chudých. Evangelizační snahy.
A jak Karburátory zaplavují svět, nastávají kvůli účinkům ABSOLUTNA náboženské třenice, nenb každá skupina lidí, kolem každého karburátoru vyznává Absolutno po svém. Jako hořký předkrm celosvětového konfliktu vystupuje obraz, kdy skupina nábožensky zapálených kolem KARBURTORU, instalovaného kolem plovoucího bagru ve Štěchovicích, kde guru Kuzenda ovládl náboženský život celé Štěchovické obce napadne kolotočáře Bindera s manželkou, který se svým KARBURATOREM poháněným kolotočem přijeli prorokovat ke Štěchovicím. Souboj Bagrového s Kolotočovým Bohem....
Výbornou rozhlasovou dramatizaci knihy najdete zde. Věnujte jí prosím dvě a půl hodiny svého času s otevřenou myslí. Věřím, že v ní najdete analogii celého dnešního světa.
Tuto knihu by si měli přečíst (a výše zmíněnou rozhlasovou hru poslechnout) všude na světě. Protože jakoby doslova a do písmene, s nadčasovostí literárního génia, mluvila o současném světě, současné situaci a prorokovala věci, před kterými zřejmě náš svět stojí. Jako by jakési šílené ABSOLUTNO zaplavovalo mysl lidí tohoto světa. Nějaký bazmek KARBURÁTOR, který se utrhl z řetězu.
S posledních slov podnikatele Bondyho, než jej sežerou lidojedi, z jeho úvahy o tom, že Bůh (tedy i pravda a ideály) jsou příliš veliké, aby jej mohla mít a obsáhnout jen JEDNA skupina pravověrných jde mráz po zádech.
Ano. On je nekonečný. V tom je ta svízel. Víte, každý si na Něm odměří svých pár metrů, a myslí si, že to je celý Bůh. Přisvojí si Ho takovou malou třásničku nebo odřezek, a myslí, že Ho má celého. A má vztek na ty, kteří mají jiný kousek. Právě. Aby sebe sama přesvědčil, že Ho má celého, musí zabít ty ostatní. Víte, právě proto, že mu tak strašně na tom záleží, aby měl celého Boha a celou pravdu. Proto nemůže strpět, aby měl jiný jiného Boha a jinou pravdu. Kdyby to připustil, musel by přiznat, že má jen pár mizerných metrů nebo galonů nebo žoků Boží pravdy.
A nějaký zlovolný stroj i dnes stále vrhá svoje ABSOLUTNO do prostoru Světa a lidé z toho blbnu. Zastavme lidi ten zpropadený KARBURÁTOR dokud je čas! Jinak bude platit i další Bondyho věta,že V Evropě se lidé odjakživa požírali pro samé ideály...
Převzato z blogu, jehož autor nechce být jmenován.
Článek byl publikován 30.1.2015
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.