Do prázdna...

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2014/11/6220-do-prazdna.htm

Ladislav Hinner

Takzvaná levice je neschopná byť jen popsat současnou realitu, když starý marxismus, se svým očekáváním proletářské revoluce neuspěl a dnešní proletariát se scvrknul a zcela zmizel jako mobilizační element. Dnes máme hrstku globálně mocných se svými služebníky ve všech končinách a zbytek, prozatím ještě použitelného prekariátu, postrádajícího sebeuvědomění ve vlastní bezmocnosti a v budoucnu pravděpodobné bezvýznamnosti, která bude mocnými patřičně reflektována.

Jestliže se zamyslíme nad možností, že současný nespravedlivý řád, symbolizovaný Spojenými státy, využívající bezohledně lidské i surovinové zdroje, se zhroutí, musíme uvažovat za jakých podmínek, z jakých příčin, jaká kultura jej nahradí a kdo bude jejím nositelem. Pro Evropany vyhlídky nijak optimistické......

Depresivní úvahy mohou vést k závěru, že můžeme očekávat spásu v náruči jiné mocnosti, jenže právě to by byl omyl docela hloupý. Šikmooký pán bude mít jiné metody vládnutí, jiné způsoby, které mu nadefinovala jeho tisíciletá kultura, tak odlišná od naši. Nebude smířlivý a zůstane predátorem, netečný k našim problémům.

Člověk je obdařen pudy, citem (emocemi), rozumem, duchem a pokud nejsou uspokojeny, cítí frustraci. Různé kultury a v různé době obecně preferují a jsou formovány převahou některé z uvedených dispozic. Ruskofinský sociolog Pitirim Sorokin lidskou historii rozčlenil na opakující se triády, které nazval ideační, idealistickou a sensitivní kulturou. Abychom přiblížili dělení našemu vnímání, lze označit za ideační kulturu evropský středověk, idealistické je období gotické a renesanční a za senzitivní považuje civilizaci od 17. století až do dnešních dnů. Dobu ideační v celé životní škále určuje náboženství, spiritualismus. Jak Sorokin zdůrazňuje, nelze sloužit současně dvěma pánům - Bohu i mamonu. Formálně odlišné, ale obsahově podobné jsou mravní soustavy buddhistické, hinduistické, taoistické, židovské... dnes bych se nebál zařadit k této kultuře také islám, i s jeho diskutabilním právem šária. Ideační právo je právem božským, ius divinum, právem posvátným. Ideační zákoník zakládá legitimní autoritu vlády jako odvozenou od Boha či absolutna, nikoli z lidového pověření, to znamená, že nelze aplikovat či dokonce vnutit této kultuře demokratické mechanismy. Zástěrkou pro ovládnutí ropy a dalších surovin, stejně jako postupné obkličování Ruska a Číny, jsou současná americká válečná tažení na Předním východě i v Africe, ideově omlouvaná šířením občanských práv a demokracie. Výsledkem je rozvrat v oblastech, nikoli dosažení deklarovaných cílů, ale to západní stratégové ani neočekávali. V senzitivních právních normách byly zrušeny tresty za náboženské zločiny, což nemohu chápat jako chybu, ale současně s tím byla relativizována etika a mravní hodnoty ztratily valnou část prestiže. Zákony a jeho derivace lstivě zastírají hmotné a mocenské zájmy a přestaly být přirozenýmí závazky lidského chování. Hrubá síla a lest se stávají nejúčinnějšími mocenskými prostředky, jak s tím přišel již v 16. století Machiavelli.

Výsledkem současné relativizace všech hodnot je frustrace, nedostatek duchovní síly, zanícení, opravdovosti , které nemohla nahradit pseudovíra v lidský rozum. Proto se nelze divit útěku lidí do náruče sekt, vzestup zájmu o esoteriku, šamanismus a očekávání spásy ve špatně pochopených učeních jiných kultur. To je zákonitým důsledkem plytkosti rozumu. Lidská společnost , právě proto, že je společností a nikoli sumou individualit, jak ji deklarovala anglická liberální politička baronka Thatcherová výrokem, že neexistuje společenství, ale pouze jednotlivci, cítí potřebu hierarchizace, nejen v rámci společenství, ale také pociťuje potřebu něčeho, co přesahuje vlastní lidskou omezenost. Absence spirituality je fatální a tento neblahý vývoj jsem zkratkovitě parafrázoval výrokem, že Evropan se přestal modlit po první světové válce, po druhé se zřekl Boha a znovu se začne modlit po třetím, lidmi vyprovokovaném kataklyzmatu. Nedivme se fanatickému odporu muslimů, jejich způsobu partyzánského odporu, který nazýváme terorismem. Jejich věroučné společenství je o 600 let mladší křesťanství, tkví takřečeno ještě v našem středověku, a pokud se z toho máme poučit, tak zkoumejme, z čeho pramení jejich zanícení ...Z našeho chybného pohledu jsou barbary, ale nezapomínejme, že i Řím rozvrátili, kromě učení židovské sekty, právě barbaři. Osvobodili jsme se z pod kurately absolutna a kategorických imperativů a zavrhli jsme důstojnost člověka i jeho posvátnost. Také tak bude po zásluze s lidmi naloženo, jenže hrozí, že mocní si tím uvolnili ruce k čemukoli.

Za zády Evropanů a pod tlakem korporací, zejména amerických, je v utajeném režimu připravována smlouva Transatlantického obchodního a investičního partnerství (TTIP). Dojednávaná obchodní politika předpokládá omezení veškeré regulace, která na národní úrovni chrání nezávadnost potravin, veřejné zdraví, bezpečnost práce a v případě státního zásahu se budou investoři či obchodní nadnárodních koncernů domáhat náhrady, dokonce i hypotetických ztrát. Také jedna z možných příprav na snížení demografického přetlaku. Vždyť za období 50 let se počet obyvatel planety zvýšil o 142 procent: z 2,5 miliardy v roce 1950 na 6,1 miliardy v roce 2000 a v roce 2050 by nás člověků mělo být dokonce 9 miliard. Co s těmi přebytečnými, nebude pro ně práce a budou jen zdrojem neklidu... Duchovního obratu se dožije možná méně než miliarda.

P.S. Dovětek k článku:

Jak známo Buridanův osel
v rozpacích před kupkami sena
tak dlouho stál až hlady pošel
Však filosofův vnuk
nového věku posel
už jako malý kluk
nakopl osla a pravdu měl
když hrubě děl - vše spas
nic nenechávej ladem!
Měj na paměti
předek tvůj as trochu filosof
svým přemítáním pošel hladem
A jeho vnuci?
za nimi poušť – co na tom
zadkem otáčí se.

Autor poslal tento článek původně do Britských listů, ale byl odmítnut. Jedním z důvodů odmítnutí byl výraz "šikmooký pán", který Čulík shledal nepřijatelným. Nicméně ani po nahrazení výrazem "Asiec" to nebylo dost dobré. Autor nicméně upozorňuje, že důvodů odmítnutí v BL mohlo být více.

Článek byl publikován 15.11.2014


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.