Amerika žongluje s mezinárodními právy

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2003/06/621-amerika-zongluje-s-mezinarodnimi-pravy.htm

Vladimír Stwora

Minulý týden obdržel soud v Bruselu už třetí žalobu na Bushe a jeho zločinecký pakt. V souvislosti s agresí v Iráku jsou obžalováni tito mužové a jedna žena (sice vypadá jako žena, ale mluví a chová se jako chlap): George Bush, Colin Powell, Paul Wolfowitz, John Ashcroft, Condoleezza Rice a Tommy Franks. Současné byl obviněn i Tony Blair. Proti Bushovi, Rumsfeldovi, Ashcroftovi, Rice a Wolfowitzovi mají u belgického soudu navíc další žalobu ještě za Afghánistán. Také Sharon je na seznamu zločinců uveden.

Doplnění 24.6.>>

Tato skutečnost je pro americko-izraelsko-britské sekerníky nesmírně trapná a hrozí dále prohloubit rozpory mezi Evropou a Amerikou. Rumsfeld varoval, že jenom myšlenka na obvinění nedotknutelných může mít pro Belgii nedozírné následky. Pro začátek přestala Amerika až do odvolání přispívat na nové velitelství NATO v Bruselu. Izrael odvolal svého velvyslance "ke konzultacím". Další sankce jsou na cestě.

Belgie se zalekla hrozivě staženého obočí pana Rumsfelda a ještě více se zalekla zlověstného vrčení z Izraele. Okamžitě přijala výjimku ze zákona, kde se praví, že žádný Američan, Brit či Izraelec nemůže být souzen ze zločinu proti lidskosti, protože pochází ze země, kde se takové věci apriori nedějí. Pokud by občan takového státu byl přece jen obviněn (nějakým trapným nedopatřením), Brusel předá obvinění příslušné vládě a ponechá jí na rozhodnutí, zda bude svého občana soudit a trestat.

Což se tedy v tomto případě stalo. Brusel předal obvinění na Američany do Washingtonu, Blairovo obvinění do Londýna a Sharonovo do Tel Avivu.

Navzdory belgické podělanosti a následnému žehlení k faux pas už došlo.

Ani sdělovací prostředky zemí, kterých se to týká, se nepřetrhly, aby o události referovaly na titulních stránkach svých novin.

Amerika je mezitím aktivní uzavíráním unilaterálních dohod o vzájemném nevydání válečných zločinů bruselskému soudu. Vybírá si k tomu země, které lze podplatit (bývalé lido-demo), nebo kde vládnou vojenské junty podporované penězi z Ameriky, nebo kde má dosazené své vazaly.

Minulý týden podepsala tuto dohodu s Ugandou. Je to už 63. stát, jejichž loutková vláda podlehla tlaku Washingtonu. Za to dostane od pánička odměnu: Celých 200 tisíc dolarů vojenské pomoci na nákup nových bumerangů.

Jak vidno, Amerika je rozhodnuta podminovat důvěryhodnost mezinárodního soudu a zdiskreditovat jej tak, aby jeho moc přestala platit v co nejvíce zemích světa i kdyby to mělo být formou špinavého partyzánského boje (úplatky, výhružky). Namísto mezinárodního práva, které krystalizovalo tolik let, hodlá nastolit americké právo soudce Lynche, kdy o tom, kdo je zločinec a kdo klaďas, bude rozhodováno výhradně ve Washingtonu.

Doplnění 24.6.: Belgie ustoupila ještě více

Původně jsem zde uvedl, že Belgie předala žaloby na státníky příslušným státům. Není to pravda. Rumsfeld vystupňoval své vyhrůžky vůči Belgii. "Zrušte ten zákon úplně," řekl. "Nepřejeme si, aby vůbec bylo technicky možné takové obvinění (vůči nám) podat!"

"Neučiní-li Belgie další ústupky, Američané se nebudou moci zúčastňovat schůzek NATO, finanční podpora Spojených států novému velitelství NATO nebude vyplacena," pokračoval Rumsfeld. Belgičané si tyto hrozby přičetli k dřívějším vyhrůžkám, že se americké posádky přesunou z Belgie více na východ, a že americké lodi přestanou používat Antwerpy jako překladiště zboží, a zpanikařili.

Kontroverzní zákon dostal další doplňky, které jej činí už dokonale bezzubým: zákon bude platit jen tehdy, budou-li obětmi zločinných válek Belgičané či lidé se stálým bydlištěm na území Belgie. Jakýkoliv pokus obvinit nedotknutelné bude chápan jako politická propaganda.

Díky těmto doplněním byly přijaté žaloby týden po přijeti odmítnuty jako nezákonné a všechna (i dřívější) obvinění amerických, izraelských i britských politiků zrušena v plném rozsahu.

Článek byl publikován 22.6.2003


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.