Štípl vás komár? Žalujte stát o 75 milionů za to, že vás neochránil
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2003/06/620-stipl-vas-komar-zalujte-stat-o-75-milionu-za-to-ze-vas-neochranil.htm
Vladimír Stwora
To není vtip. To je jen další příklad drzosti právníků na straně jedné a pokroucených práv a naprosté degenerace myšlení západní společnosti na straně druhé. Tato žaloba byla skutečně včera podána dvanácti rodinami. Žalují v ní ontarijskou vládu, že je neochránila před komářím štípnutím a následným onemocněním, ačkoliv věděla, že komáři existují a někteří mohou přenášet nebezpečné nemoci.
V tomto případě šlo o tzv. West Nile virus (vir od západního Nilu) vyskytující se v Africe, na Středním východě a v západní Asii. Do severní Ameriky byl zavlečen relativně nedávno. Hostitelem mohou být zvířata, např. ptáci. Na člověka bývá vir přenesen právě komárem, který předtím sál krev nakaženého ptáka.
Nemoc je příbuzná encefalitidě, roznášené u nás klíšťaty, a v ojedinělých případech může mít vážné následky. Předpokládá se, že u většiny infikovaných jedinců (80%) se nemoc vůbec neprojeví. Přibližně u každého pátého se projeví střední forma onemocnění. Příznaky jsou podobné chřipce (horečka, zvracení, ztuhnutí šíje, bolesti hlavy a kloubů) a odezní většinou samy bez následků po několika dnech. Přibližně u jednoho ze sto padesáti nakažených bude mít nemoc vážnější průběh. Bude trvat několik týdnů, provázena bude vysokými horečkami. Může zanechat trvalé následky, v ojedinělých případech může vést i ke smrti. Ve Spojených státech bylo v minulém roce diagnostikováno 4156 případů vážného onemocnění, z toho bylo 284 smrtelných.
V Ontariu si tedy skupinka vychytralých jedinců řekla, že když už je ten komár jednou štípnul a mají na to takříkajíc papír (nemoc u nich byla oficiálně uznána, u několika s fatálními důsledky), je třeba najít viníka a vydusit z něj nějakou odměnu. Stačilo se rozhlédnout kolem. Kdo za to může? Majitel pozemku, na kterém došlo ke štípnutí? Ten nemusí být zrovna dostatečně bohatý. Výrobce oděvu za to, že je nevytvořil odolné vůči komárům? Přihořívá, ale ještě to není ono. Tak kdo? No přece NAŠE VLÁDA! Ti nás měli ochránit! Měli nás varovat! Měli nám říct, že komáři štípou! Že mohou být nakaženi. Měli komáry zasypat chemikáliemi, až by zmodrali a dali pokoj. Měli nám každému přidělit osobního odháněče komárů. Nic z toho vláda neudělala. Takže je jasné, že za to může ona.
Drzost této skupinky je stejně nebetyčná, jako je nebetyčná hloupost televizního komentátora a celé televize, když o případu hovořili. Totiž vypadá to tak, že nikomu v televizi nepřipadá logika a motivy žalující skupiny divné či nemorální. Dokonce se daly vytušit ze strany televizních reportérů jemné sympatie k této skupince. Skutečně to podávali způsobem, že vláda zanedbala své povinnosti a měla by být po zásluze potrestána.
Vrcholem byl rozhovor s jedním členem žalující dvanáctky: "Nám nejde o peníze," řekl doslova. "My bojujeme za princip. Vládě taková opominutí nesmí procházet. Jde nám o to, aby se to, co se stalo nám, nemohlo stát i dalším občanům."
Kristepane! Takže on to vlastně dělá z altruistických důvodů! Jen pro dobro ostatních občanů se rozhodl vzít na sebe těžký kříž a pumpnout vládu o pár milionů a stát se milionářem. Skutečně ušlechtilý člověk!
Že ten "trest" nebude osobní a že peníze mají být vyplaceny ze společné pokladny, odkud budou chybět na jiné věci, to jaksi pánům reportérům (natož "obětem" a jejich právníkům) nedošlo.
V závěru bylo v televizi konstatováno, že v Ontariu je kromě těch dvanácti žalujících ještě dalších padesát rodin, kteří také mají bumážku na to, že byli štípnuti komárem. Zatím se nikdo z nich k žalobě nepřidal. Přidají-li se, může být požadovaná kompenzace samozřejmě podstatně vyšší.
Článek byl publikován 20.6.2003
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.