Ruský procesor Elbrus-8C

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/pocitace/2014/07/6072-rusky-procesor-elbrus-8c.htm

Miloslav Ponkrác

Procesor kompletně vyvinutý ruskými silami. Má vlastní strojový kód, který je mnohem efektivněji navržen už jen proto, že si nenese historické artefakty jako x86/x64 a ARM. Na druhé straně přímo v procesoru je emulátor x86/x64 architektury, takže Elbrus umí spouštět i x86/x64 binárky. Je to rozumné rozhodnutí. Nativní strojový kód umožňuje plně využít možností a výkonu Elbrusu, ale přitom je možné používat x86 programy a kód.

Vlastní strojový kód Elbrusu je silně inspirován SPARCem, není-li to přímo on.

Rusové zřejmě využili poznatky o moderních procesorech a jejich zpracování strojových instrukcí, takže instrukce jedou paralelně, a v příznivých případech se zpracovává až 25 strojových instrukcí v jednom taktu na každém jádře.

Detaily architektury Elbrus lze vyčíst z předchůdce Elbrus-4C, který měl pro každé jádro 6 nezávislých paralelně pracujících aritmeticko-logických jednotek (ALU). Strojový kód má k dispozici 84 procesorových registrů. Už jen samotný několikanásobek registrů oproti x64 i ARMu umožňuje mnohem optimálnější a rychlejší kód. Není třeba extenzivně využívat zásobník, paměť a další, při větším počtu registrů i dlouhé podprogramy vystačí s procesorovými registry.

Mimochodem, předchůdce Elbrus-4C se vyráběl na 65 nm, takt 800 MHz, 4 jádra, průměrně žral 45 W, 50 Gflops, L1 = 256 KB/jádro, L2 = 4MB,

Čeho si lze všimnout je, že Rusové nevyrábějí kriplíky a myriády vnitřně omezených submodelů z obchodních důvodů, jako dělá AMD a zejména Intel, prostě je jeden model procesoru a hotovo.

Architektura procesorů Elbrusu je, stejně jako u x86, RISC/CISC. Procesor jede vlastní mikroinstrukce, které dekódovací jednotka překládá ze strojových instrukcí. Díky tomu pro Elbrus není problém mít prostě dvojí překladač – nativní strojový kód, který na 100 % využije možnosti procesoru a x86/x64 strojový kód, který umožňuje vysokou rychlostí provádět x86/x64 strojový kód. Je to vlastně stejné, jako když jsem v minulých mailech psal, že pro Intel by nebyl problém emulovat ARM instrukce, a tak ARM zničit, protože výkonem by se dostal vysoko.

Procesor by se měl začít dodávat v říjnu 2014, minimálně ve vzorcích. Ovšem není to žádná slibotechna, protože toto je už 3. generace architektury Elbrus a předchozí modely běžně fungují v řadě zařízení. Samotná architektura Elbrus se začala vyvíjet už v roce 1986, a zřejmě její vývoj v posledním desetiletí je akcelerován také potřebou Ruska a dalších států vymanit se ze špionážních i rozkazovacích pařátů USA a potažmo západního světa. Zejména Rusové potřebují mít jistotu, že do vojenské techniky si nenasazují špionážní kukačky.

Pro Elbrus je vyvinut i operační systém, založený na linuxovém jádře, nad kterým běží vlastní operační systém Elbrus. Také existují kompilátory řady programovacích jazyků, speciálně se zmiňuje C, C++, Java, Fortran. To vše bylo k dispozici už v době předchozích modelů procesorů Elbrus.

* * *

Já Elbrusu fandím, jednak proto, že rozředit technologickou sílu USA už je více, než třeba – jednak proto, že tato síla je zneužívána k podpoře špionáží, ale i amerických korporací více, než je přijatelná mez. Sleduji poslední roky například soudy USA ve stylu „košile je bližší než kabát“, jako je třeba soud Apple versus Samsung, kde Samsung dostal miliardovou pokutu v dolarech, apod.

A pak také proto, že považuji za normální prostředí prostředí heterogenní, s několika vzájemně přibližně stejně silnými architekturami, které existují souběžně.

Navíc vůbec nebudu proti tomu, když vznikem i konkurence pro PC standardu. Dnešní PC už je téměř nepoužitelné pro elektronickou či řídící práci, protože je prošpikované horou „inteligentních standardů“, které zabraňují se v něm vrtat a mít nad PC kontrolu – počínaje UEFI, inteligentním řízením napájení, nutností po startu oživit USB a síť, atd. atd. atd.

Stejně tak jsem fandil i VIA, ale ceny VIA procesorů a desek jsou šílené a nepoužitelné.

* * *

Elbrus není možné koupit v USA. Ne proto, že by ho Rusové nedodávali, ale protože podle amerického soudního schématu podpory amerických nadnárodních firem „košile je bližší než kabát“ ho Intel zablokoval pro prodej v USA. Podle všeho, Intel zablokoval Elbrus v době, kdy startoval prodej Itanií, a obával se, že Elbrus Itanium překoná a zničí tak Intelu prodej procesorů Itanium. Pořád nezapomínejme, že Elbrus od začátku (tedy od roku 1986) byl nativně 64bitovým procesorem.

A zřejmě americké ministerstvo obrany také neskákalo nadšením, že by americký trh měl dobývat ruský procesor.

Na druhé straně si můžete objednat desky se staršími procesory Elbrus. Například miniITX s Elbrus-2C:

Technikálie:

http://www.microsofttranslator.com/bv.aspx?from=&to=en&a=http%3A%2F%2Fwww.mcst.ru%2Fstr_120529.shtml

Článek byl publikován 23.7.2014


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.