Barroso z EU jmenoval Papademose řeckým premiérem v roce 2011

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2014/05/5984-barroso-z-eu-jmenoval-papademose-reckym-premierem-v-roce-2011.htm

Naprosto absurdní! Prezident Evropské komise José Manuel Barroso údajně jmenoval Lukase Papademose premiérem Řecka ihned po trapném setkání během summitu G20 v Cannes, kde partneři EU rozhodli sesadit Georga Papandreau a zrušit tak jeho plán na uspořádání referenda, a to bez jeho vědomí.

Podle zprávy Financial Times, odhalující zákulisní intriky EU v Cannes, měl Barroso prsty ve vytvoření dočasné vlády triumvirátu vedené bývalým centrálním bankéřem Lucasem Papademosem, na konci r. 2011.

„Byl to posun v řeči těla, který upoutal pozornost pana Barroso, který seděl v tichosti po většinu ohňostroje. Prezident Evropské komise později kolegům řekl, že scéna odehrávající se před ním ho stále více znepokojovala. Na vrcholu volných rozhovorů od odchodu Řecka, o kterém představitelé komise věřili, že by spustil nekontrolovatelnou tržní paniku v celé jižní Evropě, by vyhlídka na měsíc trvající kampaň v rámci referenda znamenala týdny nejistoty – což bylo přesně to, čemu se snažili vyhnout, protože výnosy italských dluhopisů rostly na nebezpečnou úroveň.

Bez vědomí pana Sarkozyho a paní Merkel zavolal pan Barroso před setkáním ze svého hotelu řeckému vůdci opozice. Věděl, že pan Samaras se zoufale snaží vyhnout referendu.

Pan Samaras panu Barroso řekl, že je nyní ochoten podepsat dohodu o vládě jednoty mezi jeho stranou Nová demokracie a Pasok – něco, čemu se vytrvale měsíce bránil, v naději, že si může zachránit premiérské křeslo pro sebe.

„Musíme to referendum zabít.“ - José Manuel Barroso

Pan Barroso svolal svoji vládu a další lidi z komise do svého pokoje v hotelu Majestic Barriére, aby tam ukuli strategii. Rozhodl, že panu Sarkozymu nebo paní Merkel o konverzaci neřekne, ale podle lidí v místnosti začali probírat jména možných technokratů, kteří by mohli převzít vládu národní jednoty od pana Papandreu. Prvním člověkem, který vyšel panu Barroso z úst, byl Lucas Papademos, řecký ekonom, který o rok dříve opustil své místo vice-prezidenta ECB. Během týdne tu práci pan Papademos měl.

Když o několik hodin později v Palais viděl, že se vnucuje pan Venizelos, spatřil v tom pan Barroso svoji příležitost. Pan Sarkozy setkání uzavřel a znovu přečetl svůj šestibodový plán a řekl panu Papandreu, aby se vrátil do Atén, aby tam „rozhodl“, a pan Barroso si vzal pana Venizelose stranou.

Musíme to referendum zabít,“ řekl pan Barroso. Ministr financí souhlasil téměř okamžitě. Nápad se zabitím referenda znamenal také konec pana Papandreu.

Po krátkých poznámkách věnovaných tisku, ve kterých řekl, že referendum by řešilo „otázku toho, jestli chceme zůstat v eurozóně“, odjel pan Papandreu zpět na letiště v Nice. V autě se obrátil na pana Venizelose a řekl, že věci nešly až tak špatně, jak se bál. Pan Venizelos byl nedůvěřivý. Když pan Papandreu na palubě letadla cestou domů spal, pan Venizelos se cítil povzbuzen výtkou pana Barroso a nařídil svému asistentovi napsat prohlášení, které bude vydáno po přistání, v úterý ve 4:45. „Pozice Řecka v eurozóně je historickým výdobytkem země, které nelze zpochybňovat“, uvádělo se v prohlášení. „Tento výdobytek Řeků nemůže záviset na referendu.

Referendum pana Papandreu bylo mrtvé. Stejně jako jeho premiérský post. (Financial Times, zde celý článek).

Také německý ministr financí Wolfgang Schaeuble chtěl Řecko mimo eurozónu, zatímco kancléřka Angela Merkel téměř dostala infarkt, jak byla rozdrásaná.

Samarasův koaliční partner, Evangelos Venizelos, v r. 2011 ministr zahraničí, zprávu FT zavrhl.

„Pan Barroso neměl hlavní roli v diskusi a v procesu,“ řekl šéf PASOK. „Ať to říká kdokoliv, neobsahuje to chápání mezinárodní rovnováhy moci a rolí, které postavy EU mají.“

Venizelos také řekl, že Papademos nebyl první volbou jako dočasný premiér. Před ním byl vzat 11. listopadu pod přísahu předseda parlamentu Filippos Petsalnikos a veterán PASOK Apostolos Kaklamanis byl na tuto roli navržen, tvrdil Venizelos.

Nicméně Venizelos bránil rozhodnutí nepřistoupit k referendu, u kterého vůdci eurozóny trvali na tom, že by mělo být jen o tom, jestli by Řecko mělo zůstat u eura. Vůdce PASOK tvrdil, že přistoupení k hlasování by vedlo k výběrům vkladů. „Chtěl snad někdo, aby druhý den zkolabovaly banky a země zkrachovala?“ – řekl.

[Barroso]

Je nepravděpodobné, že bude tato záležitost vyřešena nějak brzy, ačkoliv poslanec evropského parlamentu za PASOK a bývalý ministr zahraničí Dimitris Droutsas Barrosovi v úterý napsal a požádal ho o komentář k článku Financial Times. Řekl, že zprávou byla vznesena „velmi závažná institucionální a morální otázka“, neboť naznačovala, že Barroso zasahoval „do domácích politických záležitostí členského státu, aby svrhl demokraticky zvolenou vládu evropské země“. (www.ekathimerini.com)

Faktem je, že Papademos byl premiérem od listopadu 2011 do května 2012, Samaras a Venizelos utvořili následnou vládu v červnu 2012 a zůstává otázka: proč bychom měli pořádat volby, když o tom, kdo bude zemi vládnout, rozhodují naši partneři a věřitelé?

Samozřejmě, že největší otázkou je: jak se věřitelé Řecka vypořádají s Alexisem Tsiprasem, pokud příští parlamentní volby vyhraje SYRIZA?

EU Barroso appointed Papademos as Greece’s PM in 2011 vyšel 18. května 2014 na blacklistednews.com. Překlad v ceně 340 Kč Zvědavec.

Článek byl publikován 20.5.2014


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.