Transatlantická dohoda USA a EU o volném obchodu (TAFTA). Devastující sociální a environmentální důsledky
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2014/04/5925-transatlanticka-dohoda-usa-a-eu-o-volnem-obchodu-tafta-devastujici-socialni-a-environmentalni-dusledky.htm
Colin Todhunter
Transatlantická dohoda o volném obchodu (TAFTA) mezi USA a EU má za cíl „ochránit“ investice a odstranit „zbytečné regulační bariéry“. Tuto agendu tlačí korporátní zájmy, veřejnost byla odsunuta do ústraní a nepočítá se s ní, stoupenci volného obchodu z řad byrokratů tuto strategii podporují (1).
Panují rostoucí obavy, že jednání vyústí v otevření stavidel pro GMO a břidlicový plyn (frakování) v Evropě, v ohrožení digitálních a pracovních práv a k umožnění korporacím legálně zpochybnit širokou paletu regulací, které se jim nelíbí.
Jedním z klíčových aspektů jednání je, že jak EU, tak USA by měly uznat svá odpovídající pravidla a regulace, což v praxi sníží regulaci na nejnižšího společného jmenovatele. Oficiální jazyk mluví o „vzájemném uznání“ norem, či tak zvaném snížení necelních bariér. Pro EU by to mohlo znamenat akceptování amerických norem v mnoha oblastech, včetně potravin a zemědělství, které jsou horší, než normy v EU.
Dokonce i vůdci amerického senátního Finančního výboru v dopise americkému obchodnímu zástupci Ronu Kirkovi dali jasně najevo, že jakákoliv dohoda musí snížit omezení EU u geneticky upravených plodin, chlorovaných kuřat a hormony nacpaného hovězího.
Skupina potravinářské lobby Food and Drink Europe, zastupující největší potravinářské společnosti (Unilever, Kraft, Nestlé atd.), jednání uvítala, kdy jedním z jejích klíčových požadavků je umožnění malé přítomnosti neschválených GMO plodin.
Jednání TAFTA jsou zahalena tajemstvím a jsou držena mimo řádné veřejné přezkoumání (2, 3, 4). Jsou to pokoutní jednání ve špeluňkách, zatímco je snaha o to, aby vypadala demokraticky, avšak ve skutečnosti jsou součástí probíhajícího přebírání demokracie korporacemi (nástup fašismu – p.p.) a nadále restrukturalizují ekonomiku ve prospěch zájmů elity (5, 6, 7).
Nicméně, navzdory tvrzením Evropské komise, že žádné utajování a tajnosti neexistují (8), byly zápisy z jednání Evropské komise s podnikatelskými lobbisty, poskytnuté Corporate Europe Observatory (CEO) podle zákona EU o volném přístupu k informacím, silně zcenzurovány. Dokumenty ukázaly, že EK vyzvala podnikatelský sektor, aby předložil seznam svých přání ohledně „regulačních bariér“, které by rád během jednání zrušil. Neexistuje způsob, jak by se veřejnost mohla dozvědět, jak to EU začlenila do svého vyjednávacího postoje, neboť veškeré zmínky o tom byly odstraněny (4). Dokumenty jasně ukazují, že odstranění odlišností u regulací EU a USA je v rozhovorech klíčovou záležitostí: jinými slovy, jízda na dno a nastavování co nejmenších možných bariér.
Uniklý dokument EU (z konce r. 2013 ukazuje, že Komise navrhla Radu pro regulatorní spolupráci EU a USA, stálou strukturu, která má být vytvořena jako součást dohody TAFTA. Existující a budoucí regulace EU pak bude muset projít řadou přezkumů, dialogů a vyjednávání v této Radě. To přesune rozhodování o regulacích do technokratické sféry, mimo přezkum veřejnosti. Bude to mít rovněž povinný dopad na vyhodnocování navrhované regulace, která bude prověřována ohledně svého potencionálního dopadu na obchod. To bude ideální pro lobby velkého byznysu: vytvoří to účinnou brzdu u jakékoliv nové pokrokové regulace již v prvotním stádiu rozhodování.
Jako by toto vše nebylo dostatečně zlé, existuje rovněž vysoce svárlivý spor ohledně řešení obchodních a investorských sporů v TAFTA. Americkým společnostem by to umožnilo investovat v Evropě tak, že by obešly evropské soudy a zpochybnily by vlády EU u mezinárodních tribunálů, kdykoliv by si myslely, že zákony v oblasti veřejného zdraví, životního prostředí nebo sociální ochrany omezují jejich zisky. Společnosti EU investující v zahraničí by měly stejné privilegium v USA.
To představuje smlouvu o systematické likvidaci a rozrušování legislativy, která existuje na ochranu tvrdě vydobytých práv pracujících a běžných lidí.
Po celém světě velký byznys již použil takováto opatření pro řešení sporů mezi investory a státem u obchodních a investičních dohod k tomu, aby vyzískal obrovské částky na kompenzacích. Tribunály, skládající se z ad hoc trojčlenných porot najatých z malého klubu soukromých právníků prolezlých konflikty zájmů, zaručily společnostem miliardy euro, s poděkováním daňovým poplatníkům.
Společnosti EU a USA používaly žaloby k ničení jakékoliv konkurence nebo k likvidaci hrozeb pro své zisky, kdy například zpochybnily politiku zelené energie a zdravotnictví, protikuřáckou legislativu, zákazy škodlivých chemikálií, omezení v oblasti životního prostředí u těžby, politiku zdravotního pojištění a opatření ke zlepšení ekonomické situace menšin.
Pokud vlády a parlamenty nebudou jednat, aby ochránily veřejné zájmy, mocné korporace získají bianco šek na ovládnutí demokracie a zlikvidují politiku určenou pro veřejné blaho.
Navzdory takovýmto značným obavám aktivisté ze Seattle to Brussels Network (kritizovali nedávno zahájené konzultace Evropské komise ohledně práv investorů v obchodních dohodách mezi EU a USA jako výsměch a podvodné, kdy je jejich cílem ve skutečnosti prosadit pro-korporátní agendu a kdy v žádném případě nejde o tolik potřebnou otevřenou debatu o těchto záležitostech.
Roos van Os ze Střediska pro výzkum nadnárodních korporací (SOMO), člen Seattle to Brussels Network, řekl:
„Ti, kteří odmítají nedemokratický a nebezpečný systém řešení sporů mezi investory a státem nedostanou v těchto konzultacích příležitost, aby vyjádřili svůj nesouhlas, protože podjaté otázky Komise k tomu neposkytují možnost. Komise by se měla zpřístupnit skutečné debatě, a nikoliv se zbaběle uchylovat k reklamní kampani prosazující její korporátní agendu.“
Na jednáních s Komisí členové poradní skupiny občanské společnosti pro obchodní dohodu mezi EU a USA zdůraznili potřebu, aby konzultace byly srozumitelné i ne-expertům a aby otázky byly vyrovnanější. Ale konzultační dotazník Komise obsahuje pouze otázky týkající se její agendy malých reforem, aby se zachránil kontroverzní systém řešení sporů mezi investory a státem, kdy jde o 40 stránkový právnický text, který bude pro veřejnost obtížně srozumitelný.
Marc Maes z belgické rozvojové organizace, rovněž člen Seattle to Brussels Network:
„Tak zvaná reformní agenda Komise neobsahuje nic, co by se vypořádávalo se základními nedostatky a chybami systému řešení sporů mezi investory a státem. Proto budou zahraniční společnosti nadále mít větší práva, než domácí firmy a občané. A mezinárodní tribunály skládající se ze tří právníků hnaných ziskem budou nadále rozhodovat o tom, jaká politika je správná nebo špatná, bez ohledu na domácí právo a zákony, soudy a demokracii.“
Analýza uniklých investičních textů z obchodních jednání mezi EU a Kanadou naznačuje, že přístup EU k ochraně investic činí jen málo pro ochranu práva regulovat (ve skutečnosti činí někdy pravý opak) a povede tak ke vzniku arbitrážního systému, který je mnohem horší, než domácí právní systém v EU a severní Americe (12).
Pia Eberhardt, aktivistka CEO, další členka Seattle to Brussels Network, řekla:
„Arbitrážní systém pro spory investorů a státu nelze zkrotit. Po zisku bažící právnické firmy a jejich korporátní klienti vždy najdou způsob, jak zaútočit na země kvůli jejich činům, které ohrožují jejich zisky. Korporátní super práva by měla být zrušena – a lidé v Evropě by neměli promarnit tuto klíčovou příležitost, jak říct Komisi, aby to udělala.“
Pro posílení veřejného přezkumu a demokratické debaty o kontroverzních právech investorů v obchodních dohodách EU vytvořili členové Seattle to Brussels Network internetovou stránku, aby tam mohly být uveřejňovány uniklé vyjednávací texty a kritické analýzy těchto textů.
Tato síť také vyzývá organizace občanské společnosti a veřejnost, aby se zúčastnily internetové akce proti nebezpečným autorským právům korporací v obchodních dohodách EU.
Poznámky:
- http://www.globalresearch.ca/us-eu-free-trade-agreement-a-corporate-stitch-up-by-any-other-name/5339789
- http://www.globalresearch.ca/the-us-eu-transatlantic-free-trade-agreement-tafta-big-business-corporate-power-grab/5352885
- http://www.globalresearch.ca/the-eu-india-free-trade-agreement-corporate-driven-neocolonial-plunder/5338049
- http://www.globalresearch.ca/us-eu-transatlantic-free-trade-agreement-more-secrecy-and-more-duplicity-revealed/5369272
- http://www.globalresearch.ca/free-trade-agreements-the-bypassing-of-democracy-to-institute-economic-plunder/5354197
- http://www.globalresearch.ca/the-us-eu-transatlantic-free-trade-agreement-tafta-big-business-corporate-power-grab/5352885
- http://www.globalresearch.ca/the-eu-india-free-trade-agreement-india-up-for-sale-to-western-corporate-capital/5332214
- http://www.theguardian.com/commentisfree/2013/dec/18/wrong-george-monbiot-nothing-secret-eu-trade-deal
- http://corporateeurope.org/trade/2013/12/regulation-none-our-business
- http://www.morningstaronline.co.uk/a-4150-Clear-and-present-danger-to-democracy
- The Seattle to Brussels Network (S2B) includes development, environmental, human rights, women’s and farmers’ organisations, trade unions and social movements working together for a truly sustainable, just and democratic trade policy in Europe. www.s2bnetwork.org
- See, for example: IISD (2014): A Response to the European Commission’s December 2013 Document “Investment Provisions in the EU-Canada Free Trade Agreement (CETA)”, http://www.iisd.org/pdf/2014/reponse_eu_ceta.pdf; Seattle to Brussel Network (2014): Investment in CETA – A response to a lobby document by DG Trade, http://eu-secretdeals.info/upload/2014/03/S2B-Marc-Maes-CETA-Investment_Response-to-DG-Trade-claims-March-7-2014_v2.pdf.
The US-EU Trans-Atlantic Free Trade Agreement (TAFTA). Devastating Social and Environmental Consequences vyšel 3. dubna 2014 na Global Research. překlad v ceně 496 Kč Zvědavec.
Článek byl publikován 7.4.2014
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.