Bývalý americký agent: Převrat na Ukrajině se připravoval na Západě několik let

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2014/03/5880-byvaly-americky-agent-prevrat-na-ukrajine-se-pripravoval-na-zapade-nekolik-let.htm

Bývalý lingvista americké rozvědky Scott Richard sdělil, že Spojené státy a EU připravovaly události na Majdanu v Kyjevě několik let, a nepokoje na Ukrajině financoval i zakladatel internetové aukční stránky eBay Pierre Omidyar a americký finančník a investor George Soros.

„Podívejme se na Ukrajinu dnes. V této zemi žije 50 milionů lidí, z nichž je asi 60% Rusů, a mimo to asi kolem 12-20%, možná 15% obyvatel Krymu představují Tataři. Takže za těmito nepočetnými protesty v Kyjevě stojí jen nevelká skupina lidí na Ukrajině. A tyto protesty byly nanejvýš brutální. Ve velkém se zde používaly Molotovovy koktejly, protestující jednali aktivně a měli podporu zvenčí, tedy ze západu. Objevily se informace, že západ, a přesněji vláda USA, investovala více než 5 miliard dolarů. A to mimo onen rozhovor Victorie Nuland s americkým velvyslancem na Ukrajině, ve kterém byla usvědčena,“ uvedl Richard v komentáři pro Press TV.

Tvrdí, že situace na Ukrajině „se rozvíjí, jak Spojené státy pískají, již dávno,“ uvedla InoTV.

„A peníze zde investoval i Pierre Omidyar, zakladatel eBay, a také George Soros. A zde již během několika posledních let západ rozehrává scénář, podle kterého se připravovalo „povstání“, jak tomu říkají – a režíroval to západ,“ zdůraznil Richard.

„Důvody těchto událostí jsou čistě ekonomické a geopolitické. Západ se pokoušel vtáhnout Ukrajinu, stejně jako další bývalé sovětské republiky, do NATO. A zároveň se pokoušel z ní udělat i součást Evropské unie. Nicméně spousta občanů sjednocené Evropy by Ukrajinu jako člena EU nerada viděla. Fakticky by se pro ně stala přítěží, dalším rukojmím MMF,“ myslí si bývalý špion.

Připomeňme si, že na Ukrajině došlo 22. února k výměně moci, která nesla charakteristiky státního puče. Nejvyšší rada odstranila prezidenta Viktora Janukoviče od moci, změnila ústavu a výkon prezidentských povinností přenesla na šéfa parlamentu Aleksandra Turčinova, poradce na svobodu propuštěné Julie Timošenkové, a vyhlásila prezidentské volby na 25. května.

Právoplatný prezident Ukrajiny Viktor Janukovič na tiskové konferenci 28. února sdělil, že nelegitimní moc v Kyjevě neuzná a hodlá pokračovat v „boji za budoucnost Ukrajiny“.

[]

V úterý ruský prezident Vladimir Putin informoval o postoji Ruska k událostem na Ukrajině. Charakterizoval vývoj v sousední zemi jako ozbrojené chopení se moci a sdělil, že z vytvořených mocenských orgánů na Ukrajině považuje za částečně legitimní parlament a ostatní za nelegitimní.

Ohledně možnosti vyslání vojsk na Ukrajinu, které schválila Rada federace, Putin řekl: „Zatím to není nutné, ale existuje taková možnost.“

Putin také sdělil, že ruské úřady neposuzují možnost vstupu autonomní Republiky Krym do Ruské Federace, ale Moskva neuzná volby prezidenta na Ukrajině, pokud tam bude pokračovat atmosféra teroru.

Mezi tím vešlo v úterý ve známost, že USA zmrazily vojenské a obchodní vztahy s Ruskem. Mimo to představitelka amerického ministerstva zahraničí Jen Psaki sdělila, že americký senát posuzuje uvalení sankcí na Rusko.

Vladimír Putin v této souvislosti sdělil, že škody způsobené sankcemi budou vzájemné, protože v současném světě je vše provázané a všichni jsou na sobě navzájem závislí. Oficiální představitel ruského ministerstva zahraničí Aleksandr Lukačevič mezitím poznamenal, že Moskva na možné sankce Washingtonu odpoví, a ne nutně zrcadlově.

Článek byl publikován 7.3.2014


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.