Důkazy o ZHN byly od počátku pochybné, tvrdí výzvědné služby

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2003/05/587-dukazy-o-zhn-byly-od-pocatku-pochybne-tvrdi-vyzvedne-sluzby.htm

Tim Reid

Úměrně s tím, jak se nedaří nalézt v Iráku zbraně hromadného ničení, získává na intenzitě snaha jednotlivých složek výzvědných služeb nechat černého Petra neúspěchů těm druhým. Neklamné známky rozporů mezi jednotlivými složkami výzvědných služeb už pronikly na veřejnost.

A tak, zatímco v Iráku pokračuje hledaní zásob chemických a biologických zbraní (které byly podle Bushových projevů hlavním důvodem k válce), odhalují pečlivě časované úniky informací hluboké rozčarování uvnitř CIA. Řadě lidí [Váhy zla]dochází, že Bílý dům při budování obvinění proti Saddamovi nezacházel s jejich tajnými zprávami zrovna košer.

V několika novinách (např. New York Times nebo New Yorker) se objevila ne nezajímavá prohlášení současných i bývalých důstojníků CIA. Vyplývá z nich, že určitá malá skupina velmi mocných neokonzervativců v Pentagonu byla natolik posedlá potřebou dokázat existenci zakázaných zbraní v Iráku a spojení Husseina s al-Káidou, že se nerozpakovala zprávy výzvědných služeb přicházejících na jejich stůl, upravovat a měnit.

Investigativní reportér Seymour Hersh z New Yorker napsal, že pentagonská skupina OSP (Office of Special Plans) příliš spoléhala na neověřené a nespolehlivé zdroje a informacím iráckých zběhů přikládala nelogicky velkou váhu. Tito zběhové byli těsně napojeni na opoziční skupinu INC (Iraqi National Congress) vedenou Ahmadem Chalabim.

Hersh dále píše, že informace, dodávané OSP, byly pro útok na Irák rozhodující. Porovnáním zpráv OSP s informacemi z jiných zdrojů se ale většinou prokázala lživost a nepodloženost zpráv OSP. A byla to právě OSP, která zásobovala zprávami tajemníka ministerstva obrany Paula Wolfowitze. Muže, o kterém je známo, že byl jedním z hlavních zastánců války.

Bývalý agend CIA se Hershemu přiznal, že jedním z důvodů jeho odchodu byly právě způsoby, jakými OSP zacházela s jejich zprávami: "Byli tak blázniví a tak dokonale mimo realitu, a bylo tak těžké na ně působit rozumnými argumenty, jako by plnili nějaké Bohem určené poslání. Neodpovídalo-li něco jejich teorii, tak to prostě přehlédli."

Klíčové důkazy připravovány ze zpráv iráckých zběhů, napojených na INC, byly CIA dlouho zpochybňovány.

"Například si vezměme zprávy jistého pana Adnana Ihsana Saida al-Haideri, který uprchl z Iráku v roce 2001 s pomocí INC," píše pan Hersh a pokračuje: "Jeho informace zřejmě posloužily Colinu Powellovi, když si připravoval projev pro RB OSN. V něm tvrdil, že USA má informace z první ruky o existenci skrytých mobilních továren na výrobu chemických a biologických zbraní. Označených dvacet podezřelých míst bylo ale inspektory OSN prohlédnuto, aniž by se po nich našla sebemenší stopa.

Bývalý šéf sekce pro Střední východ v Pentagonu, Patrick Lang, zase v rozhovoru s Nicholasem Kristofem z The New York Times uvedl, že psali-li lidé z jeho oddělení ve svých zprávách skepticky co se ZHN týče, bylo jim doporučováno, aby to ještě jednou uvážili.

Článek America's weapons evidence flawed, say spies vyšel 7. 5. v London Times.

Článek byl publikován 8.5.2003


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.