V Austrálii farmář poprvé žaluje kvůli kontaminaci GMO plodinami

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2014/02/5848-v-australii-farmar-poprve-zaluje-kvuli-kontaminaci-gmo-plodinami.htm

Průlomová právní bitva mezi dvěma farmáři kvůli údajné kontaminaci GMO plodinami začala u Nejvyššího soudu Západní Austrálie. Očekává se, že rozsudek přiřkne zodpovědnost za zasažení sousedních území GMO farmáři.

V této celosvětově sledované právní bitvě místní farmář Steve Marsh zažaloval svého souseda Michaela Baxtera za způsobení, v důsledku nedbalosti, kontaminace půdy, kterou Marsh používal pro pěstování organického ovsa a pšenice v Kojonup, 250 km jihovýchodně od Perthu v Západní Austrálii.

Právníci říkají, že jde o první proces kvůli kontaminaci GMO plodinami na světě a že vytvoří precedent pro budoucí případy.

Pokud víme, je to první případ svého druhu na světě vůbec,“ řekl Marshův zástupce Mark Walter, právník ze Slater and Gordon’s Commercial and Project Litigation. Tento případ by mohl mít dopad na sektor konvenčního zemědělství a spotřebitele, řekl dle citace na zpravodajské internetové stránce WAtoday.

Prověří legální práva farmářů u volby, jak a co pěstovat na své půdě, zdůraznil Walter.

Je důležité, aby si farmáři udrželi svá práva pěstovat geneticky neupravené potraviny, neboť to pak následně zachová spotřebitelům možnost nakupovat GMO prosté potraviny,“ řekl.

Očekává se, že proces potrvá tři týdny, a je pravděpodobné, že povede k regulaci vytyčující hranice mezi GMO a organickými farmami, což potenciálně sníží množství půdy dostupné ke kultivaci, řekli experti. Mohlo by to také změnit australskou politiku nulové tolerance u kontaminace organických plodin.

Organičtí farmáři se bojí, že by to mohlo vést k pro ně katastrofální situaci. Pokud zůstane politika nulové tolerance v platnosti, hrozí jim, že budou připraveni o své organické certifikáty, kvůli kontaminaci, neboť produkce GMO plodin roste. Pokud bude tato politika zmírněna, mohla by Austrálie přijít o svoji pozici coby přísného organického producenta, v situaci, kdy roste obliba GMO prostých potravin na celém světě.

V sezóně 2013 nakoupili západoaustralští pěstitelé rekordních 416 tun Roundup Ready osiva řepky, což je o 38% více, než předešlý rok.

„Bezohledné pěstitelské praktiky“ viněny z šíření kontaminace

49letý Marsh tvrdí, že v r. 2010 byla Baxterova Roundup Ready semena řepky odnesena větrem na jeho farmu, což vedlo k tomu, že přišel o organický certifikát u 70% své půdy. V důsledku toho utrpěl škody podle odhadu ve výši 85,000 australských dolarů.

V době údajného přenosu semen řepky byla Marshova farma certifikována Národní asociací pro udržitelné zemědělství Austrálie (NASAA), která má nulovou toleranci ke GMO materiálu, jako organická.

Richard Niall, Marshův obhájce, v pondělí soudu řekl, že situace musela mít devastující dopad na život jeho klienta a že to byla Baxterova chyba.

Marshův soused „byl zcela lhostejný a bezohledný a vysel geneticky upravenou řepku na přilehlých pozemích,“ řekl Niall, jak uvedla Australian Associtated Press (AAP). Tento farmář nedokázal udržet GMO osivo na svých pozemcích a „tisíce semen“ byly větrem přeneseny na Marshovy pozemky, řekl. Právník tvrdil, že v době, kdy Baxter řepku vysazoval, věděl, že semena mohou uniknout, protože to bylo „jasně předvídatelné“.

48letý Baxter tvrdí, že dodržel všechny požadavky týkající se nárazníkové zóny a informování sousedů, když GMO řepku vysazoval – krátce poté, co západoaustralská vláda povolila v r. 2010 její komerční pěstování.

Farmář nakoupil osivo od biotechnologického obra Monsanto. Marshovi stoupenci také uvádí, že tato americká korporace poskytuje Baxterovi u žaloby finanční podporu – což tato společnost odmítla komentovat a pouze uvedla, že není účastnickou stranou případu, jak uvedla Reuters.

Organický farmář upustil od svého plánu zažalovat tuto americkou firmu kvůli smlouvám o zproštění zodpovědnosti, které podepisuje se všemi farmáři, kteří kupují její osiva, řekl Scott Kinnear, ředitel Státní nadace pro bezpečnost potravin, skupiny obhajující organické zemědělství, která shromažďuje dary na pomoc s financováním Marshova případu.

„Vypěstuj si srdce Monsanto!“

Emocionální debata kolem GMO plodin probíhala v Západní Austrálii od doby, kdy byla asi před čtyřmi lety povolena první taková komerčně pěstovaná plodina.

Právní bitva mezi těmito dvěma farmáři přilila olej do ohně, kdy se Marshovi stoupenci sešli v pondělí před budovou soudu. Spousta protestujících měla plakáty s nápisy „Ne GMO“, „Chceme 100% organické potraviny“ a „Vypěstuj si srdce, Monsanto!“.

Stoupenci GM zemědělství, jako Asociace západoaustralských pastevců a dobytkářů, říkají, že Baxter neudělal nic špatného. A stejně jako konkurenční skupiny podporující Marshe i oni shromažďují dary na pokrytí právních výloh GMO farmáře.

John Snook, předseda západních PGA pěstitelů, řekl, že je frustrován nedostatkem veřejné podpory možnosti volby v zemědělství a výhodám nových technologií, jak sdělilo Radio Australia.

„Když necháte alarmismus stranou, je případ velmi jasný a Steve Marsh se pokouší vnutit svému sousedu nadbytečné podmínky a pokouší se mu zabránit v pěstování GMO řepky,“ řekl. „Takže cítíme, že stojíme na velmi principiální a pevné půdě. Právní precedent bude vytvořen.“

World’s first farmer trial over GM crop contamination begins in Australia vyšel 10. února 2014 na rt.com. Překlad v ceně 348 Kč Zvědavec.

Článek byl publikován 17.2.2014


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.